Wyrok KIO KIO 4274/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4274/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.10.2025
- Przewodniczący
- Beata Pakulska-Banach
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Olsztyn
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4274/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 października 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z siedzibą w Olsztyn w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta nieważna, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 218 ust. 1, art. 218 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 557, art. 568 pkt 1, art. 575.
Istota sprawy
: Zamawiający w dniu 8 października 2025 r. przekazał kopię odwołania za pośrednictwem platformy zakupowej. W dniu 13 października 2025 roku wykonawca Firma Handlowa KOMAX 9 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Izba ustaliła, że zgłoszenie przystąpienia ww. wykonawcy spełnia wymagania, określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp. W dniu 14 października 2025 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4274/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 24 października 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 października 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: J.W. i B.S. – wspólników spółki cywilnej NETPRINT s.c. J.W., B.S. z siedzibą w Oświęcimiuw postępowaniu prowadzonym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy: Firma Handlowa KOMAX 9 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: J.W. i B.S. – wspólników spółki cywilnej NETPRINT s.c. J.W., B.S. z siedzibą w Oświęcimiu kwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez ww. wykonawców tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ……………….…………………
Sygn. akt: KIO 4274/25
UZASADNIENIE
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Dostawa sukcesywna oryginalnych materiałów eksploatacyjnych - tuszy i tonerów do jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie”, numer referencyjny: 205/2025/PN/DZP.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 16 czerwca 2025 roku, numer publikacji ogłoszenia: 386541-2025, numer wydania: Dz.U. S: 113/2025. Wartość zamówienia przekracza kwoty progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp.
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: J.W. i B.S. – wspólnicy spółki cywilnej NETPRINT s.c. J.W., B.S. z siedzibą w Oświęcimiu (zwani dalej łącznie: „odwołującym”)w dniu 6 października 2025 roku wnieśli odwołanie od czynności zamawiającego, polegającej na niezgodnym z prawem zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy KOMAX 9 Sp. z o.o. i wyborze oferty tego wykonawcy.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 218 ust. 2 w 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie oferty wykonawcy KOMAX 9 Sp. z o.o., będące wynikiem jej oceny sprzecznej z zasadami uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości, mimo że jest ona niezgodna z warunkami zamówienia, a to z uwagi na fakt, iż wykonawca ten w poz. 99 formularza cenowego oraz w poz. 1031 formularza cenowego zaoferował produkty nieistniejące, więc nie mogące być przedmiotem ważnej umowy o realizację zamówienia, a zatem równocześnie takie, co do których ich dostawa jest niemożliwa, czyli oferta nie odpowiada warunkom zamówienia;
2) art. 16 pkt 1 i 2 w zw. z art. 218 ust. 1 w 226 ust. 1 pkt 3 i pkt 10 ustawy Pzp poprzez nieodrzucenie oferty wykonawcy KOMAX 9 Sp. z o.o., będące wynikiem jej oceny sprzecznej z zasadami uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości, mimo że jest ona sprzeczna z przepisami ustawy (w istocie zawiera w sobie kilka odmiennych ofert cenowych dla dostawy tego samego produktu) oraz zawiera nieusuwalne błędy w obliczeniu ceny (w stosunku do niektórych produktów w określonych pozycjach formularza cenowego nie sposób ustalić ich ceny jednostkowej, zwłaszcza po porównaniu cen jednostkowych tych produktów w innych pozycjach formularza cenowego), przy czym wadliwość oceny tej oferty odnosi się do pozycji formularza cenowego (Zał. nr 1 do SWZ złożony przez KOMAX 9).
W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie zamawiającemu uchylenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz nakazanie odrzucenia oferty KOMAX 9 Sp. z o.o., a następnie unieważnienie całego postępowania z uwagi na brak złożenia ofert, które podlegałyby ocenie.
Ponadto, wnosił o zasądzenie od zamawiającego na jego rzecz kosztów postępowania odwoławczego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:
Zamawiający w dniu 8 października 2025 r. przekazał kopię odwołania za pośrednictwem platformy zakupowej.
W dniu 13 października 2025 roku wykonawca Firma Handlowa KOMAX 9 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.
Izba ustaliła, że zgłoszenie przystąpienia ww. wykonawcy spełnia wymagania, określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
W dniu 14 października 2025 r. odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a stosownie do treści art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać aż do czasu zamknięcia rozprawy.
Stosownie zaś do art. 568 pkt 1 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437) i nakazała zwrot na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł, stanowiącej 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Wobec powyższego Izba postanowiła jak w sentencji.
Przewodnicząca: ……………….…………………