Wyrok KIO KIO 4507/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4507/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Pawonków z siedzibą w Pawonków w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 112 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 241 ust. 1, art. 241 ust. 2, art. 241 ust. 3, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Odwołujący, tj. wykonawca HYDRO-PARTNER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lesznie, 22 października 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 29 września 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na dostawy pn.: „Dostawa automatycznej paczkowarki do wody pitnej z montażem i uruchomieniem wraz ze szkoleniem” , nr postępowania: IN.271.17.2025.KN....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4507/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 13 listopada 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Beata Konik

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 września 2025 r. przez wykonawcę HYDRO-PARTNER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lesznie,

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Gminę Pawonków,

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego HYDRO-PARTNER spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lesznie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….

Sygn. akt: KIO 4507/25

Uzasadnienie

Odwołujący, tj.wykonawca HYDRO-PARTNER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lesznie, 22 października 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 29 września 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na dostawy pn.: „Dostawa automatycznej paczkowarki do wody pitnej z montażem i uruchomieniem wraz ze szkoleniem”, nr postępowania: IN.271.17.2025.KN.

Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.

Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z 14 października 2025 roku nr 2025/BZP 00473279/01.

Do przedmiotowego postępowania odwoławczego żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia w charakterze uczestnika postępowania.

Odwołujący zarzucił naruszenie:

1)art. 112 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1) i 3) ustawy Pzp, przez ich niezastosowanie i sformułowanie nieproporcjonalnego wymagania w zakresie zdolności technicznej i zawodowej wykonawcy tj.:

a)wymagania wykazania zrealizowania co najmniej trzech zamówień obejmujących swoim zakresem dosbwę paczkowarki co najmniej na trzech niezależnych komunalnych stacjach uzdatniania wody, w sytuacji gdy paakowarki do wody produkowane i dostarczane są dla różnych podmiotów, nie tylko podmiotów publicznych, oraz

b)wymagania wykazania się realizacją co najmniej 3 zamówień obejmujących nie tylko dostawę ale też szkolenie personelu, w sytuacji gdy szkolenie personelu z obsługi prostego urządzenia jakim jest automatyczna paczkowarka nie jest niezbędne dla uzyskania rękojmi należytego wykonania stosunkowo prostego zamówienia,

2)art 241 ust 1-3 w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) ustawy Pzp, przez ich niezastosowanie i sformułowanie w treści Ogłoszenia i SWZ kryterium „Uzyskanie w imieniu Zamawiającego pozytywnej oceny higienicznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi co najmniej w sposób pośredni odnoszącego się do właściwości wykonawcy, tudzież jako kryterium, którego spełnienie nie jest zależne wyłącznie od wykonawcy, a przy tym nieprzydatnego dla wyboru wykonawcy dającego rękojmię należytego wykonania zamówienia.

W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania modyfikacji SWZ w następujący sposób:

a)nadanie Sekcji V pkt 5.4).3.4.1. Ogłoszenia oraz Rozdziałowi pkt 3.4.1. zdanie pierwsze SWZ następującego brzmienia:

„Wykonawca musi Ukazać, iż w okresie ostatnich 3 lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest którzy — w tym okresie, wykonał należycie co najmniej: - 3 [trzy] zamówienia obejmujące swoim zakresem dostawę paczkowarki wody co najmniej dla trzech podmiotów.”;

ewentualnie

„Wykonawca musi wykazać, iż w okresie ostatnich 3 lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy — w tym okresie, wykonał należycie co najmniej: - 3 [łzy] zamówienia obejmujące swoim zakresem dostawę paczkowarki wody co najmniej dla trzech podmiotów, przy czym co najmniej podmiotu zamówienie obejmowało szkolenie personelu z jej obsługi.”; oraz

b)rezygnację z kryterium oceny ofert „Uzyskanie w imieniu Zamawiającego pozytywnej oceny higienicznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” i modyfikację wagi pozostałych kryteriów oceny ofert.

Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.

Przewodnicząca:…………………… ..........