Wyrok KIO KIO 4936/24

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4936/24 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 stycznia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, termin na wniesienie odwołania, unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty, zwrot odwołania, wezwanie do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 575.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Warszawa, 21 stycznia 2025 r.

POSTANOWIENIE

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie: Przewodniczący: Piotr Kozłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestnika postępowania odwoławczego 21 stycznia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 24 grudnia 2024 r.

przez wykonawcę: Biuro Ochrony PERSONA GROUP W. Górski, Z. Krajewski sp.k. z siedzibą w Wołominie[„Odwołujący”]

w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn.Świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia dla WSSE w Warszawie (ZP-34/2024)

prowadzonym przez zamawiającego:Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie[„Zamawiający”]

przy udziale współuczestnika po stronie Zamawiającego: Musi Novum sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie [„Przystępujący”]

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 7500 00 gr(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej przez niego tytułem wpisu od odwołania.

Na niniejsze orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.


U z a s a d n i e n i e

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie {dalej: „Zamawiający”} prowadzi na podstawie Ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320) {dalej również: „ustawa pzp” lub „pzp”} w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługi pn. Świadczenie usług ochrony fizycznej osób i mienia dla WSSE w Warszawie (ZP-34/2024).Ogłoszenie o tym zamówieniu 28 listopada 2024 r. zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 00622691. Wartość tego zamówienia jest poniżej progów unijnych.

24 grudnia 2024 rBiuro Ochrony PERSONA GROUP W. Górski, Z. Krajewski sp.k. z siedzibą w Wołominie {dalej: „Odwołujący”} wniosło do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od zaniechań Zamawiającego objętych poniższymi zarzutami, o których powzięło wiedzę 17 grudnia 2024 r., kiedy otrzymało zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp:

1.Art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 239 ust. 1 i 2 – przez zaniechanieodrzucenia ofert: 1) Musi Novum sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie, 2) Biura Ochrony „PANTERA”, 3) Biura Ochrony AROMIG sp. z o.o. oraz Alkomu sp. z o.o., w sytuacji gdy oferty te zawierają rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia, w zakresie odnoszącym się do kalkulacji ceny z uwzględnieniem wymogów określonych w SWZ.

2.Art. 224 ust. 1 zw. z art. 224 ust. 5 i 6 – przez ich niezastosowanie, w sytuacji gdy z ofert 1) Musi Novum sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie, 2) Biura Ochrony „PANTERA”, 3) Biura Ochrony AROMIG sp. z o.o. oraz Alkomu sp. z o.o. w sposób jednoznaczny wynika, że cena lub koszt wydają się rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia, co powinno budzić wątpliwości Zamawiającego i skutkować obligatoryjnym wezwaniem do wyjaśnienia, w tym złożenia dowodów w zakresie wyliczenia ceny lub kosztu, lub ich części składowych.

Przy czym drugi z zarzutów został postawiony jako ewentualny, tj. na wypadek nieuwzględnienia pierwszego zarzutu.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1.Unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty.

2.Powtórzenia badania i oceny ofert z uwzględnieniem powyższych okoliczności, w konsekwencji prowadzącego do wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

3.Odrzucenia ofert: 1) Musi Novum sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie, 2) Biura Ochrony „PANTERA”, 3) Biura Ochrony AROMIG sp. z o.o. oraz Alkomu sp. z o.o.

4.Ewentualnie – w razie nieuwzględnienia pierwszego zarzutu – unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty oraz wezwania: Musi Novum sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie, 2) Biura Ochrony „PANTERA”, 3) Biura Ochrony AROMIG sp. z o.o. oraz Alkomu sp. z o.o. do wyjaśnień rażąco niskiej ceny.

Izba ustaliła następujące okoliczności jako istotne:

Musi Novum sp. z o.o. z siedzibą w Żyrardowie {dalej również: „Przystępujący”} skutecznie przystąpiło po stronie Zamawiającego do postępowania odwoławczego w tej sprawie.

16 stycznia 2025 r. wpłynęła do Izby odpowiedź na odwołanie, która zawiera oświadczenie o uwzględnieniu zarzutu ewentualnego odwołania, co Zamawiający trafnie poczytał za uwzględnienie odwołania w całości.

Postanowieniem z 17 stycznia 2025 r. Izba wezwała Przystępującego do złożenia oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu co do uwzględnienia przez Zamawiającego w całości odwołania w terminie 3 dni od otrzymania wezwania, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego.

Do 20 stycznia 2025 r., kiedy upłynął powyższy termin, Przystępujący nie złożył żadnego oświadczenia, co oznacza, że nie zgłosił takiego sprzeciwu.

W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Dla wywarcia skutku w postaci umorzenia postępowania odwoławczego w tej sprawie konieczne i wystarczające jest uwzględnienie przez Zamawiającego w całości zarzutu ewentualnego zawartego w odwołaniu. Natomiast dalsze czynności, które Zamawiający podejmuje w celu uczynienia zadość skorelowanym z tym zarzutem żądaniom odwołania, pozostają poza oceną Izby w ramach ustalenia zaistnienia przesłanki umorzenia postępowania odwoławczego.

Wobec stwierdzenia, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a Przystępujący po jego stronie nie zgłosił co do tej czynności sprzeciwu, Izba – działając na podstawie art. 568 pkt 3 ustawy pzp – umorzyła postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do treści art. 575 ustawy pzp w zw. z § 9 ust. 2 pkt 2 lit. a Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), nakazując zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.