Wyrok KIO KIO 444/19
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 444/19
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 26.03.2019
- Przewodniczący
- Robert Skrzeszewski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 444/19 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 marca 2019 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa-Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie z siedzibą w Przechlewo w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 186 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 444/19
POSTANOWIENIE
z dnia 26 marca 2019 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski
Ewa Sikorska
Bartosz Stankiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 marca 2019 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 marca 2019 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Taxforest Sp. z o.o., Taxus UL Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego: Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie
przy udziale:
A.wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Leśnik - T M. C. z siedzibą Koczała i Usługi Trasportowo - Leśne TRANS - MAR M. S. z siedzibą Wilkowo zgłaszających swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 444/19 po stronie Zamawiającego,
B.wykonawcy: Leśnik - T M. C. z siedzibą Koczała zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego o sygn. akt: KIO 444/19 po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.znieść koszty postępowania odwoławczego wzajemnie i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Taxforest Sp. z o.o., Taxus UL Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Słupsku.
Przewodniczący:…………………………
………………………….
………………………….
Sygn. akt: KIO 444/19
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający: Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy PaństwoweNadleśnictwo Niedźwiady w Przechlewie, ul. Człuchowska 71 77 - 320 Przechlewowszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Niedźwiady w Przechlewie w latach 2019 – 2020:, znak sprawy: SA.270.19.2018. KG.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 13 grudnia 2018 r. pod numerem 2018/S 240-548326.
Odwołujący: wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Taxforest Sp. z o.o., Taxus UL Sp. z o.o. ul. Płomyka 58 02 - 491 Warszawa powziął wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę do złożenia odwołania w dniu 4 marca 2019 r., tj. w dniu przekazania przez Zamawiającego informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty w Pakiecie II i VIII.
Nie zgadzając się z powyższą czynnością Zamawiającego Odwołujący w dniu 14 marca 2019 r. wniósł odwołanie dotyczące pakietu nr II i nr VIII do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec niezgodnej z przepisamiustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp:
Dla Pakietu nr II:
1)czynności Zamawiającego polegającej na wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Konsorcjum Leśnik - T M. C. i Usługi Trasportowo - Leśne TRANS - MAR M. S. (dalej: Konsorcjum M. C., M. S.), pomimo iż wykonawca ten powinien zostać wykluczony z postępowania, a złożona przez niego oferta odrzucona z uwagi na wystąpienie czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na zmowie przetargowej wybranego wykonawcy z innym wykonawcą;
2)zaniechania czynności wykluczenia Konsorcjum M. C., M. S. pomimo, iż wykonawca ten składając ofertę działał w zmowie z innym wykonawcą;
3)zaniechania czynności odrzucenia oferty Konsorcjum M. C., M. S. pomimo, iż jej złożenie stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
Dla Pakietu nr VIII:
1)czynności Zamawiającego polegającejnawyborzejako najkorzystniejszej ofertyzłożonej przez wykonawcę Leśnik - T M. C. (dalej: M. C.), pomimo iż wykonawca ten powinien zostać wykluczony z postępowania, a złożona przez niego oferta odrzucona z uwagi nawystąpienieczynunieuczciwej konkurencjipolegającego na zmowie przetargowej wybranego wykonawcy z innym wykonawcą;
2)zaniechania czynności wykluczenia wykonawcy M. C. pomimo, iż wykonawca ten składając ofertę działał w zmowie z innym wykonawcą;
3)zaniechania czynności odrzucenia oferty wykonawcy M. C. pomimo, iż jej złożenie stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu dla obu Pakietów:
1)naruszenie art. 24 ust. 1 pkt 20 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie wykluczenia wykonawców: Konsorcjum M. C., M. S. w Pakiecie II oraz wykonawcy M. C. w Pakiecie VIII, pomimo iż wykonawcy zawarli z innymi wykonawcami porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji;
2)naruszenie art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, przez zaniechanie odrzucenia ofert wykonawców: Konsorcjum M. C., M. S. w Pakiecie II oraz wykonawcy M. C. w Pakiecie VIII, pomimo iż złożenie ofert przez wykonawców wyczerpuje znamiona czynu nieuczciwej konkurencji;
3)naruszenie art. 7 ust. 3 ustawy Pzp przez nierówne traktowanie wykonawców i wybór najkorzystniejszych ofert wykonawców działających w zmowie z innymi wykonawcami, mimo istnienia jednoznacznych przesłanek świadczących o niedozwolonym porozumieniu.
Wskazując na powyższe, wnosił o nakazanie Zamawiającemu:
-unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej w Pakiecie II i VIII,
-dokonanie ponownego przeprowadzenia czynności badania i oceny ofert i wykluczenie wykonawców: Konsorcjum M. C., M. S. w Pakiecie II oraz wykonawcy M. C. w Pakiecie VIII i odrzucenie złożonych przez nich ofert;
a w konsekwencji:
-dokonanie wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
W dniu 18 marca 2019r.(pisma z dnia 16 marca 2019r.) zgłosili swoje przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego:
1)wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Leśnik - T M. C.o i Usługi Trasportowo - Leśne TRANS - MAR M. S. zgłaszających w zakresie pakietu II,
2)wykonawca: Leśnik - T M. C. w zakresie pakietu VIII.
Przed wyznaczoną rozprawą Zamawiający pismem z dnia 20 marca 2019r. udzielił odpowiedzi na przedmiotowe odwołanie uwzględniając w całości zarzuty odwołania.
Pismami z dnia 25 marca 2019 r., które wpłynęły do Izby w tym samym dniu Przystępujący złożyli oświadczenia, że nie będą wnosili sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Izba zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu
niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 186 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp.
Zgodnie z art.186 ust.3 ustawy Pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu, co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Zgodnie z art.185 ust.2 zd. 1 cyt. ustawy Pzp Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
W niniejszej sprawie zgłoszenie takie zostało skutecznie dokonane po stronie Zamawiającego przez Przystępującego, lecz nie został wniesiony przez niego sprzeciw od uwzględnienia zarzutów odwołania, a zatem zaistniała przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego.
Orzekając o kosztach postępowania Izba wzięła pod uwagę treść art.186 ust.6 pkt 2 lit.b ustawy Pzp i § 5 ust. 1 pkt 2 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 238).
Z wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, a zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu w całości przed otwarciem rozprawy, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
W niniejszej sprawie umorzenie postępowania nastąpiło w okolicznościach, o których mowa w ust.3 art.186 ustawy Pzp, a w takiej sytuacji w myśl ust.6 pkt 2 lit.b powyższego przepisu koszty postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie.
Mając powyższe na uwadze, na zasadzie art.186 ust.2 ustawy Pzp orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący:………………………..
………………………….
………………………….