Wyrok KIO KIO 4851/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4851/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 18.12.2025
- Przewodniczący
- Beata Konik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Chorzów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4851/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzka Samorządowa Jednostka Budżetowa Spuersuto.pl „Stadion Śląski” w Chorzowie z siedzibą w Chorzów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zaniechanie odrzucenia oferty, zaniechanie wezwania do złożenia wyjaśnień, dokumenty/informacje, naruszenie uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 74 ust. 1, art. 74 ust. 2, art. 74 ust. 3, art. 18 ust. 3, art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 520 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołujący, tj. wykonawca MAXTO Technology spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Modlniczce, 17 grudnia 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 3 listopada 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na dostawy pn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4851/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 18 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik
Protokolant: Mikołaj Kraska
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w 3 listopada 2025 r. przez wykonawcę MAXTO Technology spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Modlniczce,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Wojewódzka Samorządowa Jednostka Budżetowa Spuersuto.pl „Stadion Śląski” w Chorzowie,
uczestnik postępowania po stronie Zamawiającego – URKOM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu,
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego MAXTO Technology spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Modlniczce kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 4851/25
Uzasadnienie
Odwołujący, tj.wykonawca MAXTO Technology spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Modlniczce, 17 grudnia 2025 r., tj. przed rozprawą, cofnął odwołanie wniesione do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 3 listopada 2025 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na dostawy pn. „Wykonanie projektu, dostawy i instalacji Systemu Kontroli Dostępu (SKD) wraz z Systemem Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) na „Stadionie Śląskim w Chorzowie”, znak sprawy: ZP/S/02/PN/2025.
Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 16 września 2025 roku nr PUBLIKACJI 603315-2025, NR WYDANIA Dz.U. S:177/2025.
Do przedmiotowego postępowania odwoławczego przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania, po stronie Zamawiającego, zgłosił wykonawca URKOM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu.
Odwołujący zarzucił naruszenie:
1) art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Urkom pomimo, że jej treść jest niezgodna z warunkami zamówienia;
2) 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania Urkom do złożenia wyjaśnień dotyczących treści oferty [zarzut ewentualny];
3) art. 74 ust. 1, 2 i 3 w zw. z art. 18 ust. 3 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odtajnienia dokumentów/informacji - wyjaśnień w zakresie ceny złożonych przez Urkom wskutek czego Zamawiający bezpodstawnie nie udostępnił ich Odwołującemu pomimo, że Urkom nie wykazał, aby zawierały one informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa;
4) art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wybór oferty Urkom pomimo, że nie jest to oferta najkorzystniejsza, a wybór ten jest przynajmniej przedwczesny;
5) art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp poprzez prowadzenie Postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców i nieprzejrzysty.
W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1) uwzględnienie odwołania,
2) nakazanie Zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert oraz unieażnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,
3) nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty Urkom.
Z uwagi na to, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie, zgodnie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą, (Dz.U. poz. 2453) oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Ponadto Izba wskazuje, że jak wynika z treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu wysokości wpisu od odwołania (Dz. U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem należnego wpisu od odwołania.
Przewodnicząca:…………………… ..........