Wyrok KIO KIO 4712/24

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4712/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 grudnia 2024 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Mazowiecki w Garwolinie sp. z o.o. z siedzibą w Garwolin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania. Niniejszy stan faktyczny nadaje się do subsumpcji pod normę prawną art. 520 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4712/24

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 23 grudnia 2024 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Aleksandra Kot

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 23 grudnia 2024 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 grudnia 2024 r. przez wykonawcę SAFEGE S.A.S. z siedzibą we Francji w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Szpital Mazowiecki w Garwolinie sp. z o.o. z siedzibą w Garwolinie,

przy udziale uczestników przystępujących do postępowania odwoławczego:

1)wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: ZDI sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu oraz ZBM S.A. z siedzibą w Warszawie – po stronie odwołującego,

2)wykonawcy BBC Best Building Consultants sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie – po stronie zamawiającego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy SAFEGE S.A.S. z siedzibą we Francji kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….………………….

Sygn. akt: KIO 4712/24

Uzasadnienie

Szpital Mazowiecki w Garwolinie sp. z o.o. z siedzibą w Garwolinie (dalej: „Zamawiający” lub „Szpital”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Pełnienie funkcji Inwestora Zastępczego w związku z realizacją zadania „Budowa budynku dla oddziałów dziennych rehabilitacji Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie Sp. z o.o.” nr referencyjny PP/6/2024” (Numer referencyjny: PP/6/2024, dalej: „Postępowanie”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane wDzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2 sierpnia 2024 r. pod numerem: 466099-2024.

Wartość wskazanego zamówienia przekracza progi unijne.

12 grudnia 2024 r. wykonawca SAFEGE S.A.S. z siedzibą we Francji (dalej: „Odwołujący” lub „SAFEGE”) wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności Szpitala oraz od zaniechania czynności w Postępowaniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. b) oraz pkt 7) ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1233; dalej: „u.z.n.k.”) i art. 14 ust. 1 u.z.n.k., a także art. 16 pkt 1) ustawy Pzp, mające istotny wpływ na wynik Postępowania, przez ich niezastosowanie i zaniechanie odrzucenia oferty BBC Best Building Consultants sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej: „BBC”), która została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, polegającego na podaniu w celu przysporzenia korzyści majątkowej (tj. uzyskania zamówienia) wbrew prawu i dobrym obyczajom niezgodnych z prawdą informacji w wykazie osób złożonym Szpitalowi w Postępowaniu co do osoby inspektora nadzoru robót elektrycznych.

W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie niniejszego odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienie czynności wyboru oferty BBC jako najkorzystniejszej,

2)przeprowadzenie ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów postawionych w odwołaniu,

3)odrzucenie oferty BBC.

19 grudnia 2024 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo SAFEGE, w którym Odwołujący oświadczył, że cofa w całości odwołanie wniesione w przedmiotowej sprawie.

Mając na uwadze wskazane oświadczenie Izba uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.

Niniejszy stan faktyczny nadaje się do subsumpcji pod normę prawną art. 520 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, które stanowią, że „Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy” i „Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby”. W tym stanie rzeczy Izba wydała postanowienie o umorzeniu postępowania, działając na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Przewodnicząca:...........................................