Wyrok KIO KIO 4959/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 4959/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, warunki udziału w postępowaniu, przedmiotowe środki dowodowe, nieproporcjonalność wykluczenia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 106 ust. 2, art. 106 ust. 3, art. 112 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 522 ust. 1, art. 525 ust. 1, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego na usługa prania bielizny szpitalnej z walidacją w czasie rzeczywistym - ciągłym wraz z dzierżawą systemu RFiD UHF (bramki i skaner) ‎ z automatyczną identyfikacją asortymentu pralniczego oraz usługa prania odzieży operacyjnej wraz z dzi...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 4959/25

POSTANOWIENIE

Warszawa dnia 22 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Luiza Łamejko

 Protokolant:   Patryk Pazura

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 22 grudnia 2025 r.w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 7 listopada 2025 r. przez wykonawcę Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S. A. z siedzibą w Toruniu

w postępowaniu prowadzonym przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S. A. z siedzibą w Toruniu kwoty 15 000 zł 00 gr(słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca :………………………………

Sygn. akt: KIO 4959/25

U z a s a d n i e n i e

  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielnie zamówienia publicznego na usługa prania bielizny szpitalnej z walidacją w czasie rzeczywistym - ciągłym wraz z dzierżawą systemu RFiD UHF (bramki i skaner)
z automatyczną identyfikacją asortymentu pralniczego oraz usługa prania odzieży operacyjnej wraz z dzierżawą dystrybutorów wydających i zbierających dla potrzeb SP ZOZ USK Nr 1 UM w Łodz. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy
z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane
w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod poz. 714761-2025.

  W dniu 7 listopada 2025 r. wykonawca Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S. A. z siedzibą w Toruniu (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu oraz wobec treści dokumentów zamówienia.

 Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1. art. 106 ust. 2 i ust. 3 ustawy Pzp przez żądanie przedmiotowych środków dowodowych nieproporcjonalnych do przedmiotu zamówienia, które ogranicza uczciwą konkurencję
i równe traktowanie wykonawców oraz art. 16 pkt 1) i pkt 3) ustawy Pzp przez przygotowanie i przeprowadzanie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz w sposób nieproporcjonalny, tj. poprzez wymóg aby z dokumentów rejestrowych środków piorąco-dezynfekujących (stanowiących przedmiotowe środki dowodowe) wynikało spektrum działania tych środków;

2. art. 112 ust. 1 ustawy Pzp przez określenie warunku udziału w postępowaniu w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz art. 16 pkt 1) i pkt 3) ustawy Pzp przez przygotowanie i przeprowadzanie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz w sposób nieproporcjonalny, tj.:

a) przez określenie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej polegającego na wykazaniu wykonania co najmniej jednej usługi pralniczej
w zakresie bielizny szpitalnej - świadczenie usług prania wodnego i czyszczenia chemicznego z wykorzystaniem systemu RFID UHF o wartości nie mniejszej niż 500.000,00 zł brutto,

b) przez określenie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej polegającego na posiadaniu badań czystościowych z lat 2023-2024 potwierdzających skuteczność dezynfekcji bielizny po wszawicy oraz poprzez żądanie złożenia ww. badań jako podmiotowego środka dowodowego,

c) przez określenie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej polegającego na posiadaniu certyfikatu RABC PN-EN 14065:2016 RABC (Analiza Ryzyka i Kontrola Skażenia Biologicznego) obejmującego swym zakresem m.in. zastosowanie rozpuszczalników bezhalogenowych oraz poprzez żądanie złożenia ww. certyfikatu jako podmiotowego środka dowodowego,

d) przez określenie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej polegającego na posiadaniu certyfikatu zgodności z normą PN-EN ISO 9001:2015-10 obejmującego swym zakresem m.in. nakładanie powłoki bakteriostatycznej oraz przez żądanie złożenia ww. certyfikatu jako podmiotowego środka dowodowego;

3. art. 99 ust. 4 ustawy Pzp przez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję oraz art. 16 pkt 1) i pkt 3) ustawy Pzp poprzez przygotowanie i przeprowadzanie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz w sposób nieproporcjonalny, tj.

a) przez zawarcie w opisie przedmiotu zamówienia dla Pakietu 1 wymogu „Certyfikatu RABC PN-EN zgodnego z normą PN-EN 14065:2016 w systemie RABC (Analiza Ryzyka i Kontrola Skażenia Biologicznego)” obejmującego swym zakresem m.in. zastosowanie rozpuszczalników bezhalogenowych;

b) przez zawarcie w opisie przedmiotu zamówienia dla Pakietu 2 wymogu aby dystrybutory wydające działały w oparciu o system RFID UHF oparty na konkretnym, wskazanym z nazwy oprogramowaniu, tj. „SmartWash lub Supplupoint lub G-Box lub G-Stock lub G-Doc”, bez dopuszczenia oprogramowania równoważnego;

c) art. 16 pkt 1) i pkt 3) ustawy Pzp przez przygotowanie i przeprowadzanie postępowania
o udzielenie zamówienia w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji
i równego traktowania wykonawców oraz w sposób nieproporcjonalny, tj. przez żądanie wskazania w formularzu oferty, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do SWZ, numerów produkcyjnych sprzętu (skaner wraz z oprogramowaniem, bramki wraz z oprogramowaniem, komputer, drukarka) oferowanego do oddania w dzierżawę Zamawiającemu w Pakiecie 1 oraz numerów seryjnych urządzeń (dystrybutory wydające i dystrybutory zbierające odzież operacyjną) oferowanych do oddania w dzierżawę Zamawiającemu w Pakiecie 2.

 Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu dokonania:

1. modyfikacji pkt II.I.1.1.b) SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „a ich spektrum działania musi wynikać z ww. dokumentów rejestrowych” lub na dodaniu po tym wyrażeniu wyrażenia „lub z badań wykonanych przez akredytowane laboratorium”; jak również odpowiedniej modyfikacji pkt 2.1.2 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „a ich spektrum działania musi wynikać z ww. dokumentów rejestrowych” lub na dodaniu po tym wyrażeniu wyrażenia „lub z badań wykonanych przez akredytowane laboratorium”;

2. modyfikacji pkt IV.2.4).a) SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „i czyszczenia chemicznego”; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „i czyszczenia chemicznego”;

3. wykreślenia pkt IV.2.4).f) oraz pkt VI.5.2.5 SWZ; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 i pkt 5.1.6 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu odpowiednich fragmentów dotyczących badań czystościowych potwierdzających skuteczność dezynfekcji bielizny po wszawicy;

4. modyfikacji pkt IV.2.4).i) SWZ, pkt VI.5.2.8 SWZ oraz pkt I.2.b) opisu przedmiotu zamówienia dla Pakietu 1 stanowiącego załącznik nr 1a do SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „z zastosowaniem rozpuszczalników bezhalogenowych”; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 i pkt 5.1.6 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia
„z zastosowaniem rozpuszczalników bezhalogenowych”;

5. modyfikacji pkt IV.2.4).j) SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „nakładanie powłoki bakteriostatycznej”; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „nakładanie powłoki bakteriostatycznej”;

6. modyfikacji pkt 5 Załącznika nr 1 do SWZ polegającej na wykreśleniu w ppkt 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 i 5.5 wyrażenia „numer produkcyjny .....” oraz wykreśleniu w ppkt a., b., c. i d. wyrażenia „nr seryjny .....”;

7. modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia dla Pakietu 2, stanowiącego załącznik nr 1b do SWZ, w części zawierającej szczegółowe parametry techniczne dystrybutorów wydających, polegającej na wykreśleniu wyrażenia „SmartWash lub Supplupoint lub G-Box lub G-Stock lub G-Doc” lub na dodaniu po tym wyrażeniu wyrażenia „lub równoważnego”.

 Pismem z dnia 15 grudnia 2025 r. Zamawiający złożył oświadczenie, że uwzględnił odwołanie w części w zakresie zarzutów zawartych w odwołaniu, tj.:

a)w zakresie żądania zawartego w punkcie 2, tj. żądania modyfikacji pkt IV.2.4).a) SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „i czyszczenia chemicznego”; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „i czyszczenia chemicznego” Zamawiający dokonał stosownej zmiany SWZ i ogłoszenia,

b)w zakresie żądania zawartego w punkcie 3, tj. żądania wykreślenia pkt IV.2.4).f) oraz pkt VI.5.2.5 SWZ; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 i pkt 5.1.6 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu odpowiednich fragmentów dotyczących badań czystościowych potwierdzających skuteczność dezynfekcji bielizny po wszawicy Zamawiający dokonał stosownej zmiany SWZ i ogłoszenia

c)w zakresie żądania zawartego w punkcie 4 – tj. żądania modyfikacji pkt IV.2.4).i) SWZ, pkt VI.5.2.8 SWZ oraz pkt I.2.b) opisu przedmiotu zamówienia dla Pakietu 1 stanowiącego załącznik nr 1a do SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „z zastosowaniem rozpuszczalników bezhalogenowych”; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 i pkt 5.1.6 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „z zastosowaniem rozpuszczalników bezhalogenowych” Zamawiający dokonał stosownej zmiany SWZ i ogłoszenia

d)w zakresie żądania zawartego w punkcie 5, tj. żądania modyfikacji pkt IV.2.4).j) SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „nakładanie powłoki bakteriostatycznej”; jak również modyfikacji pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „nakładanie powłoki bakteriostatycznej” Zamawiający dokonał stosownej zmiany SWZ
i ogłoszenia,

e)w zakresie żądania zawartego w punkcie 6, tj. żądania modyfikacji pkt 5 Załącznika nr 1 do SWZ polegającej na wykreśleniu w ppkt 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 i 5.5 wyrażenia „numer produkcyjny .....” oraz wykreśleniu w ppkt a., b., c. i d. wyrażenia „nr seryjny .....” Zamawiający wprowadził stosowne zmiany do SWZ

f)w zakresie żądania zawartego w punkcie 7, tj żądania modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia dla Pakietu 2, stanowiącego załącznik nr 1b do SWZ, w części zawierającej szczegółowe parametry techniczne dystrybutorów wydających, polegającej na wykreśleniu wyrażenia „SmartWash lub Supplupoint lub G-Box lub G-Stock lub G-Doc” lub na dodaniu po tym wyrażeniu wyrażenia „lub równoważnego” Zamawiający dokonał stosownej zmiany SWZ. 

 Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania w pozostałym zakresie jako bezzasadnego oraz obciążenie Odwołującego kosztami postępowania odwoławczego;

  W dniu 18 grudnia 2025 r. Zamawiający złożył oświadczenie, że uwzględnił odwołanie w części dotychczas nie uwzględnionej, tj. w zakresie żądania zawartego
w punkcie 1, tj. żądania modyfikacji pkt II.I.1.1.b) SWZ polegającej na wykreśleniu wyrażenia „a ich spektrum działania musi wynikać z ww. dokumentów rejestrowych” lub na dodaniu po tym wyrażeniu wyrażenia „lub z badań wykonanych przez akredytowane laboratorium”; jak również odpowiedniej modyfikacji pkt 2.1.2 ogłoszenia o zamówieniu polegającej na wykreśleniu wyrażenia „a ich spektrum działania musi wynikać z ww. dokumentów rejestrowych” lub na dodaniu po tym wyrażeniu wyrażenia „lub z badań wykonanych przez akredytowane laboratorium” i tym samym uwzględnił odwołanie w całości.

  W dniu 19 grudnia 2025 r. Odwołujący złożył oświadczenie o treści: „Zważywszy, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, Odwołujący wnosi
o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 3) ustawy Prawo zamówień publicznych.”.

 Izba stwierdziła, że w ustawowym terminie wynikającym z art. 525 ust. 1 ustawy Pzp nie wpłynęło przystąpienie do postępowania odwoławczego. Zgodnie z pismem Zamawiającego z dnia 3 grudnia 2025 r. skierowanym do Prezesa Izby, termin na zgłoszenie przystąpienia minął z dniem 13 grudnia 2025 r.

 Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp.

 O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r.
(Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu
z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący :………………………………