Wyrok KIO KIO 4822/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4822/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.12.2025
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Tarnowo Podgórne
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4822/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Tarnowskie Termy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowo Podgórne w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 6, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 11 ust. 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt. 1, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Götz-Gebäudeservice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu oraz Götz-Gebäudeservice RSL Gmbh z siedziba w Regens...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4822/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 12 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 listopada 2025 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „JAWI” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Koziegłowach
w postępowaniu prowadzonym przez Tarnowskie Termy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie Podgórnym
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego wykonawców wspólnie ubiegających się
o udzielenie zamówienia: Götz-Gebäudeservice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą we Wrocławiu oraz Götz-Gebäudeservice RSL Gmbh z siedzibą w Regensburgu
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „JAWI” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Koziegłowach kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…………
Sygn. akt: KIO 4822/25
Uzasadnienie
Zamawiający Tarnowskie Termy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Tarnowie Podgórnym, dalej: „zamawiający” prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Świadczenie usług kompleksowego sprzątania obiektu aquaparku oraz terenu zewnętrznego Tarnowskich Term SP. Z O.O. w Tarnowie Podgórnym ul. Nowa 54 oraz usługi porządkowe i utrzymanie czystości obiektu Tarnowskie Tężnie oraz terenu zewnętrznego w Tarnowie Podgórnym ul. Zachodnia 5”, dalej: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
2 września 2025 r. pod numerem 572687-2025.
3 listopada 2025 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „JAWI” Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedziba w Koziegłowach, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie wobec niezgodnych z przepisami Ustawy czynności Zamawiającego
w postępowaniu na świadczenie usług kompleksowego sprzątania obiektu Aquaparku oraz terenu zewnętrznego Tarnowskich Term sp. z o.o. w Tarnowie Podgórnym ul. Nowa 54 oraz usługi porządkowe i utrzymanie czystości obiektu Tarnowskie Tężnie oraz terenu zewnętrznego w Tarnowie Podgórnym ul. Zachodnia 5, polegających na:
1.bezzasadnym zaniechaniu odrzucenia oferty Konsorcjum Wykonawców: Lider: Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, Partner: Götz-Gebäudeservice RSL Gmbh z siedzibą w Regensburgu, Niemcy, w sytuacji gdy złożona przez tego Wykonawcę oferta, jak również wyjaśnienia w odniesieniu do rażąco niskiej ceny (nawet pomimo bezzasadnego nieudostępnienia odwołującemu części ze złożonych dokumentów), wprost potwierdzają że oferta ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,
przez co zamawiający dopuścił się naruszenia następujących art. 224 ust. 6 oraz art. 226 ust. 1 pkt 8 Ustawy, poprzez bezzasadne zaniechanie odrzucenia oferty Konsorcjum
w sytuacji, gdy przez tego Wykonawcę wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w ofercie ceny,
2. bezzasadnym zaniechaniu odtajnienia i udostępnienia Odwołującemu złożonych przez Konsorcjum Wykonawców: Lider: Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, Partner: Götz-Gebäudeservice RSL Gmbh z siedzibą w Regensburgu, Niemcy (dalej jako: „Konsorcjum”) wraz z wyjaśnieniem dotyczącym wyliczenia zaoferowanej ceny, to jest odpowiedzią na wezwanie do złożenia wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny
z dnia 9 października 2025r., następujących dokumentów:
a)faktur zakupowych środków czystości (załączniki nr 3a, 3b do pisma z dnia
9 października 2025 r.),
b)oferty handlowej dostawcy sprzętu czyszczącego (załącznik nr 4 do pisma
z 9 października 2025 r.),
a także złożonych przez Konsorcjum w dniu 22 października 2025 r. wraz z Wykazem osób przewidzianych do wykonania zamówienia:
c) uprawnień w zakresie ratownictwa wodnego osób przewidzianych jako koordynatorzy do spraw bezpieczeństwa hal basenowych,
przez co zamawiający dopuścił się naruszenia następujących przepisów:
1) art. 74 ust. 1 i 2 w związku z art. 18 ust. 1-3 Ustawy, w związku z art. 11 ust. 2 ustawy
z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji poprzez zaniechanie odtajnienia i następnie udostępnienia odwołującemu wymienionych wyżej dokumentów pomimo że brak było podstaw do ich skutecznego zastrzeżenia,
2) art. 16 pkt 1 i 2 Ustawy poprzez prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia
w sposób niegwarantujący zachowania równego traktowania wykonawców oraz w sposób naruszający zasadę zachowania uczciwej konkurencji w zakresie ograniczenia odwołującemu dostępu do wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny Konsorcjum, pomimo że brak było podstaw do ich skutecznego zastrzeżenia, co uniemożliwiło odwołującemu pełną ocenę tych wyjaśnień w zakresie zarzutu rażąco niskiej ceny,
W związku z powyższym odwołujący wniósł o:
− unieważnienie dokonanej przez zamawiającego czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
−nakazanie zamawiającemu dokonania czynności udostępnienia całości wyjaśnień Konsorcjum w zakresie wyliczenia zaoferowanej ceny, to jest odpowiedzi na wezwanie do złożenia wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny z dnia 9 października 2025 r. w całości wraz ze wszystkimi załącznikami, jak również złożonych w dniu 22 października 2025 r. wraz z Wykazem osób przewidzianych do wykonania zamówienia uprawnień osób przewidzianych jako koordynatorzy do spraw bezpieczeństwa hal basenowych,
−nakazanie zamawiającemu dokonania odrzucenia oferty Konsorcjum Wykonawców: Lider: Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, Partner: Götz-Gebäudeservice RSL Gmbh z siedzibą w Regensburgu, Niemcy, jako oferty zawierającej rażąco niską cenę,
− zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm przepisanych.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Izba ustaliła, że przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Götz-Gebäudeservice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu oraz Götz-Gebäudeservice RSL Gmbh z siedziba w Regensburgu.
Zgłoszenie spełniało warunki określone w art. 525 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp.
Zamawiający w piśmie z 3 grudnia 2025 r. – odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania w całości jako bezzasadnego.
Odwołujący w piśmie z 8 grudnia 2025 r. oświadczył, że cofa w całości odwołanie oraz wniósł o umorzenie postępowania.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.
Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie.
Odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 13 500 zł, o czym orzeczono w pkt 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………