Wyrok KIO KIO 4558/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4558/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 1 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa - Jednostka Wojskowa Nr 2063 z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, umorzenie postępowania, zamówienie publiczne, wycofanie odwołania, zwrot wpisu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 107 ust. 1, art. 107 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1 zd. 1, art. 107 ust. 4, art. 99 ust. 6, art. 101 ust. 6, art. 105 ust. 1, art. 105 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 ust. 1 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 520 ust. 2 Pzp stanowi, że cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W niniejszej sprawie Odwołujący w piśmie z dnia 29 listopada 2025 r. jednoznacznie oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w przedmiotowym Postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4558/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 1 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodniczący: Robert Siwik

Protokolant: Aldona Karpińska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 1 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 października 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
publicznego: J.W. i B.S. – wspólników spółki cywilnej Netprint s.c J. Wasiela, B. Szostak z siedzibą w Oświęcimiu

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:Skarb Państwa - Jednostka Wojskowa Nr 2063 z siedzibą w Warszawie,

przy udziale wykonawcy GOLDEN LINE sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie, zgłaszającego przystąpienie po stronie zamawiającego,

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
publicznego: J.W. i B.S. – wspólników spółki cywilnej Netprint s.c J. Wasiela, B. Szostak z siedzibą w Oświęcimiu kwotę 13 500,00 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………………………………………


Sygn. akt: KIO 4558/25

Uzasadnienie

W dniu 20 października 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego: J.W. i B.S. – wspólnicy spółki cywilnej Netprint s.c J. Wasiela, B. Szostak z siedzibą w Oświęcimiu („Odwołujący”) wnieśli odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym przez Skarb Państwa – Jednostka Wojskowa Nr 2063 („Zamawiający”) na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., „Pzp) w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Zakup i dostawa materiałów eksploatacyjnych” (numer postępowania: 32/25), dalej jako „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 376136-2025 w dniu 11 czerwca 2025 r.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 16 pkt 1 i 2 pzp w zw. z art. 107 ust. 1 i ust. 2 pzp w 226 ust. 1 pkt 2 lit. c) pzp i w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 5 pzp poprzez: nieodrzucenie oferty wykonawcy Golden Line sp. z o.o., mimo nieprzedłożenia na wezwanie Zamawiającego wymaganego zapisami SWZ oraz Opisu Przedmiotu Zamówienia przedmiotowego środka dowodowego w postaci certyfikatu wydanego na podstawie normy ISO 17025:2018 potwierdzającego status jednostki oceniającej zgodność dla laboratorium badawczego, które wykonało badania wydajności oraz sporządziło raport z testów dla produktów określonych w poz. 41, 44-51, 105-110 formularza cenowego, to jest dla BQJ Laboratorium Badawcze, ul. Jana Welca 9/14, 35-233 Rzeszów funkcjonujące w strukturze firmy „Consulting – Med” J.C. ul. Warszawska 18A/6, 35-205 Rzeszów; brak ten dotyczy produktów równoważnych o oznaczeniach: WD-TK1160, WD-TK5140 (CMYK), WD-TK5150 (CMYK), WD-502U, WD-502H, WD-522H, WD-522X. Tym samym – w braku udowodnienia przedmiotowym środkiem dowodowym zgodności oferty z wymaganiami i cechami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia – oferta ta jest niezgodna z wymaganiami SWZ;

2)art. 16 ust. 1 – 2 pzp w zw. z art. 223 ust. 1 zd. 1 pzp w zw. z art. 107 ust. 4 pzp - poprzez: brak wezwania wykonawcy Golden Line sp. z .o.o. do wyjaśnienia treści przedmiotowych środków dowodowych w postaci raportów z testów wydajności o numerach:

2-WD-2022/P2 dla tonerów WD-TN324 ( cz. I pozycje 9-12, 17-20),

31-WD/2022 dla tonerów WD-TK590 (cz. I pozycje 36-39),

15-WD/2021 dla tonerów WD-TK5140 (cz. I pozycje 44-47),

19-WD/2021 dla tonerów WD-TK5150 (cz. I pozycje 48-51),

30-WD/2022 dla tonerów WD-TK5160 (cz. I pozycje 52-55),

22-WD/2022 dla tonerów WD-TK8305 (cz. I pozycje 73-76),

choć Zamawiający powziął (za pośrednictwem odwołujących) wiedzę o istnieniu nieprawidłowości w treści tych raportów z testów, które powinny skutkować uznaniem owych dokumentów za niezgodne z wymaganiami określonymi w SWZ, a co za tym idzie: nieprawidłowości te powinny świadczyć o braku spełnienia przez oferowany produkt równoważny wymagań określonych w OPZ i SWZ; tym samym bez podjęcia próby wyjaśnienia nieprawidłowości w w/w dokumentach Zamawiający pozbawił się możliwości rzetelnej, obiektywnej, uczciwej i przejrzystej oceny oferty Golden Line w porównaniu z ofertami innych wykonawców, dlatego też żądanie wyjaśnień w tym przedmiocie powinno być oceniane nie jako uprawnienie Zamawiającego, ale jego obowiązek;

3)art. 16 ust. 1-2 pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 5 pzp w zw. z art. 99 ust. 6 Pzp i art. 101 ust. 6 Pzp w zw. z art. 105 ust. 1 i 2 Pzp w zw. z art. 107 ust. 1-2 Pzp – poprzez: nieusprawiedliwione przyjęcie, że poprzez przedłożenie raportów z testów wydajności:

2-WD-2022/P2 dla tonerów WD-TN324 ( cz. I poz. formularza cenowego: 9-12, 17-20),

31-WD/2022 dla tonerów WD-TK590 (cz. I pozycje 36-39),

15-WD/2021 dla tonerów WD-TK5140 (cz. I pozycje 44-47),

19-WD/2021 dla tonerów WD-TK5150 (cz. I pozycje 48-51),

30-WD/2022 dla tonerów WD-TK5160 (cz. I pozycje 52-55),

22-WD/2022 dla tonerów WD-TK8305 (cz. I pozycje 73-76),

które w swej treści zawierają niewytłumaczalne i obiektywnie dostrzegalne (sprawdzalne) błędy w zakresie określenia ilości uzyskanych w toku testu wydruków spełniających kryteria normy ISO/IEC 19798:2017, wykonawca Golden Line sp. z o.o. sprostał wymogowi wykazania równoważności zaoferowanych przez siebie produktów równoważnych w odniesieniu do ich wydajności, w szczególności w kontekście wymogów co do sposobu i przedmiotu wykazania tego kryterium równoważności określonych w SWZ i OPZ, a w konsekwencji nieodrzucenie oferty Golden Line jako niespełniającej warunków zamówienia”.

Odwołujący wniósł o:

uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu uchylenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej dla I części postępowania oraz nakazanie odrzucenia oferty Golden Line sp. z o.o., a następnie dokonania ponownej oceny ofert w tej części.

zasądzenie od Zamawiającego na rzecz odwołujących kosztów postępowania, to jest: uiszczonej opłaty od odwołania oraz kosztów obsługi prawnej w związku z wywiedzionym odwołaniem, przy czym koszty te zostaną wykazane najpóźniej na rozprawie.

dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów wskazanych w treści niniejszego pisma na okoliczności tam przytoczone”.

Odwołujący wskazał, że ma interes we wniesieniu odwołania, gdyż: „Odwołującym przysługuje legitymacja do wystąpienia z odwołaniem, albowiem mają interes w uzyskaniu zamówienia. Ich oferta została oceniona jako druga najkorzystniejsza, zaraz po ofercie Golden Line sp. z o.o. Nie jest ona dotknięta brakami, zatem w wypadku odrzucenia oferty Golden Line to odwołujący powinni zostać wybrani przez Zamawiającego do realizacji zadania objętego tym postępowaniem. W takim wypadku osiągną korzyść w postaci zysku z realizacji umowy, w czym materializuje się właśnie ich interes prawny”.

Odwołującyw piśmie procesowym z dnia 29 listopada 2025 r. oświadczył, że „cofa w całości odwołanie wywiedzione od czynności Zamawiającego: Skarbu Państwa – Jednostki Wojskowej nr 2063 w Warszawie, podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego p.n. „Zakup i dostawa materiałów eksploatacyjnych”, a polegającej na niezgodnym z prawem zaniechaniu odrzucenia w części I zamówienia oferty wykonawcy Golden Line sp. z o.o. i wyborze oferty tego wykonawcy dla części I.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 520 ust. 1 Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 520 ust. 2 Pzp stanowi, że cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

W niniejszej sprawie Odwołujący w piśmie z dnia 29 listopada 2025 r. jednoznacznie oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w przedmiotowym Postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Cofnięcie odwołania nastąpiło przed wyznaczonym terminem posiedzenia z udziałem stron.

Jak podkreśla się w doktrynie, odwołujący jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Weryfikacji podlega wyłącznie formalna skuteczność złożenia oświadczenia o jego cofnięciu. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.

Zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

W niniejszej sprawie ziściły się przesłanki do zastosowania tego przepisu. Odwołujący skutecznie wycofał odwołanie, co rodzi konieczność umorzenia postępowania odwoławczego. Tym samym Izba na podstawie art. 568 pkt 1 Pzp w zw. z art. 520 Pzp postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Zgodnie z art. 557 Pzp w wyroku oraz w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego.

W niniejszej sprawie postępowanie odwoławcze zostało umorzone w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy nie później niż w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego. W konsekwencji zastosowanie znalazł § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).

Mając na względzie powyższe, Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90 % kwoty wpisu uiszczonego od odwołania. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000 zł, a zatem do zwrotu pozostaje kwota 13 500 zł.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………………………