Wyrok KIO KIO 4682/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4682/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.11.2025
- Przewodniczący
- Robert Skrzeszewski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Ksawerów
- Miejscowość
- Ksawerów
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4682/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 listopada 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Ksawerów. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 439 ust. 1, art. 2 pkt 1, art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 433 pkt 2, art. 431, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 576.
Istota sprawy
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy Pzp. W piśmie z dnia 24 listopada 2025 r. przed wyznaczoną rozprawą Zamawiający oświadczył, że w trybie przepisu art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4682/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 25 listopada 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Robert Skrzeszewski
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 listopada 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 października 2025 r. przez wykonawcę REMONDIS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Ksawerów
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.znieść koszty postępowania odwoławczego wzajemnie i nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy REMONDIS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ……………………...
Sygn. akt: KIO 4682/25
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający: Gmina Ksawerów wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ksawerów”, nr referencyjny: RZP.271.10.2025.JG.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 679510-2025 w dniu 16 października 2025 r.
W dniu 27 października 2025 r. Odwołujący: REMONDIS sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec powyższej treści dokumentów zamówienia opublikowanych w dniu 16 października 2025 r.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:
1. wprowadzenie do wzoru umowy niejasnych oraz naruszających zasadę ekwiwalentności świadczeń postanowień dotyczących zasad zmiany wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia czym Zamawiający naruszył art. 439 ust. 1 ustawyz dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1320 wraz ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp lub Pzp i ust. 2 pkt 1) Pzp oraz art. 16 pkt 1 Pzp w zw. z art. 3531 Kc w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp;
2. nałożenie na wykonawcę obowiązków dotyczących osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu, podczas gdy Wykonawca nie ma wyłącznego wpływu na osiągnięcie tych poziomów czym Zamawiający naruszył art. 99 ust. 1 Pzp w zw. z art. 3531 Kc, art. 354 Kc, art. 473, art. 471 i art. 483 Kc w zw. z art. 8 ust. 1 Pzp;
3. uregulowanie postanowień umownych w zakresie konsekwencji nieosiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu w sposób rażąco nieproporcjonalny, przerzucenie niemal wszystkich ryzyk w tym zakresie na wykonawcę czym Zamawiający naruszył art. 433 pkt 2 Pzp w zw. z art. 431 Pzp.
Wobec powyższego Odwołujący wnosił między innymi o uwzględnienie odwołania i:
1. nakazanie Zamawiającemu:
1) w zakresie zarzutu nr 1: zastąpienia w § 9 ust. 3 wzoru umowy sformułowania „powyżej 10 %” sformułowaniem: „o minimum 10 %”
2) w zakresie zarzutu nr 2: zastąpienia wszystkich zapisów w dokumentacji postępowania nakładających na Wykonawcę obowiązek osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu zapisami, że Wykonawca ma obowiązek dołożyć należytej staranności odpowiedniej do realnych możliwości wynikających z przedmiotu umowy do osiągnięcia ustalonych poziomów recyklingu (m.in. rozdz. 4 pkt 1 SWZ, pkt 2.11.4. – 2.11.6. OPZ, § 3 ust. 1 lit. n. wzoru umowy);
3) w zakresie zarzutu nr 3: usunięcia z dokumentacji postępowania zapisów, na podstawie których Wykonawca ponosi konsekwencje nieosiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu (§ 10 ust. 2 wzoru umowy) ewentualnie zastąpienia zapisów § 10 ust. 2 wzoru umowy zapisem: „W przypadku nie osiągnięcia wskaźników poziomu przygotowana do ponownego użycia i recyklingu z przyczyn, za które winę ponosi Wykonawca, Wykonawca zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Zamawiającego kary w wysokości równoważnej 50 % wysokości kar ostatecznie nałożonych na Gminę Ksawerów w zakresie nieosiągnięcia poziomów i przez Gminę Ksawerów zapłaconych. Za przyczyny, za które winę ponosi Wykonawca uznaje się mieszanie frakcji podczas odbioru, nieprzekazywanie odpadów do właściwych instalacji przetwarzania lub recyklerów, nieprawidłowa lub niekompletna sprawozdawczość / raportowanie, nieprzestrzeganie przepisów prawa powszechnie obowiązującego – w zakresie w jakim wpłynęło to na nieosiągnięcie/niewykazania osiągnięcia wskaźników poziomu przygotowana do ponownego użycia i recyklingu”.
Izba zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznając przedmiotowe odwołanie na posiedzeniu
niejawnym stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 522 ust.1 ustawy Pzp.
W piśmie z dnia 24 listopada 2025 r. przed wyznaczoną rozprawą Zamawiający oświadczył, że w trybie przepisu art. 522 ustawy Prawo zamówień publicznych uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu i zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu, dokonał zmian w treści dokumentacji zamówienia.
Z uwagi na uwzględnienie w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Zamawiający zwrócił się z wnioskiem o umorzenie postępowania zgodnie z dyspozycją art. 568 pkt 3 Prawa zamówień publicznych.
Jednocześnie należy wskazać, że zgodnie z art.525 ust. 1 cyt. ustawy Pzp Wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Izba ustaliła, że w niniejszej sprawie zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zostało dokonane.
Zgodnie z art.522 ust.1 ustawy Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach postępowania Izba wzięła pod uwagę treść przepisu art.574 i 576 ustawy Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania .
Ze wskazanych przepisów wynika, iż w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w , znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu,
- w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając powyższe na uwadze, na zasadzie art.568 pkt 3 w związku z art. 522 ust.1 zd.1 ustawy Pzp orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: ………………………..