Wyrok KIO KIO 463/24
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 463/24
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 26.02.2024
- Przewodniczący
- Katarzyna Paprocka
- Sposób rozstrzygnięcia
- postanowienie
Zamawiający
- Nazwa
- Sąd Okręgowy w Łomży
- Miejscowość
- Łomża
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 463/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 lutego 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Łomży. Sposób rozstrzygnięcia sprawy: postanowienie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 126 ust. 1.
Istota sprawy
W związku z dokonanymi czynnościami Zamawiającego po wniesieniu odwołania, postępowanie podlega umorzeniu. Zgodnie bowiem z art. 568 pkt 2 PZP, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Jednolicie wskazuje się, że hipotezą ww. przepisu objęte są sytuacje utraty tzw. substratu zaskarżenia, tj. unieważnienia czynności, które były przedmiotem zaskarżenia....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 463/24
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 26 lutego 2024 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 lutego 2024 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 lutego 2024 r. przez JL Sp. z o.o. w Łomży przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy MERX Sp. z o.o. w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.znieść koszty pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy JL Sp. z o.o. w Łomży, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 463/24
Uzasadnienie
Zamawiający, Sąd Okręgowy w Łomży prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Przebudowa, rozbudowa oraz remont konserwatorski kompleksu budynków Sądu Okręgowego w Łomży położonych przy ul. Dwornej 14 oraz przy ul. Dwornej 16.” numer referencyjny: DSO-226-7/23. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 27 października 2023 r., pod nr: 2023/S 208/651648. Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne.
W dniu 12 lutego 2024 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy JL Sp. z o.o. w Łomży od czynności wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę MERX Sp. z o.o.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm., dalej „PZP”):
1)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy MERX Sp. z o.o. jako niespełniającej warunków udziału w postępowaniu określonych przez Zamawiającego w Rozdziale 7 ust. 7.2. pkt b) Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: „SWZ”) w zakresie doświadczenia koordynatora;
2)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) PZP w zw. z art. 128 ust. 1 pkt 1 PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty MERX Sp. z o.o. jako niespełniającej warunków udziału w postępowaniu określonych przez Zamawiającego w Rozdziale 7 ust. 7.2. pkt b) SWZ w zakresie doświadczenia kierownika budowy mimo, że ze złożonego podmiotowego środka dowodowego w postaci wykazu osób nie wynika, by MERX Sp. z o.o. spełniał warunki udziału w postępowaniu dot, doświadczenia kierownika budowy i Zamawiający nie wezwał MERX Sp. z o.o. do uzupełnienia wykazu osób w zakresie doświadczenia kierownika budowy; ewentualnie
3)art. 128 ust. 1 PZP poprzez zaniechanie wezwania MERX Sp. z o.o. do poprawienia wykazu osób w zakresie warunku dot, doświadczenia posiadanego przez kierownika budowy polegającego na kierowaniu co najmniej 2 robotami budowlanymi polegającymi na budowie, przebudowie lub remoncie budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej budynku minimum 3.000 m2 każda: w przypadku zespołu budynków warunek minimum 3.000 m2 musi spełniać przynajmniej jeden z budynków – celem potwierdzenia przez MERX Sp. z o.o. spełniania warunków udziału w postępowaniu.
W związku z powyższym zarzutami, JP SP. z o.o. wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz czynności badania i oceny ofert,
2.odrzucenia oferty MERX Sp. z o.o., ewentualnie w przypadku gdyby Krajowa Izba Odwoławcza nie uznała, że oferta MERX Sp. z o.o. podlega odrzuceniu z uwagi na niespełnienie warunków udziału w postępowaniu, Odwołujący wnosi o skierowanie do MERX Sp. z o.o. wezwania w trybie art. 126 ust. 1 PZP do uzupełnienia wykazu osób w zakresie doświadczenia kierownika budowy,
3.dokonania ponownego badania i oceny ofert, z uwzględnieniem oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.
Informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej została przesłana wykonawcom drogą elektroniczną w dniu 2 lutego 2024 r.
Należy stwierdzić, iż odwołanie złożono z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 515 ust. 1 pkt 1 lit. a) PZP. Jakkolwiek odwołanie zawierało brak formalny w postaci niedołączenia dowodu przekazania odpowiednio odwołania albo jego kopii zamawiającemu, to jednak brak ten został uzupełniony przez Odwołującego w wyznaczonym terminie. Nadto, Izba stwierdziła, że terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości.
Do postępowania – po stronie Zamawiającego, przystąpienie zgłosił wykonawca MERX Sp. z o.o. w Warszawie.
Pismem z dnia 12 lutego 2024 r. Zamawiający poinformował wykonawców, iż wobec pisma wykonawcy JL Sp. z o.o. przekazanego dnia 9 lutego 2024 r. unieważnia czynność wyboru najkorzystniejszej oferty w ww. postępowaniu dokonanej w dniu 2 lutego 2024 r. Wskazał jednocześnie, iż: „(…) stosując się do art. 16, art. 17 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp, podjął decyzję o ponownym przeprowadzeniu badania i oceny złożonych ofert. O wyniku ponownego przeprowadzenia badania i oceny ofert Zamawiający poinformuje odrębnym pismem.”
Pismem z dnia 20 lutego 2024 r. przekazanym do Krajowej Izby Odwoławczej drogą elektroniczną – Zamawiający poinformował o powyższym unieważnieniu czynności będącej przedmiotem odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
W związku z dokonanymi czynnościami Zamawiającego po wniesieniu odwołania, postępowanie podlega umorzeniu. Zgodnie bowiem z art. 568 pkt 2 PZP, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Jednolicie wskazuje się, że hipotezą ww. przepisu objęte są sytuacje utraty tzw. substratu zaskarżenia, tj. unieważnienia czynności, które były przedmiotem zaskarżenia. W tej sytuacji, spór staje się bowiem bezprzedmiotowy.
W niniejszym postępowaniu mamy do czynienia z opisanym wyżej przypadkiem, bowiem po wniesieniu odwołania od czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, Zamawiający unieważnił tę czynności, a tym samym podjął decyzję o konieczności powtórzenia czynności badania i oceny ofert oraz wyboru oferty najkorzystniejszej. O fakcie tym poinformował wykonawców biorących udział w postępowaniu.
Tym samym przed rozpoczęciem posiedzenia przed Izbą nie istniały już czynności, do których odnosiły się zarzuty odwołania i których prawidłowość kwestionował Odwołujący. Tym samym, w momencie orzekania przez Izbę nie istniał substrat zaskarżenia, będący podstawą korzystania ze środków ochrony prawnej przez Odwołującego.
Zaskarżenie czynności, która w kształcie wskazanym w odwołaniu już nie istnieje, nie daje podstaw do analizy zaskarżonych a unieważnionych następnie czynności Zamawiającego i do ewentualnego stwierdzenia naruszenia przepisów przez Zamawiającego. Nie może być zatem podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji należy, iż prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego stało się zbędne.
W związku z ponownym dokonaniem badania i ocen ofert, a także ponowną czynnością wyboru najkorzystniejszej oferty, Odwołującemu otworzy się nowy termin na wniesienie odwołania odnoszącego się do nowych czynności Zamawiającego.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy oraz brzmienie art. 568 pkt 2 PZP, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 PZP w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 tiret pierwsze oraz ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne, koszty znosi się wzajemnie, a jeżeli doszło do tego przed otwarciem rozprawy, to Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………. ........