Wyrok KIO KIO 4786/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4786/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 02.12.2025
- Przewodniczący
- Krzysztof Sroczyński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bolesławiec
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4786/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miejska Bolesławiec z siedzibą w Bolesławiec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, postępowanie odwoławcze, unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego, nieważnienie czynności wybory oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 ust. 1, art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 255 pkt 2, art. 568 pkt 2, art. 513 pkt 1, art. 552 ust. 1, art. 557, art. 575, art. 574.
Istota sprawy
Izba ustaliła, że dnia 26 listopada 2025 r. Zamawiający dokonał czynności unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez wykonawcę Piruet i unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego. W dalszej kolejności Zamawiający wskazał, że powtórzył czynność badania i oceny ofert w następstwie czego dnia 26 listopada 2025 r. dokonał czynności odrzucenia oferty wykonawcy Piruet oraz oferty Odwołującego....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4786/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 2 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Krzysztof Sroczyński
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 2 grudnia 2025 r. w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 31 października 2025 r. przez Odwołującego – W.G., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Obróbka
i Montaż Urządzeń do Celów Sportowych W.G. w Jastrzębiu Zdroju
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego –Gminę Miejską Bolesławiec
przy udziale wykonawcy Piruet spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego –kwoty7 500 zł (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych), stanowiącej wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący:………………………………
Sygn. akt: KIO 4786/25
U z a s a d n i e n i e
Gmina Miejska Bolesławiec (dalej: „Zamawiający”) prowadzi na podstawie art. 275 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp” lub „Pzp”) w trybie w trybie podstawowym bez możliwości prowadzenia negocjacji złożonych ofert postępowanie pn. „Zakup i montaż mobilnego, modułowego lodowiska przy ul. Bielskiej 5” Numer sprawy: ZI-II.271.40.2025.DW (dalej „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 22 września 2025 r. pod numerem 00435781/01.
Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są dostawy jest niższa od kwot wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp
Dnia 31 października 2025 r. wykonawca W.G., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Obróbka i Montaż Urządzeń do Celów Sportowych W.G.
w Jastrzębiu Zdroju(dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w Postępowaniu polegających nawyborze oferty złożonej przez wykonawcę Piruet
sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej „wykonawca Piruet”) jako najkorzystniejszej w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu w zakresie wyżej wskazanej czynności naruszenie:
1. art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp – poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Piruet, pomimo że oferta ta jest niezgodna z treścią Specyfikacji Warunków Zamówienia (SWZ) oraz Opisu Przedmiotu Zamówienia (OPZ);
2. art. 239 ust. 1 Pzp – poprzez dokonanie wyboru oferty, która nie spełnia wymagań technicznych określonych przez Zamawiającego;
3. art. 16 pkt 1 i 3 Pzp – poprzez naruszenie zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
Mając powyższe na względzieOdwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1.nieważnienie czynności wyboru oferty złożonej przez wykonawcę Piruet oraz
2.powtórzenia czynności badania i oceny ofert z uwzględnieniem odrzucenia oferty wykonawcy Piruet.
W dniu 6 listopada 2025 r. wykonawca Piruet spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
W dniu 27 listopada 2025 r. Zamawiający przesłał do Krajowej Izby Odwoławczej pismo zawierające wniosek o umorzenie postępowania odwoławczego. W uzasadnieniu wniosku Zamawiający wskazał, iż w dniu 26 listopada 2025 r. dokonał czynności unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez wykonawcę Piruet i unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego. W dalszej kolejności Zamawiający wskazał, że powtórzył czynność badania i oceny ofert w następstwie czego dnia 26 listopada 2025 r. dokonał czynności odrzucenia oferty wykonawcy Piruet oraz oferty Odwołującego. W następstwie powyższego w dniu 26 listopada 2025 r. Zamawiający dokonał czynności unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wszystkie złożone wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo oferty podlegały odrzuceniu.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Izba ustaliła, że dnia 26 listopada 2025 r. Zamawiający dokonał czynności unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez wykonawcę Piruet i unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego. W dalszej kolejności Zamawiający wskazał, że powtórzył czynność badania i oceny ofert w następstwie czego dnia 26 listopada 2025 r. dokonał czynności odrzucenia oferty wykonawcy Piruet oraz oferty Odwołującego. W następstwie powyższego w dniu 26 listopada 2025 r. Zamawiający dokonał czynności unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 2 ustawy Pzp.
W ocenie Izby w stanie faktycznym przedmiotowej sprawy, w związku z dokonaniem
ww. czynności może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne.
Izba zauważa, że Zamawiający po wniesieniu odwołania unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, zaś po ponownym dokonaniu badania i oceny ofert,dokonał czynności odrzucenia oferty wykonawcy Piruet oraz oferty Odwołującego, a w konsekwencji powyższego w dniu 26 listopada 2025 r. Zamawiający dokonał czynności unieważnienia postępowania na podstawie
art. 255 pkt 2 ustawy Pzp. W konsekwencji powyższego, na dzień rozpoznania odwołania na posiedzeniu niejawnym nie istniały już czynności, które stanowiły podstawę jego wniesienia, zaś samo postępowanie zostało unieważnione. Oznacza to, że w momencie orzekania przez Izbę nie istniał substrat odwołania, będący podstawą korzystania ze środków ochrony prawnej przez Odwołującego. Ostatecznie spór w zakresie objętym treścią odwołania w niniejszej sprawie stał się bezprzedmiotowy.
Aby Izba mogła rozpoznać wniesione odwołanie – musi ono dotyczyć czynności Zamawiającego (art. 513 pkt 1 ustawy pzp). W niniejszej sprawie niewątpliwie substratem zaskarżenia była czynność Zamawiającego wyboru najkorzystniejszej oferty w prowadzonym postępowaniu.
Następnie dostrzeżenia wymaga, iż zgodnie z treścią art. 552 ust. 1 ustawy pzp Izba wydając orzeczenie bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia – co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie w sprawie w toku postępowania przed Izbą. Zauważenia również wymaga, że przepisy ustawy nie zobowiązują Zamawiającego do zawieszenia postępowania o udzielenie zamówienia, wobec wniesionego odwołania. Rolą ustalenia stanu rzeczy na moment zamknięcia postępowania odwoławczego jest uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Izba jest więc w takim przypadku zobowiązania uwzględnić czynności Zamawiającego, które miały miejsce po wniesieniu odwołania, do czasu wydania orzeczenia w sprawie. Skoro Zamawiający unieważnił Zamawiającego wyboru najkorzystniejszej oferty w prowadzonym postępowaniu, a następnie unieważnił prowadzone przez siebie postępowanie o udzielenie zamówienia, tym samym czynność stanowiąca podstawę wniesienia środka ochrony prawnej przestała w tym zakresie istnieć. Zaskarżenie czynności, która już nie istnieje, nie daje podstaw Izbie do stwierdzenia naruszenia przepisów przez Zamawiającego i nie może być podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji w ocenie składu orzekającego Izby należy,
iż prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego jest zbędne.
W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji, na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 ustawy pzp, umarzając postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 i 575 ustawy pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości
i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437)
z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie. Na podstawie art. 574 ustawy pzp Izba orzekła
o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 7 500 zł, o czym orzeczono
w pkt 2 sentencji orzeczenia.
Przewodniczący:………………………………