Wyrok KIO KIO 4552/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4552/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Iłowa z siedzibą w Iłowa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, niezgodność z ustawą, naruszenie obowiązków dotyczących płatności, umorzenie postępowania odwoławczego, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 3, art. 462 ust. 1, art. 462 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 574, art. 523.

Istota sprawy

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych, w tym prawidłowo uiszczono wpis w kwocie 10.000,00 PLN na rachunek Urzędu, w terminie właściwym do wniesienia odwołania. Wobec uwzględnienia przez Zamawiającego odwołania w całości oraz niewniesienia sprzeciwu przez Przystępujących, postępowanie podlega umorzeniu w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4552/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 21 listopada 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, w dniu 21 listopada 2025 r., odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 października 2025 r. przez wykonawcę A.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Nadzory, Projektowanie, Wykonawstwo A.S. w Przecławiu

w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Iłowa

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.znieść koszty pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy A.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Nadzory, Projektowanie, Wykonawstwo A.S. w Przecławiu, kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 4552/25

Uzasadnienie

Zamawiający, Gmina Iłowa prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym bez przeprowadzenia negocjacji, pn.: „Budowa drogi gminnej na terenie osiedla Czyżówek”, wewnętrzny identyfikator: IZP-I.271.14.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 22 sierpnia 2025 r., pod nr: 2025/BZP 00386884. Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych.

W dniu 20 października 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy A.S. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Nadzory, Projektowanie, Wykonawstwo A.S. w Przecławiu, od czynności Zamawiającego polegającej na odrzuceniu oferty Odwołującego, w sposób naruszający przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia:

1)art. 226 ust. 1 pkt 3 PZP w zw. z art. 462 ust. 1 PZP poprzez odrzucenie oferty Odwołującego jako niezgodnej z ustawą, podczas gdy oferta odwołującego jest zgodna z ustawą,

2)art. 462 ust. 1 PZP poprzez przyjęcie, że Odwołujący zamierza powierzyć całość zamówienia podwykonawcy, podczas gdy Odwołujący zamierza powierzyć podwykonawcy tylko część z rodzajów robót wyspecyfikowanych przez Zamawiającego, o wartości 40% ceny ofertowej, osobiście świadcząc pozostałą część zamówienia publicznego,

3)art. 462 ust. 2 PZP poprzez przyjęcie, że niewskazanie w ofercie części zamówienia, którą Odwołujący zamierza powierzyć podwykonawcom „oznacza, że zadeklarował osobiste wykonanie całości robót”, podczas gdy właściwa interpretacja oświadczenia zawartego w ofercie winna prowadzić do wniosku, że na chwilę składania oferty Odwołujący nie przewidywał udziału podwykonawców.

Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego,

2)dalszego badania i oceny ofert w postępowaniu, z uwzględnieniem oferty Odwołującego.

Uzasadnił, że skoro Odwołujący złożył jednoznaczne i bezsporne oświadczenie o braku zamiaru powierzania części zamówienia podwykonawcy, to nie sposób zgodzić się z Zamawiającym, że oferta Odwołującego może być niezgodna z przepisami ustawy z uwagi na zlecenie 100% robót podwykonawcy. Wyjaśnił, że co prawda faktem jest, że wyjaśnieniach złożonych na potrzeby badania rażąco niskiej ceny swojej oferty Odwołujący zmienił deklarację/zamiar wyrażony w ofercie w zakresie korzystania z podwykonawcy i wskazał dane oraz zakres podwykonawstwa, lecz nie oznacza to zamiaru powierzenia całości prac podwykonawcy, bowiem jak wynika z oferty, Odwołujący w dalszym ciągu zamierza wykonać szereg prac wskazanych w rozdziale VI.3 i VI.6 Specyfikacji Warunków Zamówienia, innych niż stricte roboty budowlane. Dodał, że Zamawiający całkowicie zignorował wyjaśnienia rażąco niskiej ceny złożone przez Odwołującego, z których wynika, że wynagrodzenie podwykonawcy stanowi jedynie 40% ceny oferty.

Do postępowania przystąpienie – po stronie Zamawiającego – zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie, A.E. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą E.A. w Iłowej, G.E. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe G.E. w Iłowej oraz M.W. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą UNISOLBUD M.W. w Iłowej.

Pismem wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dnia 13 listopada 2025 r., Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania. Wyjaśnił, że błędnie utożsamił przedmiot zamówienia tylko z robotami budowlanymi, skoro przedmiotem zamówienia są również inne prace związane z budową przedmiotowej drogi. Biorąc powyższe pod uwagę poinformował, że działając na podstawie art. 522 ust. 1 PZP, unieważnił czynność odrzucenia oferty wykonawcy z dnia 15 października. Nie dołączył dowodów potwierdzających dokonanie czynności unieważnienia zaskarżonej czynności odrzucenia oferty Odwołującego, ani poinformowanie o takiej czynności wykonawców.

W związku z treścią art. 523 PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2022 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz.U., poz. 2453), skład orzekający wezwał Przystępujących – dnia 14 listopada – do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu, co do uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów przedstawionych w odwołaniu w całości, w terminie 3 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego. Termin powyższy upłynął dnia 17 listopada.

Do dnia wydania niniejszego postanowienia, oświadczenie Przystępujących o wniesieniu sprzeciwu – nie wpłynęło.

Termin rozprawy w niniejszej sprawie został wyznaczony na dzień 26 listopada.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych, w tym prawidłowo uiszczono wpis w kwocie 10.000,00 PLN na rachunek Urzędu, w terminie właściwym do wniesienia odwołania.

Wobec uwzględnienia przez Zamawiającego odwołania w całości oraz niewniesienia sprzeciwu przez Przystępujących, postępowanie podlega umorzeniu w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP. Zgodnie z tą regulacją, w takim przypadku Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze, pod warunkiem że uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego. W takim przypadku, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 574 PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437 ze zm.), z którego wynika, że w przypadku gdy zamawiający uwzględnił odwołanie w całości, jeżeli doszło do tego przed otwarciem rozprawy, zaś uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, koszty, o których mowa w  ww. rozporządzenia, znosi się wzajemnie oraz Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........