Wyrok KIO KIO 4435/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4435/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.11.2025
- Przewodniczący
- Robert Skrzeszewski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Wrocław
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4435/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą we Wrocławiu. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, rażąco niska cena, umorzenie postępowania odwoławczego, wybór oferty, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 223 ust. 1, art. 18 ust. 3, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 553, art. 575, art. 576.
Istota sprawy
W dniu 24 listopada 2025 r. przed dniem wyznaczonej rozprawy, do siedziby Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zawierające jego oświadczenie o wycofaniu w całości odwołania z dnia 15 października 2025 r. wniesionego w postępowaniu. Stosownie do art.520 ust.1 ustawy Pzp Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia . Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 4435/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 25 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 25 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 października 2025 r. przez wykonawcę A.M. działającego pod firmą A.M.Specjalistyczne Przedsiębiorstwo „Art Service” w spadku z siedzibą w Gdyni w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Skarb Państwa – 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą we Wrocławiu
przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego:
A.wykonawcy D.R. Darserwis działającego pod firmąD.R. z siedzibą w Chorzowie zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 4435/25,
B.wykonawcy Roberta Soldaka działającego pod firmą Magic Service R.S. z siedzibą we Wrocławiu zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 4435/25,
C. wykonawcy T.B. i K.J. działających pod firmąCopy Control Service s.c. z siedzibą w Warszawie zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 4435/25
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy A.M. działającego pod firmą A.M.Specjalistyczne Przedsiębiorstwo „Art Service” w spadku z siedzibą w Gdyni kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący………………….
Sygn. akt KIO 4435/25
Uzasadnienie
Zamawiający: Skarb Państwa – 2. Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą we Wrocławiu wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługę naprawy i konserwacji sprzętu informatycznego (4 zadania),nr postępowania: INF/379/2025 w zakresie zadań 1, 2 i 4 (tych zadań dotyczy odwołanie).
Ogłoszenie o zamówieniu w sprawie przedmiotowego zamówienia zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 2025/BZP 00303865/01 z dnia 2 lipca 2025 r.
W dniu 10 października 2025 r. została przekazania Odwołującemu: A.M. działającemu pod firmą A.M.Specjalistyczne Przedsiębiorstwo „Art Service” w spadku z siedzibą w Gdyni przez Zamawiającego informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty innego wykonawcy konkurencyjnego w zakresie zadania nr 1, 2 i 4.
Nie zgadzając się z powyższą czynnością Zamawiającego Odwołujący w dniu 15 października 2025 r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od czynności i zaniechań Zamawiającego, - zadanie 1, 2 i 4, w tym m.in.:
zaniechania odrzucenia oferty złożonej w Postępowaniu przez wykonawców:
a)MAGIC SERVICE ROBERT SOLDAK (dot. zadania nr 1, nr 2, nr 4);
b)DARSERWIS DARIUSZ RADWAN (dot. zadania nr 1, nr 2, nr 4);
c)COPYCONTROL SERVICE S.C. (dot. zadania nr 1, nr 2);
, pomimo że oferty te zawierały rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, a wyjaśnienia ceny złożone przez ww. wykonawców nie uzasadniają podanej w ofercie ceny,
zaniechania ujawnienia informacji zastrzeżonych niesłusznie przez wykonawcę MAGIC SERVICE ROBERT SOLDAK oraz COPYCONTROL SERVICE S.C. jako tajemnica przedsiębiorstwa w postaci części wyjaśnień rażąco niskiej ceny,
dokonania w dniu 10 października 2025 r. czynności wyboru oferty złożonej przez MAGIC SERVICE ROBERT SOLDAK jako najkorzystniejszej w zadaniach nr 1, nr 2, nr 4, pomimo że oferta tego wykonawcy powinna podlegać odrzuceniu, a zatem nie zawiera najkorzystniejszego bilansu kryteriów oceny spośród ofert niepodlegających odrzuceniu.
zaniechania czynności wyboru oferty złożonej przez Odwołującego jako najkorzystniejszej w zadaniach nr 1, nr 2, nr 4, spośród ofert niepodlegających odrzuceniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 16 pkt 1 – 3 PZP poprzez naruszenie zasady nakazującej prowadzenie postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców oraz w sposób przejrzysty i proporcjonalny, a także naruszenie innych pozostających w związku z art. 16 pkt 1 – 3 PZPprzepisów, tj.:
1.art. 226 ust. 1 pkt 8 PZPoraz art. 224 ust. 1, 5 i 6 PZP i art. 223 ust. 1 PZP, poprzez zaniechanie odrzucenia ofert Wykonawców: Magic Service R.S. (Zadanie nr 1, 2, 4), Darserwis D.R. (Zadanie nr 1, 2, 4) oraz Copy Control Service S.C. (Zadanie nr 1, 2) – pomimo iż budziły one wątpliwości co do rażąco niskiej ceny, a złożone przez Wykonawców wyjaśnienia nie dowiodły, że oferty te nie zawierają rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia i nie potwierdziły możliwości wykonania zamówienia zgodnie z wymaganiami Zamawiającego.
2.art. 18 ust. 3 PZP poprzez zaniechanie ujawnienia (odtajnienia) dokumentów i wyjaśnień stanowiących Tajemnicę Przedsiębiorstwa, złożonych przez Wykonawców Magic Service R.S. oraz Copy Control Service S.C., ponieważ nie wykazali oni, że zastrzeżone informacje stanowią faktycznie tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu Art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UZNK), co skutkuje wadliwością ich ofert, co doprowadziło do nieuprawnionego i istotnego ograniczenia pozostałym wykonawcom możliwości kontroli prawidłowości decyzji Zamawiającego w szczególności wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny i w konsekwencji nieuprawnionego ograniczenia realizacji pełnego prawa do korzystania ze środków ochrony prawnej, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy.
W świetle powyższych zarzutów Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania, albowiem ww. naruszenia mają istotny wpływ na wynik Postępowania, a w konsekwencji Odwołujący wnosi o nakazanie Zamawiającemu:
1.Uznanie Odwołania za zasadne.
2.Unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej dla Zadania nr 1, Zadania nr 2 i Zadania nr 4.
3.Nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności badania i oceny ofert dla Zadania nr 1, Zadania nr 2 i Zadania nr 4.
4.Nakazanie Zamawiającemu:
oOdrzucenia oferty Wykonawcy MAGIC SERVICE ROBERT SOLDAK dla Zadania nr 1, Zadania nr 2 i Zadania nr 4 na podstawie Art. 226 ust. 1 pkt 8 PZP (rażąco niska cena).
oOdrzucenia oferty Wykonawcy DARSERWIS DARIUSZ RADWAN dla Zadania nr 1, Zadania nr 2 i Zadania nr 4 na podstawie Art. 226 ust. 1 pkt 8 PZP (rażąco niska cena).
oOdrzucenia oferty Wykonawcy COPY CONTROL SERVICE S.C. dla Zadania nr 1 i Zadania nr 2 na podstawie Art. 226 ust. 1 pkt 8 PZP (rażąco niska cena).
oewentualnie, nakazanie odtajnienia zastrzeżonych dokumentów i ich ponownej oceny w zakresie RNC.
5.Dokonania ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej dla Zadania nr 1, Zadania nr 2 i Zadania nr 4, co powinno skutkować wyborem oferty Odwołującego.
6.Zasądzenie kosztów postępowania odwoławczego (w tym kosztów wpisu i zastępstwa prawnego) od Zamawiającego na rzecz Odwołującego.
Izba zważyła, co następuje.
W dniu 24 listopada 2025 r. przed dniem wyznaczonej rozprawy, do siedziby Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zawierające jego oświadczenie o wycofaniu w całości odwołania z dnia 15 października 2025 r. wniesionego w postępowaniu.
Stosownie do art.520 ust.1 ustawy Pzp Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia . Uwzględniając powyższe Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp w związku z art.520, postanowiła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie umorzyć.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania Izba postanowiła zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonego wpisu.
Ze wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Wobec powyższego, na podstawie art.553 ustawy Pzp, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do jego wyniku w oparciu o przepis art.575 i 576 ustawy Pzp w związku z przepisem § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania .
Przewodniczący………………….