Wyrok KIO KIO 4971/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 4971/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 08.12.2025
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Kraków
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 4971/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Wodociągi Miasta Krakowa S.A. z siedzibą w Kraków w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, unieważnienie czynności, unieważnienie oferty, wykluczenie wykonawcy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 111 pkt 4), art. 108 ust. 1 pkt 5), art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a), art. 16 pkt 1-3, art. 253 ust. 1 pkt 2), art. 568 pkt 2, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. Izba ustaliła, że Zamawiający 5 listopada 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty INSTBUD sp. z o.o. jako najkorzystniejszej oraz o odrzuceniu oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 4971/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 8 grudnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Irmina Pawlik
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 8 grudnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 listopada 2025 r. przez wykonawcę Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiających Zarząd Dróg Miasta Krakowa z siedzibą w Krakowie i Wodociągi Miasta Krakowa S.A. z siedzibą w Krakowie
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………….………
Sygn. akt: KIO 4971/25
U z a s a d n i e n i e
ZamawiającyZarząd Dróg Miasta Krakowa z siedzibą w Krakowie i Wodociągi Miasta Krakowa S.A. z siedzibą w Krakowie (dalej jako „Zamawiający”) prowadzą postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym na roboty budowlane pn. „Rozbudowa ul. Meiera” (nr ref. 18/VII/2025). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 6 sierpnia 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00363825/01. Do ww. postępowania o udzielenie zamówienia zastosowanie znajdują przepisyustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 10 listopada 2025 r. wykonawca Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec wykluczenia Odwołującego na podstawie art. 111 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 108 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp, odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy Pzp jako podlegającej wykluczeniu na podstawie art. 111 pkt 4) ustawy Pzp, prowadzenia postępowania w sposób sprzeczny z zasadą zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz proporcjonalności - Zamawiający bezpodstawnie zwlekał z wyborem oferty najkorzystniejszej, a następnie arbitralnie wyeliminował ofertę Odwołującego. Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez złamanie zasady nakazującej prowadzenie postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców oraz w sposób przejrzysty i proporcjonalny, a także naruszenie innych przepisów ustawy Pzp pozostających w związku z art. 16 pkt 1 - 3 ustawy Pzp, tj.:
1.art. 253 ust. 1 pkt 2) ustawy Pzp oraz art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 108 ust. 1 pkt ustawy Pzp poprzez bezpodstawne odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego w sytuacji, w której Zamawiający nie wykazał zaistnienia przesłanek faktycznych i prawnych uzasadniających wykluczenie Odwołującego z prowadzonego postępowania;
2.art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z 108 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego w sytuacji, w której przedstawione przez Zamawiającego uzasadnienie faktyczne ww. decyzji w ogóle nie dotyczy zawarcia porozumienia mającego na celu zakłócenie konkurencji w postępowaniu przetargowym nr 18/VII/2025;
3.art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp w zw. w zw. z art. 108 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez bezpodstawne odrzucenie oferty Odwołującego w sytuacji, w której w sprawie nie wystąpiło zdarzenie, o którym mowa w art. 111 pkt 4) ustawy Pzp, a w konsekwencji nie mamy do czynienia z sytuacją, w której okres wykluczenia Odwołującego z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego miałby trwać 3 lata od zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w art. 111 pkt 4) ustawy Pzp;
w razie oddalenia ww. zarzutów:
4.art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) ustawy Pzp w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp w zw. z art. 108 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp poprzez bezpodstawne uznanie, że istnieją wiarygodne przesłanki świadczące o tym, że w toku postępowań historycznych Odwołujący zawarł porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego, unieważnienia czynności wykluczenia z postępowania Odwołującego, dokonania ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
Zamawiający w piśmie z 3 grudnia 2025 r. skierowanym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wskazał, że 1 grudnia 2025 r. zawiadomił wykonawców o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz unieważnieniu czynności odrzucenia oferty Odwołującego.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła skuteczność przystąpienia zgłoszonego do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.
Izba ustaliła, że Zamawiający 5 listopada 2025 r. zawiadomił wykonawców o wyborze oferty INSTBUD sp. z o.o. jako najkorzystniejszej oraz o odrzuceniu oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp.
Po wniesieniu odwołania Zamawiający pismem z 1 grudnia 2025 r. zawiadomił wykonawców, że unieważnia czynność wyboru oferty najkorzystniejszej Wykonawcy INSTBUD Sp. z o.o. oraz unieważnia czynność odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2) lit. a) w zw. z art. 111 pkt 4) ustawy Pzp, zgodnie z sentencją Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie o sygn. akt: KIO 4227/25,KIO 4232/25,KIO 4233/25,KIO 4235/25,KIO 4236/25,KIO 4237/25.
Biorąc pod uwagę powyższe Izba stwierdziła, że w przedmiotowym przypadku zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z tym przepisem Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.
Zamawiający unieważnił dokonaną 5 listopada 2025 r. czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz czynność odrzucenia oferty Odwołującego, które zostały objęte zakresem zaskarżenia w odwołaniu i do których unieważnienia jako wadliwych Odwołujący dążył. Tym samym nie istnieją już czynności, których legalność miała podlegać ocenie Izby w tym postępowaniu odwoławczym, a odwołanie utraciło substrat zaskarżenia. W ocenie składu orzekającego prowadzenie w takiej sytuacji postępowania odwoławczego uznać należy za zbędne. Na dalsze, podjęte przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia już po wniesieniu odwołania, czynności wykonawcom przysługiwać będzie odrębny środek ochrony prawnej.
W tym stanie rzeczy Izba umorzyła postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, art. 574 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000 uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca: …………………….………