Wyrok KIO KIO 449/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 449/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez ENEA Elektrownia Połaniec S.A. w Połańcu z siedzibą w Połaniec w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: aukcja elektroniczna, unieważnienie aukcji, umorzenie postępowania odwoławczego, zasada równego traktowania wykonawców, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 232 ust. 2 pkt 2, art. 232 ust. 2 pkt 4, art. 232 ust. 2, art. 249, art. 17 ust. 2, art. 517 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 557.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis od odwołania, w wymaganej wysokości. Wobec powyższego, odwołanie podlega rozpoznaniu (art. 517 ust. 1 PZP). W związku z informacją przekazaną przez Zamawiającego przed otwarciem rozprawy, dotyczącą uwzględnienia odwołania, postępowanie w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 1 PZP....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 449/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 24 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 lutego 2026 r. przez wykonawcę Welding Alloys Polska sp. z o.o. w Gliwicach

w postępowaniu prowadzonym przez ENEA Elektrownia Połaniec S.A. w Połańcu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.znieść koszty pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Welding Alloy Polska sp. z o.o. w Gliwicach, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 449/26

Uzasadnienie

Zamawiający, ENEA Elektrownia Połaniec S.A. w Połańcu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, pn. „Dostawa pierścieni miażdżących młyna MKM-33 po regeneracji poprzez ponowne napawanie”. Nr ref. NLP/PZP/32/2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w dniu 25 listopada 2025 r., pod nr: 2025/S 227-781763. Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne.

W dniu 2 lutego 2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Welding Alloys Polska sp. z o.o. w Gliwicach od czynności Zamawiającego polegającej na unieważnieniu postępowania – aukcji elektronicznej zakończonej w dniu 14 stycznia 2026 r.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 16 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”) poprzez naruszenie zasad równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji wskutek unieważnienia aukcji bez uzasadnionej przyczyny;

2)art. 232 ust. 2 pkt 2 PZP poprzez błędne uznanie, że Zamawiający nie przekazał niezbędnych do udziału w aukcji i jej odbycia, w sposób zgodny z zasadami PZP, informacji, iż zastosowanie będzie miała reguła kwantyzacji, podczas gdy określenie minimalnej wartości postąpienia (1,00 zł) w „Zaproszeniu do udziału w aukcji” oraz treść Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: „SWZ”), w tym zawarte tam odesłanie do instrukcji portalu aukcji, stanowiły wystarczającą informację o regułach technicznych licytacji i umożliwiły uczestnikom aukcji prawidłowy udział w postępowaniu, zważywszy na historię jej przebiegu. Niezależnie od tego, brak wyraźnej informacji o stosowanej regule kwantyzacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji Zamawiającego” nie miał rzeczywistego wpływu na jej wynik, a to w związku z systemowym wprowadzeniem ograniczeń platformy zakupowej, która wymuszała tę regułę postąpień;

3)art. 232 ust. 2 pkt 4 PZP poprzez błędne uznanie, że Zamawiający nie przekazał niezbędnych do udziału w aukcji i jej odbycia, w sposób zgodny z zasadami PZP, informacji o terminie zakończenia aukcji, podczas gdy limit dogrywek ustawiony przez Zamawiającego w systemie aukcyjnym na 999 określał chwilę zakończenia aukcji, a czego uczestnicy postępowania byli świadomi, zważywszy na historię jej przebiegu. Niezależnie od powyższego, sposób postępowania wykonawcy Logis sp. z o.o. oraz dokonanie przez niego, po 999-tym postąpieniu, niezgodnej z SWZ, ingerencji w system aukcyjny oraz wprowadzenie wskutek tej ingerencji wartości postąpień niezgodnie z regułą kwantyzacji prowadzi do wniosku, że brak informacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji” o sposobie zakończenia aukcji nie miał faktycznego wpływu na jej wynik, gdyż oferent konkurencyjny nie złożył prawidłowej oferty po zakończeniu aukcji z własnej winy i bez związku z tym brakiem formalnym „Zaproszenia do udziału w aukcji”;

4)art. 232 ust 2 PZP w zw. z art. 249 PZP oraz reguł zawartych w Rozdziale XVIII punkt 5-7 SWZ poprzez błędne uznanie przez Zamawiającego, że brak informacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji” o dopuszczeniu złożenia przez wykonawców ofert o tej samej wartości stanowiło uchybienie formalne postępowania, chociaż PZP nie wymaga podania takiej informacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji”, a zarówno sama ustawa PZP, jak i SWZ przewidują sposób postępowania, w przypadku ofert o takiej samej wartości;

5)art. 17 ust. 2 PZP poprzez unieważnienie czynności wyboru oferty wykonawcy w toku aukcji elektronicznej niezgodnie z przepisami ustawy PZP.

Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności z dnia 23 stycznia 2026 r., uzupełnionej przez Zamawiającego o dalsze uzasadnienie, o unieważnieniu aukcji nr 12074 z dnia 14 stycznia 2026 r,

2.uznania wyniku aukcji nr 12074 z dnia 14 stycznia 2026 r. za wiążący i ustalenia, że Odwołujący wygrał aukcję.

W uzasadnieniu, Odwołujący wyjaśnił, że pomimo braku formalnego zamieszczenia informacji o wprowadzeniu reguły kwantyzacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji”, wykonawcy wiedzieli, że reguła taka obowiązuje, gdyż nie było żadnej innej możliwości uczestnictwa w licytacji, jak tylko przy wymuszonej przez system licytacji zgodnej z tą regułą. Jak wskazał, świadomość uczestników aukcji o obowiązującej regule kwantyzacji wynika również z raportu jej przebiegu, gdzie do 999-tego postąpienia wszyscy uczestnicy dokonywali postąpień zgodnych z tą zasadą. Dodał, że wykonawca Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Logis sp. z o.o. (dalej: „Logis”), który poza Odwołującym, był jedynym uczestnikiem aukcji, brał udział w aukcji próbnej, w której miał możliwość dokonać sprawdzenia sposobu skutecznego licytowania w przebiegu aukcji właściwej, a następnie w toku aukcji właściwej przez ponad 10 godzin (od 10:00:00 do 20:37:56) składał setki poprawnych technicznie ofert, każdorazowo zachowując regułę kroku 1,00 zł. W ocenie Odwołującego, dowodzi to, że „brak informacji” o niestosowaniu reguły kwantyzacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji”, o którym pisze Zamawiający, jako o jednej z przyczyn unieważnienia aukcji, nie miał znaczenia dla jej wyników, gdyż wykonawcy doskonale rozumieli reguły i stosowali je skutecznie przez cały czas trwania aukcji. Odwołujący ponadto stwierdził, że odrzucenie ostatnich postąpień wykonawcy Logis było wynikiem nieuprawnionej manipulacji tego oferenta w ustawienia przeglądarki internetowej, co uprawdopodabnia treść wiadomości e-mail, otrzymanej przez Zamawiającego w wyniku zapytania o przyczyny odrzucenia ostatnich ofert Logis sp. z o.o.,. następujących po 999-tym postąpieniu. Ponadto, wg Odwołującego, informacja o ilości dogrywek była widoczna u góry ekranu aukcyjnego przez cały czas trwania aukcji, a dodatkowo w innej pozycji wskazywany był aktualny numer dogrywki, odliczany od 0 do 999. Okoliczności przebiegu akcji świadczą w ocenie Odwołującego o tym, że wykonawca Logis zaprzestał licytacji z własnej woli, a system działał poprawnie do momentu jej zamknięcia (do 999-tego postąpienia). Ponadto, jak wynika z odwołania, brak wniesienia środka ochrony prawnej ze strony wykonawcy Logis prowadzi do wniosku, że miał on świadomość zasad aukcji, a zwłaszcza obowiązywania zasady kwantyzacji oraz limitu dogrywek. Wobec powyższego, Odwołujący stwierdził, że działanie Zamawiającego, polegające na unieważnieniu aukcji w takiej sytuacji rażąco narusza zasadę przejrzystości i pewności wyniku aukcji i budzi jedynie podejrzenia o chęć wykorzystania nieistotnych uchybień formalnych dla osiągnięcie lepszego dla Zamawiającego jej wyniku. Odwołujący, nie zgodził się również z trzecią podstawą unieważnienia aukcji. Zdaniem Odwołującego bowiem, brak informacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji” o dopuszczeniu złożenia przez wykonawców ofert o tej samej wartości nie stanowił uchybienie formalnego postępowania, gdyż PZP nie wymaga podania takiej informacji w „Zaproszeniu do udziału w aukcji”, zaś zarówno sama ustawa PZP, jak i SWZ – XVIII punkt 5-7 przewidują sposób postępowania w przypadku ofert o takiej samej wartości. Ponadto, jak wskazał, w przebiegu aukcji, a zwłaszcza w chwili jej zakończenia, nie doszło do złożenia identycznych ofert, co czyni trzecią podstawę unieważnienia aukcji całkowicie bezpodstawną.

Pismem z dnia 12 lutego 2026 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania, wobec czego uznaje wyniki aukcji nr 12074 z dnia 14 stycznia 2026 r. za wiążące, unieważnia czynność wykonaną w dniu 23 stycznia 2026 r. polegającą na unieważnieniu aukcji oraz zaproszeniu do udziału w ponownej aukcji elektronicznej, a także uznaje, że ww. aukcję wygrał Odwołujący.

Do postępowania odwoławczego żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis od odwołania, w wymaganej wysokości. Wobec powyższego, odwołanie podlega rozpoznaniu (art. 517 ust. 1 PZP).

W związku z informacją przekazaną przez Zamawiającego przed otwarciem rozprawy, dotyczącą uwzględnienia odwołania, postępowanie w niniejszej sprawie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 1 PZP.

W takim przypadku bowiem, zgodnie z powyższą regulacją, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Zamawiający ma wówczas obowiązek wykonać, powtórzyć lub unieważnić czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 PZP w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca, wówczas Izba orzeka o zniesieniu wzajemnych kosztów oraz dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........