Wyrok KIO KIO 4512/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4512/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 26.11.2025
- Przewodniczący
- Michał Pawłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Tomaszów Lubelski
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4512/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim z siedzibą w Tomaszów Lubelski w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 522 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 253 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 224 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Izba stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) – oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 4512/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 26 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący:Michał Pawłowski
Protokolant: Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 26 listopada 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
20 października 2025 r. przez wykonawcę ALTERECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nockowej w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ALTERECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nockowej kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej 90 % uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:………….………………………………
Sygn. akt KIO 4512/25
Uzasadnienie
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim,zwany dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy PZP postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego na „przebudowę budynku szpitalnego z adaptacją pomieszczeń I piętra na potrzeby zakładu opiekuńczo leczniczego”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 4 sierpnia 2025 r., pod numerem 2025/BZP 00360403/01.
W dniu 20 października 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca ALTERECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Nockowej, zwany dalej „Odwołującym”, wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego polegających na:
1) zaniechaniu wykonania czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniami zawartymi w odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 16 września 2025 r., które zostało uwzględnione w całości przez Zamawiającego (sygn. akt KIO 3956/25),
2) unieważnieniu czynności wezwania wykonawcy BUDIMAK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Panieńszczyźnie (zwanego dalej „wykonawcą BUDIMAK”) z dnia 25 sierpnia 2025 r. do złożenia wyjaśnień w trybie art. 224 ust. 2 pkt 1 ustawy PZP,
3) wezwaniu wykonawcy BUDIMAK w dniu 13 października 2025 r. do wyrażenia zgody na wybór jego oferty,
4) wyborze jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę BUDIMAK w dniu 15 października 2025 r.,
5) zaniechaniu badania i oceny oferty pozostałej w postępowaniu, tj. oferty Odwołującego, a po pozytywnej weryfikacji podmiotowych środków dowodowych zaniechaniu wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej w przedmiotowym postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 522 ust.1 w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 w zw. z art. 253 ust. 1 ustawy PZP poprzez:
a) zaniechanie wykonania czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 16 września 2025 r., które zostało uwzględnione w całości przez Zamawiającego w dniu 25 września 2025 r., tj. zaniechanie unieważnienia czynności wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty wykonawcy BUDIMAK, zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy BUDIMAK na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 5 i 6 ustawy PZP, zaniechanie badania i oceny oferty pozostałej w postępowaniu, tj. oferty Odwołującego,
b) unieważnienie czynności wezwania wykonawcy BUDIMAK z dnia 25 sierpnia 2025 r. do złożenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny i w konsekwencji ponowny wybór oferty tego wykonawcy, pomimo iż czynności wezwania wykonawcy BUDIMAK nie zaskarżył, a więc poddał się weryfikacji (bez względu na wskazaną w wezwaniu podstawę prawną) w zakresie wyliczenia ceny ze wszystkimi konsekwencjami, w tym również z ryzykiem odrzucenia oferty w przypadku złożenia lakonicznych wyjaśnień nie popartych żadnymi dowodami, zatem przyjął na siebie ciężar wykazania, iż jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny i obowiązkowi temu nie podołał, ponieważ złożył wyjaśnienia ogólnikowe bez poparcia wyjaśnień stosownymi dowodami, a Zamawiający uwzględniając odwołanie w całości, przyznał to,
− gdzie wskutek dokonanych czynności i zaniechań doszło również do naruszenia art. 16 pkt 1-3 ustawy PZP, tj. zasady prowadzenia postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, równe traktowanie wykonawców oraz zgodnie z regułami proporcjonalności i przejrzystości (zarzut podstawowy odwołania).
Z tzw. ostrożności procesowej Odwołujący podniósł również zarzut ewentualny, na wypadek uznania przez Izbę niezasadności podstawowego zarzutu odwołania, dotyczący naruszenia art. 224 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy BUDIMAK do złożenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny lub jej istotnej części składowej pomimo, że oferowana przez niego cena, a w szczególności część składowa wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia lub co najmniej powinny wzbudzić wątpliwości Zamawiającego co do możliwości wykonania zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
1) unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy BUDIMAK jako najkorzystniejszej w postępowaniu,
2) odrzucenia oferty wykonawcy BUDIMAK, a w przypadku uwzględnienia zarzutu ewentualnego – nakazanie wezwania wykonawcy BUDIMAK do złożenia wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny, w tym istotnej części składowej i do złożenia dowodów na ich poparcie na podstawie art. 224 ust. 1 ustawy PZP,
3) przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert.
Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenia od Zamawiającego na jego rzecz kosztów postępowania odwoławczego według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego według faktury, która zostanie przedłożona na rozprawie.
Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 listopada 2025 r. wynika, że kopia odwołania została przesłana wykonawcy BUDIMAK w dniu 20 października 2025 r. za pośrednictwem Platformy Zakupowej.
W dniu 27 października 2025 r. przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca BUDIMAK. Z uwagi na wpływ tego przystąpienia po upływie terminu wynikającego z art. 525 ust. 1 ustawy PZP Izba stwierdziła nieskuteczność zgłoszonego przystąpienia. W związku z tym wykonawca BUDIMAK nie stał się uczestnikiem postępowania odwoławczego.
Następnie w dniu 25 listopada 2025 r. Odwołujący złożył pismo, w którym oświadczył, że cofa wniesione odwołanie i wnosi o zwrot 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania na jego rachunek bankowy.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Izba stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego – zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) – oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania(Dz. U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzekła o dokonaniu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu zwrotu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, tj. kwoty 9 000 zł 00 gr.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: .....................................................