Wyrok KIO KIO 4214/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4214/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 27.10.2025
- Przewodniczący
- Monika Banaszkiewicz
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Biała Podlaska
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4214/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Akademia Bialska im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej z siedzibą w Biała Podlaska w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, unieważnienie postępowania, wykonywanie wyroku KIO, termin składania ofert, naruszenie obowiązków dotyczących płatności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 515 ust. 2 pkt 1, art. 137 ust. 1, art. 90 ust. 1, art. 88 ust. 1, art. 16, art. 255 pkt 6, art. 222 ust. 1, art. 568 pkt 2, art. 557.
Istota sprawy
unieważnienie postępowania powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4214/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 27 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Monika Banaszkiewicz
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 27 października 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 października 2025 r. przez wykonawcę SIMPLE Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Akademię Bialską im. J.P. w Białej Podlaskiej
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego wykonawcy SIMPLE Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………………
Sygn. akt: KIO 4214/25
Uzasadnienie
Zamawiający Akademia Bialska im. J.P. w Białej Podlaskiej prowadzi zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”) w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn. „Dostawa i wdrożenie systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie uczelnią oraz świadczenie usług serwisu i rozbudowy” (nr postępowania: SZP.272.795.2025.). Wartość zamówienia jest wyższa, niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 25 sierpnia 2025 r. pod nr 552427-2025
2 października 2025 r. wykonawca SIMPLE Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) na podstawie art. 505 ust. 1 w związku z art. 513 pkt 1 oraz art. 515 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp wniósł odwołanie (Sygn. akt: KIO 4214/25) od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp, czynności Zamawiającego, polegających na:
1) zmianie dokumentów zamówienia (terminu składania i otwarcia ofert) po upływie terminu składania ofert oraz dokonaniu zmiany terminu składania ofert bez opublikowania ogłoszenia zmieniającego termin składania ofert przed upływem tego terminu;
2) zaniechaniu dokonania czynności związanych z upływem terminu składania ofert, w tym, jeśli nie wpłynęła żadna oferta – unieważnienia Postępowania.
W złożonym odwołaniu Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1) art. 137 ust. 1 w zw. z art. 90 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 w zw. z art. 16 w zw. z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp przez dokonanie – w dniu 25 września 2025 r. - zmiany w rozdz. 15.7 oraz 16.1 SWZ polegającej na zmianie terminu składania ofert oraz terminu otwarcia ofert, która:
a) nastąpiła po upływie terminu składania ofert (wyznaczonego na dzień 22 września 2025 r.),
b) nastąpiła bez zmiany ogłoszenia o zamówieniu i opublikowania zmienionego ogłoszenia na Platformie zakupowej przed upływem terminu składania ofert (wyznaczonego na dzień 22 września 2025 r.).
- co stanowi niemożliwą do usunięcia wadę postępowania uniemożlwiającą zawarcie niepolegającej unieważnieniu umowy i implikować powinno unieważnienie Postępowania;
2) art. 222 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 255 pkt 1 i 6 ustawy Pzp, wyrażający się w zaniechaniu otwarcia ofert niezwłocznie po upływie terminu składania ofert, wyznaczonego na dzień 22 września 2025 r. lub dnia następnego, a jeśli nie wpłynęła żadna oferta, zaniechaniu unieważnienia Postępowania, co stanowi jednocześnie niemożliwą do usunięcia wadę postępowania uniemożlwiającą zawarcie niepolegającej unieważnieniu umowy i implikować powinno unieważnienie Postępowania.
Odwołujący wnosił o:
1)uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia Postepowania;
2)obciążenie Zamawiającego kosztami postępowania, w tym kosztami zastępstwa procesowego.
Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego, ani po stronie zamawiającego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.
23 października 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła od Zamawiającego dokumentacja postępowania wraz z informacją o unieważnieniu przez Zamawiającego 9 października 2025 r. prowadzonego przez niego postępowania.
Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze stało się zbędne, Zamawiający dokonał bowiem w dniu 9 października 2025 r. unieważnienia postępowania. Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. W ocenie Izby unieważnienie postępowania powoduje, że dalsze postępowanie stało się zbędne, przestał bowiem istnieć przedmiot zaskarżenia, a w konsekwencji orzekanie przez Izbę co do czynności lub zaniechań, które utraciły swój byt, jest bezprzedmiotowe. Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do art. 557 ustawy Pzp i § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:…………………………