Wyrok KIO KIO 4834/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4834/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego S.A. z siedzibą w Puszczykowo w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: podstawowy tryb, odwołanie, rażąco niska cena, unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 2 pkt 1, art. 224 ust. 5, art. 255 pkt 6, art. 568 pkt 2, art. 552 ust. 1, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4834/25   Warszawa, 15 grudnia 2025 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Andrzej Niwicki

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 listopada 2025 r. przez wykonawcę Adama John, prowadzącego działalność gospodarczą pn. PROJEKT i REALIZACJA A.J. ul. św. Marcin 29/8, Poznań w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego, którym jest Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego S.A.

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującegoAdama John, prowadzącego działalność gospodarczą pn. PROJEKT i REALIZACJA A.J. ul. św. Marcin 29/8, Poznań kwoty 10 000 zł (dziesięć tysięcy złotych) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie
- Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ……………………………..

Sygn. akt: KIO 4834/25 U z a s a d n i e n i e

Zamawiający: Szpital w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego S.A. prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym bez negocjacji (art. 275 pkt 1 Pzp) pn. Rozbiórka budynku oddziału opieki paliatywnej – hospicyjnej Szpitala w Puszczykowie (nr postępowania Szp.12/48/2025) Ogłoszenie o zamówieniu z 19.09.2025 r. nr 2025/BZP 00431449

Odwołujący: A.J., prowadzący działalność gospodarczą pn. PROJEKT i REALIZACJA A.J. ul. św. Marcin 29/8, Poznań, wniósł dnia 3 listopada 2025 r. odwołanie wobec - zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę GMDP Metal sp. z o.o. ( „GMDP”) jako zawierającej rażąco niską cenę .

Zamawiającemu zarzucił naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 224 ust. 5 Pzp przez zaniechania odrzucenia oferty zawierającej rażąco niską cenę;

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej przez Wykonawcę GMDP ze względu na to, że oferta ta zawiera rażąco niską cenę oraz przeprowadzenie ponownej oceny ofert, w tym odrzucenie ww. oferty. Odwołujący złożył ofertę, która znalazła się na drugiej pozycji w rankingu ofert.

Dnia 3 grudnia 2025 r. zamawiający złożył informację o unieważnieniu prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie podstawowym bez możliwości przeprowadzania negocjacji. Wskazał, że przedmiotowe postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 255 pkt 6 ustawy pzp.

Dnia 12 grudnia 2025 r. odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp ze względu na to, że postępowanie stało się bezprzedmiotowe.

Skład orzekający izby ustalił, że wobec unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i przystąpienia do ponownego badania i oceny ofert, w przedmiotowym przypadku zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Izba zwraca uwagę, że zgodnie z treścią art. 552 ust. 1 ustawy Pzp Izba, wydając orzeczenie, bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian
w toku postępowania o udzielenie zamówienia, co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie.

Zgodnie z treścią art. 552 ust. 1 ustawy Pzp, w myśl którego podstawą wydania wyroku jest stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy - nakazuje uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Izba jest więc w takim przypadku zobowiązana uwzględnić czynności zamawiającego, które miały miejsce po wniesieniu odwołania, do czasu wydania orzeczenia w sprawie. Skoro zamawiający unieważnił postępowanie, tym samym czynność stanowiąca podstawę wniesienia środka ochrony prawnej przestała istnieć. Zaskarżenie czynności, która w kształcie wskazanym w odwołaniu już nie istnieje, nie daje podstaw Izbie do stwierdzenia naruszenia przepisów przez zamawiającego i nie może być podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji w ocenie składu orzekającego Izby należało, że prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego było bezcelowe, czyli jak stanowi przepis ustawy Pzp - zbędne.

Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w związku z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący:

……………………………..