Wyrok KIO KIO 4412/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4412/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 14 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Apelacyjny w Krakowie reprezentowany przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej. z siedzibą w Kraków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta nieważna, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, oferta złożona przez wykonawcę, który nie złożył dokumentów lub oświadczeń, rażąco niska cena, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 15 ust. 1 pkt 1, art. 224 ust. 1, art. 239, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 505 ust. 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 520 ust.1 ustawy Pzp w związku z oświadczeniem złożonym przez wnoszącego odwołanie wykonawcę o cofnięciu odwołania. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp: „ Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy” . W niniejszej sprawie ma zastosowanie wskazany przepis, albowiem Odwołujący w piśmie z dnia 13 listopada 2025 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4412/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 14.11.2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Agata Mikołajczyk

Protokolantka: Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem Stron i Uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 14 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 października 2025 r. przez Odwołującego: Lyreco Polska S.A. z/s w Komorowie (Sokołów ul. Sokołowska 33, 05­806 Komorów) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Sąd Apelacyjny w Krakowie reprezentowany przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej z/s w Krakowie (ul. Wadowicka 6, 30­415 Kraków),

- Uczestnik po stronie Zamawiającego:wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, Konsorcjum w składzie: Biuro Klub Sp. z o.o. – lider Konsorcjum (Aleja Fryderyka Chopina 55, 05-092 Łomianki Dolne) oraz A&G KOPERTY Gołdapska Fabryka Kopert Sp. z o.o. – partner Konsorcjum z siedzibą w Niedrzwica (ul. Strefowa 3, 19-500 Gołdap),

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego: Lyreco Polska S.A. z/s w Komorowie (Sokołów ul. Sokołowska 33, 05­806 Komorów) kwotę 13.500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącą 90 % kwoty wpisu uiszczonego przez Odwołującego od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

………………………………………

Sygn. akt: KIO 4412/25

Uzasadnienie

Odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 października
2025 r. przez wykonawcę Lyreco Polska S.A. z/s w Komorowie (Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP] przez Zamawiającego: Sąd Apelacyjny w Krakowie reprezentowany przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej z/s w Krakowie. Przedmiotem zamówienia publicznego jest: „Dostawa materiałów biurowych na rzecz sądów powszechnych”, numer postępowania: WZP-421-14/2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dz. Urz. UE w dniu 01.07.2025 r. Nr 425091-2025.

Wykonawca podał: (…) wnoszę odwołanie od niezgodnej z przepisami ustawy PZP czynności i zaniechań Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (…) polegających na wyborze jako najkorzystniejszej oferty Wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o., (…) Łomianki Dolne i zaniechaniu odrzucenia tej oferty, mimo iż oferta ta jest niezgodna z warunkami zamówienia w zakresie parametrów produktu zaoferowanego w pozycji 19 oraz w pozycji 26, a nadto w pozycji 227 zaoferowano produkt za rażąc niską cenę, a Wykonawca nie został wezwany do złożenia wyjaśnień w tym zakresie, co powoduje, iż postępowanie zostało przeprowadzone przez Zamawiającego z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców co miało wpływ na wynik przedmiotowego postępowania. Zamawiający ma obowiązek równego traktowania Wykonawców. Oferta Wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o. powinna zostać odrzucona, a jako najkorzystniejsza winna być wybrana oferta Odwołującego.

Odwołujący zarzuca Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP – poprzez bezpodstawne zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez Wykonawcę Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o. („KBK”) mimo, iż oferta ta nie spełnia wymagań Zamawiającego postawionych w dokumentach postępowania w zakresie:

a)parametrów technicznych produktów zaoferowanych w pozycji 26, a wezwany do złożenia wyjaśnień treści oferty Wykonawca KBK dokonał zmiany tej treści, poprzez uzupełnienie parametrów produktów, których nie dało się zidentyfikować na podstawie treści pierwotnie złożonych przez Wykonawcę dokumentów;

b)identyfikowalności produktu zaoferowanego w pozycji 19 – albowiem nie istnieje na rynku opisywany przez Wykonawcę produkt Dziurkacz SAX588 – producenta SAX, który byłby dystrybuowany przez PBS Connect Polska

2)art. 223 ust. 1 ustawy PZP, poprzez uzupełnianie treści oferty, mimo jednoznacznych oświadczeń Wykonawcy, w zakresie posiadania przez produkty zaoferowane w pozycji 26 wymaganych parametrów, przez co doszło do modyfikacji parametrów zaoferowanego elementu przedmiotu zamówienia;

3)nadto naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Wykonawcy KBK w sytuacji, gdy w odniesieniu do pozycji 227 Wykonawca KBK zaoferował produkt za cenę jednostkową rażąco niską, co spowodowało, iż oferta tego wykonawcy uzyskała korzystniejszy wynik punktowy w zakresie kryterium cena, co z kolei miało wpływ na wybór tej oferty jako najkorzystniejszej w postepowaniu, co stanowi również o konieczności odrzucenia tej oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy PZP w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 1) w zw. z art. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku (t.j. Dz.U.2022.1233 ze zm.) w związku ze złożeniem tej oferty w czynie nieuczciwej konkurencji, polegającym na oferowaniu produktów poniżej kosztów ich wytworzenia, co jest zabronione w świetle art. 15 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy;

4)ewentualnie w kontekście zarzutu podniesionego w punkcie 3 powyżej naruszenie art. 224 ust. 1 ustawy PZP poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy KBK do wyjaśnienia ceny oferty w zakresie jej istotnego elementu składowego w pozycji 227, mimo jednoznacznej informacji od Odwołującego, iż nie ma możliwości wyprodukowania sznurka jutowego o parametrach wymaganych przez Zamawiającego, za stawkę podaną w ofercie KBK;

5)w konsekwencji naruszenie art. 239 ustawy PZP poprzez wybór tej oferty jako najkorzystniejszej w sytuacji, gdy oferta ta winna być odrzucona jako niespełniająca wymagań Zamawiającego wskazanych w SWZ. a co za tym idzie:

6)naruszenie art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP – poprzez prowadzenie postępowania w sposób sprzeczny z zasadami przejrzystości oraz uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w związku z zaniechaniem odrzucenia oferty Wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o.

Odwołujący wskazuje również, że naruszenie wskazanych powyżej przepisów ustawy Pzp niewątpliwie miało istotny wpływ na wynik postępowania, a zatem biorąc pod uwagę art. 554 ust. 1 pkt 1 Pzp, Krajowa Izba Odwoławcza winna uwzględnić niniejsze odwołanie.

W związku z powyższym Odwołujący wnosi o:

1)przyjęcie odwołania do rozpoznania merytorycznego, jego rozpoznanie i uwzględnienie odwołania w całości,

2)nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i powtórzenia czynności oceny ofert w niniejszym postępowaniu;

3)nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o., ewentualnie w przypadku oddalenia zarzutów z punktów 1-3 powyżej, nakazanie Zamawiającemu wezwania wykonawcy KBK do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny w odniesieniu do ceny zaoferowanej w pozycji 227 formularza cenowego; (…)

Wykonawca podał: (…) Stosownie do art. 505 ust. 1 ustawy Pzp, Odwołujący ma interes w składaniu odwołania, bowiem jest on zainteresowany uzyskaniem przedmiotowego zamówienia. W sytuacji, gdy postępowanie prowadzone byłoby zgodnie z przepisami ustawy PZP, a oferty konkurencyjnych firm ocenione zostałyby zgodnie z wymaganiami Zamawiającego, oferta wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o. powinna zostać odrzucona, a jako najkorzystniejsza powinna zostać uznana oferta Wykonawcy Lyreco Polska S.A. Wskutek naruszenia przepisów przez Zamawiającego wynik przedmiotowego postępowania jest nieprawidłowy. Przy prawidłowym działaniu i równym traktowaniu Wykonawców Odwołujący miałby możliwość uzyskania zamówienia i uzyskania korzyści płynących z realizacji umowy podpisanej z Zamawiającym. Odwołujący jest profesjonalnym podmiotem od wielu lat funkcjonującym na rynku dostaw będących przedmiotem zamówienia. Odwołujący złożył w przedmiotowym postępowaniu ofertę, która spełnia wszystkie wymagania Zamawiającego. Jednocześnie Zamawiający bezzasadnie zaniechał odrzucenia nieprawidłowej oferty Wykonawcy Konsorcjum Biuro Klub sp. z o.o. i wybrał tę ofertę jako najkorzystniejszą, uniemożliwiając tym samym realizację zamówienia Odwołującemu. Tym samym Zamawiający poprzez naruszenie przepisów ustawy naraża Odwołującego na możliwość poniesienia szkody poprzez brak możliwości realizacji zamówienia. W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej za szkodę uważa się niemożność uzyskania zamówienia na skutek niezgodnych z prawem działań zamawiającego. Zgodnie z wyrokiem KIO 728/23 z dnia 31 marca 2023 roku „Szkoda, o której mowa w art. 505 ust. 1 p.z.p., może mieć charakter nie tylko bezpośredni, ale też ewentualny. W pierwszym przypadku wykonawca zostaje pozbawiony wprost możliwości uzyskania zamówienia, w drugim przypadku jest jedynie zagrożony możliwością poniesienia szkody skutkiem naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.” Ponadto Odwołujący wskazuje, że jego interes wyraża się w tym, aby postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzone zostało zgodnie z przepisami prawa. Oczywiście nie może to być zgodność badana tylko z poziomu in abstracto, ale właśnie z poziomu konkretnych naruszeń mających wpływ na sytuację Odwołującego w postępowaniu, co ma miejsce w niniejszym stanie faktycznym. Zamawiający ma obowiązek działać w toku oceny i badania ofert z najwyższą starannością, tak, aby zapewnić spełnienie zasady równego traktowania wykonawców oraz uczciwej konkurencji opisanych w ustawie, a wykonawcy mają prawo oczekiwać, że złożone przez nich oraz przez konkurencyjne firmy oferty, zostaną ocenione zgodnie z wyartykułowanymi w dokumentach postępowania wymaganiami oraz na podstawie przepisów ustawy. Jakiekolwiek odstępstwo od tej zasady stanowi naruszenie fundamentalnych zasad zamówień publicznych. W przedmiotowej sytuacji Zamawiający, czyniąc wbrew przepisom ustawy (w szczególności naruszając zasadę równego traktowania), nie dokonał badania ofert w sposób określony w SWZ. Ta czynność Zamawiającego stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, ponieważ prowadzi de facto do nierównego traktowania wykonawców. (…)

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego przystąpienie zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, Konsorcjum: Biuro Klub Sp. z o.o. – lider Konsorcjum i A&G KOPERTY Gołdapska Fabryka Kopert Sp. z o.o. – partner Konsorcjum (Uczestnik po stronie Zamawiającego) wnosząc w piśmie procesowym z dnia 17/10/2025 r. o oddalenie odwołania

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie (pismo z dnia 12.11.2025 r.) podał w szczególności: (…) Zamawiający nie zgadza się z zarzutami Lyreco Polska Sp. z o.o. (…), wnosi o oddalenie odwołania w całości (…)

Odwołujący w piśmie z dnia 13.11.2025 r. podał, że (…) cofa odwołanie złożone w dniu 13 października 2025 roku, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest „Dostawa materiałów biurowych na rzecz sądów powszechnych”, numer postępowania: WZP-421-14/2025, prowadzone przez Zamawiającego Sąd Apelacyjny w Krakowie reprezentowany przez: Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej. (…)

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 520 ust.1 ustawy Pzp w związku z oświadczeniem złożonym przez wnoszącego odwołanie wykonawcę o cofnięciu odwołania. Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp: „Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy”.

W niniejszej sprawie ma zastosowanie wskazany przepis, albowiem Odwołujący w piśmie z dnia 13 listopada 2025 r. przed wyznaczonym terminem posiedzenia i rozprawy w dniu 14.11. 2025 r. o godz. 9.00 jednoznacznie oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Izba dodatkowo zauważa, że w myśl art. 520 ust. 2 Pzp: „2.Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby”. Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania, która to okoliczność jest w pierwszej kolejności uwzględniana przez Izbę. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o jego cofnięciu. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.

Tym samym Izba na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp w związku z art. 520 ust.1 powołanej ustawy postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba miała na uwadze art. 557 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) i uwzględniając wskazane przepisy, KIO nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego od odwołania w wysokości 15.000 zł.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

………………………………………