Wyrok KIO KIO 4330/24
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4330/24
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.12.2024
- Przewodniczący
- Andrzej Niwicki
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Gdańsk
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4330/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 grudnia 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320), w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4330/24
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 12 grudnia 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Andrzej Niwicki
Protokolant: Rafał Komoń
po rozpatrzeniu w dniu 12 grudnia 2024 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 listopada 2024 r. przez wykonawcę Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodziw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest COPERNICUS Podmiot Leczniczy sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
przy udziale uczestnika przystępującego do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Mercator Medical S.A. z siedzibą w Krakowie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi kwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:
…….………………
Sygn. akt: KIO 4330/24
Uzasadnienie
Zamawiający: COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. z/s w Gdańsku prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest Dostawa wyrobów medycznych dla Stacji Dializ, rękawic medycznych oraz różnych wyrobów medycznych jednorazowych: (znak sprawy: D10.251.99.E.2024), w zakresie pakietu nr 31. Ogłoszenie: 609970-2024. Adres strony: platformazakupowa.pl/transakcja/995070
Odwołujący: Skamex Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi wniósł 18 listopada 2024 r. odwołanie w zakresie czynności Zamawiającego polegających na dokonaniu nieuprawnionej zmiany dokumentów zamówienia, tj. wprowadzenia takich zmian w opisie przedmiotu zamówienia, które ograniczyły konkurencyjność w postępowaniu dopuszczając możliwość złożenia oferty na produkty pochodzące tylko do jednego producenta w zakresie zadania 31, co narusza zasadę udzielania zamówienia publicznego w sposób zapewniający najlepszą jakość realizacji uzasadnioną charakterem zamówienia, wymuszając na wykonawcach zakup produktów jednego producenta, sprzecznie z zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Odwołanie dotyczy treści wymagań Zamawiającego w zakresie opisu przedmiotu zamówienia w zadaniu 31, który został zmodyfikowany przez Zamawiającego odpowiedziami na pytania z dnia 8 listopada 2024 roku w sposób ograniczający konkurencję.
Zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 99 ust. 2 i 4 ustawy - przez dokonanie takiego opisu przedmiotu zamówienia w ramach modyfikacji wymagań i wprowadzenie takich zapisów i wymagań, które wskazują na produkt jednego producenta i umożliwiają realizację zamówienia skonkretyzowanym produktem, co narusza zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, bez jednoczesnego dopuszczenia rozwiązań równoważnych i opisania warunków równoważności co uniemożliwia złożenie oferty Odwołującemu i wymusza zakup produktu u konkretnego producenta, co nosi znamiona czynu nieuczciwej konkurencji
2.w konsekwencji również art. 16 pkt 1 ustawy przez naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania Wykonawców, przez taka modyfikację opisu przedmiotu zamówienia, która spowodowała możliwość zaoferowania produktu jednego producenta.
Odwołujący złożył dnia 11 grudnia 2024 r pisemne oświadczenie, że cofa odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.
Mając powyższe na uwadze, izba zważyła i ustaliła, co następuje:
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320), w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu.
Przewodniczący:……………………………………