Wyrok KIO KIO 4847/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4847/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Apelacyjny w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: błąd w obliczeniu ceny, brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, niezgodność z ustawą, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239, art. 226 ust. 1 pkt 10, art. 16, art. 568 pkt 2, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym ‎ w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ‎ że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4847/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 12 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Poprawa

na posiedzeniu bez udziału stron oraz uczestników postpowania odwoławczego
w dniu 12 grudnia 2025 roku w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 listopada 2025 roku przez wykonawcęPlaton Szkolenia i Konferencje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu-Wysokiejw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Sąd Apelacyjny
w Warszawie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcyPlaton Szkolenia i Konferencje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu-Wysokiej kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90 % kwoty uiszczonego wpisu.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:……………………….…….


Sygn. akt: KIO 4847/25

Uzasadnienie

ZamawiającySąd Apelacyjny w Warszawie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Usługi towarzyszące szkoleniu wyjazdowemu na potrzeby Sądu Apelacyjnego w Warszawie” (znak sprawy: ZP.261. 32 .2025) zwane dalej „Postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
nr 2025/BZP 00451548/01 – data publikacji: 1 października 2025 r.

Postępowanie prowadzone jest w trybie podstawowym bez możliwości prowadzenia negocjacji, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) dalej: „Pzp”.

W dniu 3 listopada 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. z siedzibą
we Wrocławiu-Wysokiej (zwanego dalej „Odwołującym”), od niezgodnych z przepisami ustawy Pzp, czynności zamawiającego polegających na:

1.dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra,
ul. Krótka 12), pomimo, iż oferta ww. wykonawców nie jest ofertą najkorzystniejszą;

2.odrzuceniu oferty wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z.o.o. (52-200 Wrocław-Wysoka, ul. Chabrowa 39/7), pomimo iż oferta ww. wykonawcy nie zawiera błędu w obliczeniu ceny;

3.zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra,
ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P.
(84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16) pomimo, iż oferty ww. wykonawców zawierają błąd w obliczeniu ceny;

4.dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra,
ul. Krótka 12), pomimo, iż oferta ww. wykonawców nie jest ofertą najkorzystniejszą;

5.odrzuceniu oferty wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z.o.o. (52-200 Wrocław-Wysoka, ul. Chabrowa 39/7), pomimo iż oferta ww. wykonawcy nie zawiera błędu w obliczeniu ceny;

6.zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra,
ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P.
(84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16) pomimo, iż oferty ww. wykonawców zawierają błąd w obliczeniu ceny.

Czynnościom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:

1. naruszenie art. 239 ustawy PZP, poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty, która nie przedstawia najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny, tj. nie jest ofertą najkorzystniejszą;

2.naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP, poprzez jego błędne zastosowanie
w przedmiotowym postępowaniu w stosunku do oferty Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. (52-200 Wrocław, ul. Chabrowa 39/7, Wysoka);

3.naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP, poprzez jego niezastosowanie
w przedmiotowym postępowaniu w stosunku do oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. (84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16);

4.naruszenie art. 16 ustawy PZP poprzez prowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

W związku z powyższymi zarzutami Odwołujący wniósł o:

1.uwzględnienie niniejszego odwołania w całości;

2.nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanej w dniu 29 października 2025 r.;

3.nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. (52-200 Wrocław, ul. Chabrowa 39/7, Wysoka) dokonanej w dniu 29 października 2025 r.;

4.nakazanie zamawiającemu odrzucenie oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o. (58-500 Jelenia Góra, ul. Krótka 12) oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. (84-200 Wejherowo, ul. A. Necla 4/16), jako ofert zawierających błąd
w obliczeniu ceny, na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 10 ustawy PZP;

5.nakazanie zamawiającemu dokonania wyboru jako najkorzystniejszej oferty 39/7, Wysoka), ewentualnie dokonania ponownego badania i oceny ofert niepodlegających odrzuceniu;

6.zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm określonych
w stosownych przepisach, wykonawcy Platon Szkolenia i Konferencje Sp. z o.o. (52-200 Wrocław, ul. Chabrowa

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

W dniu 11 grudnia 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo Odwołującego zatytułowane „PISMO PROCESOWE ODWOŁUJĄCEGO WNIOSEK
O UMORZENIE POSTĘPOWANIA / COFNIĘCIE ODWOŁANIA”

Odwołujący wskazał, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z niemożnością wykonania zamówienia z uwagi na upływ terminu realizacji usługi wskazanej w dokumentacji postępowania, zgodnie z treścią dokumentacji zamówienia, tj. w terminie wyznaczonym przez zamawiającego, w ramach którego wniesione zostało odwołanie, co bezspornie stanowi
o zbędności prowadzenia postępowania odwoławczego, ponieważ w ocenie Odwołującego brak jest substratu zaskarżenia.

Wskazał, że postępowanie odwoławcze stało się więc zbędne, ponieważ jego rozstrzygnięcie nie będzie miało wpływu na wynik postępowania, a także nie doprowadzi do skutecznego udzielenia zamówienia zgodnie z treścią dokumentacji zamówienia, żadnemu z wykonawców biorących udział w przedmiotowym postępowaniu.

Wobec powyższego, Odwołujący wniósł o umorzenie przedmiotowego postępowania, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.

Niemniej jednak, gdyby Izba uznała powyższy wniosek za niedopuszczalny, Odwołujący cofa w całości odwołanie wniesione w dniu 3 listopada 2025 r. i wnosi o umorzenie przedmiotowego postępowania, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron.

W ocenie Izby, brak jest podstaw do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, tj. stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

Substratem zaskarżenia w przedmiotowej sprawie nie jest – jak twierdzi Odwołujący - upływ terminu realizacji usługi wskazanej w dokumentacji postępowania, ale czynności Zamawiającego polegające na: dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o.; odrzuceniu oferty Odwołującego; zaniechaniu odrzucenia oferty wykonawcy UpHOTEL
Sp. z o.o. oraz wykonawcy Firma Handlowo-Usługowa „KaJa” J.P. oraz dokonaniu wyboru oferty wykonawcy UpHOTEL Sp. z o.o.

Z akt sprawy przekazanych przez Zamawiającego nie wynika aby Zamawiający unieważnił którakolwiek z powyższych czynności, stanowiących podstawę wniesienia przedmiotowego odwołania, albo aby unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.

Cel, dla którego Odwołujący wniósł odwołanie nie został więc osiągnięty w inny sposób,
tj. poza ramami postępowania odwoławczego. Zaistniałe okoliczności sprawy nie doprowadziły do osiągnięcia oczekiwanego przez Odwołującego rezultatu.

W powyższych okolicznościach, Izba uznała, że właściwą podstawą do umorzenia postępowania odwoławczego będzie przepis art.568 pkt 1 ustawy Pzp, z uwagi na złożenie przez Odwołującego oświadczenia o cofnięciu odwołania.

Izba stwierdziła, że oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego, zatem odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i w oparciu o art. 520 ust. 1 i art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, Izba postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Art. 568 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że w przypadku cofnięcia odwołania Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz § 2 ust. 1 pkt 2),
§ 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).

Zgodnie z dyspozycją art. 557 ustawy Prawo zamówień publicznych w wyroku oraz
w postanowieniu kończącym postępowanie odwoławcze Izba rozstrzyga o kosztach postępowania odwoławczego. Zgodnie z art. 575 ustawy Prawo zamówień publicznych strony oraz uczestnik postępowania odwoławczego wnoszący sprzeciw ponoszą koszty postępowania odwoławczego stosownie do jego wyniku.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka
o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu,
w wysokości stanowiącej 90% jego wysokości.

Izba postanowiła o zwróceniu 90% wpisu w wysokości 6 750 zł 00 gr.

Przewodnicząca: ……………..………………..…