Wyrok KIO KIO 4503/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4503/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, postępowanie odwoławcze, zwrot odwołania, unieważnienie postępowania, unieważnienie oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 515 ust. 1, art. 223 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 218 ust. 2, art. 255 pkt 2, art. 568 pkt 1, art. 528.

Istota sprawy

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4503/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 24 listopada 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Maria Kacprzyk

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 24 listopada 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 października 2025 r. przez wykonawcę TDC Polska sp. z o. o. z siedzibą w Suchym Lesie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Ministerstwo Sprawiedliwości

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcę SLX sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 4503/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Ministerstwo Sprawiedliwości, prowadzi w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Zakup ekranu LED i dużych monitorów LCD na potrzeby monitoringu infrastruktury teleinformatycznej i usług w MS”, znak postępowania: BF-II.3716.14.2024, dalej zwane: „Postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych o numerze: 2025/BZP 00293979 z dnia 26 czerwca 2025 r. Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.), dalej zwanej „Pzp”.

W dniu 20 października 2025 r. Odwołujący – wykonawca TDC Polska sp. z o. o. z siedzibą w Suchym Lesie, działając na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1 i 2, art. 515 ust. 1 Pzp, wniósł odwołanie wobec badania i oceny jego oferty, odrzucenia jego oferty oraz unieważnienia Postępowania.

Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie następujących przepisów:

1)art. 223 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 Pzp w zw. z art. 266 Pzp poprzez niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców i przejrzystości zaniechanie wezwania Odwołującej do złożenia wyjaśnień dotyczącej treści złożonej oferty w toku badania i oceny ofert;

2)art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp w zw. z art. 218 ust. 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 Pzp w zw. z art. 266 Pzp poprzez niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców i przejrzystości odrzucenie oferty Odwołującej i bezpodstawne uznanie, że oferta Odwołującej jest niezgodna z warunkami zamówienia i podlega odrzuceniu;

3)art. 255 pkt 2 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 Pzp w zw. z art. 266 Pzp, poprzez niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców i przejrzystości unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia

Odwołujący przedstawił uzasadnienie faktyczne i prawne podniesionych zarzutów.

Podnosząc powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie przez Izbę Zamawiającemu unieważnienia czynności Zamawiającego polegających na badaniu i ocenie ofert Odwołującej, odrzuceniu oferty Odwołującej, unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, nakazanie przez Izbę Zamawiającemu powtórzenia czynności Zamawiającego polegających na badaniu i ocenie oferty Odwołującej,

wyborze oferty najkorzystniejszej oraz zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującej kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów wynagrodzenia pełnomocnika.

W dniu 23 października 2025 r., tj. w ustawowym terminie, zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca SLX sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej także: „Przystępujący”).

W dniu 21 listopada 2025 r., do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie o cofnięciu odwołania.

Izba zważyła, co następuje.

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp.

Izba ustaliła, że wobec złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu. Zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

W tym stanie rzeczy niniejsze postanowienie jest uzasadnione.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.

Przewodnicząca:………….…….