Wyrok KIO KIO 4590/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4590/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.11.2025
- Przewodniczący
- Adriana Urbanik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Adamów
- Miejscowość
- Adamów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4590/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Adamów z siedzibą w Adamów w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, oferta złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, umorzenie postępowania odwoławczego, termin związania ofertą, rażąco niska cena. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 553 zdanie drugie, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający Gmina A., A. 11b, 22-442 A., prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 110845L w m. Potoczek od 0+000,00 do km 0+830,04” (numer referencyjny: IR 271.17.2025 )....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4590/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 13 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Adriana Urbanik
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego
w dniu 13 listopada 2025 r. w Warszawie wobec odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 21 października 2025 r. przez wykonawcę Bear Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie w postępowaniu prowadzonym przez G.A.
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Bear Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 4590/25
Uzasadnienie
Zamawiający Gmina A., A. 11b, 22-442 A., prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej „ustawa Pzp”, pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 110845L w m. Potoczek od 0+000,00 do km 0+830,04” (numer referencyjny: IR 271.17.2025).
Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych
12 września 2025 r., za numerem 2025/BZP 00419962.
21 października 2025 r. odwołanie złożył wykonawca Bear Polska Sp. z o.o.,
ul. Frezerów 3, 20-209 Lublin, od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności zamawiającego, polegających na wyborze oferty TRANS-BRUK A.K., jako najkorzystniejszej oraz zaniechania odrzucenia tej oferty.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy Pzp:
1) art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia złożonej przez TRANS-BRUK A.K., a następnie wybranie jej jako najkorzystniejszej, pomimo że oferta ta zawiera rażąco niską cenę lub koszt w stosunku
do przedmiotu zamówienia, a wykonawca ten nie udzielił rzetelnych wyjaśnień zaoferowanej ceny;
2) art. 16 pkt 1 i 3 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie rzetelnej
i zapewniającej zachowanie uczciwej konkurencji weryfikacji przez zamawiającego wyjaśnień rażąco niskiej ceny złożonych przez wykonawcę, którego oferta wybrana została jako najkorzystniejsza.
Odwołujący wniósł w szczególności o:
1) nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez TRANS-BRUK A.K.;
2)nakazanie zamawiającemu dokonanie ponownej oceny ofert, a w ramach tej czynności:
a) odrzucenia oferty TRANS-BRUK A.K.;
b) wyboru jako najkorzystniejszej oferty odwołującego.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
28 października 2025 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnił w całości zarzuty odwołania.
13 listopada 2025 r. zamawiający złożył pismo procesowe, w którym wniósł
o umorzenie postępowania odwoławczego z uwagi na upływ terminu związania ofertą z dniem 14 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i stwierdziła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym, zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, to jest odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie, ponieważ zamawiający w piśmie z 28 października 2025 r. oświadczył, że uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Złożenie oświadczenia o uwzględnieniu zarzutów w odwołaniu przez zamawiającego warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów w odwołaniu i merytorycznego stanowiska izby.
Wniosek zamawiającego z 13 listopada 2025 r. o umorzenie postępowania odwoławczego, złożony przed upływem terminu związania ofertą, jako przedwczesny nie został rozpoznany.
Orzekając o zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, izba uwzględniła fakt,
że przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione
w odwołaniu, zatem na rzecz odwołującego należało zwrócić kwotę wpisu uiszczonego
na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia
11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu
od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodnicząca: ………………………