Wyrok KIO KIO 518/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 518/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Chorób Płuc w Orzeszu z siedzibą w Orzesze w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zaproszenie do negocjacji, brak przekazania odwołania, cofnięcie odwołania, wartość zamówienia, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 574.

Istota sprawy

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, w tym prawidłowo uiszczono wpis w kwocie 7.500,00 PLN na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych. Odwołujący przed terminem rozprawy oświadczył, że cofa odwołanie. Wobec powyższego, w świetle art. 568 pkt 1) PZP, konieczne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego. Zgodnie z art....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 518/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 24 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników, w dniu 24 lutego 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 lutego 2026 r. przez wykonawcę, Clar System S.A. w Poznaniu

w postępowaniu prowadzonym przez Szpital Chorób Płuc w Orzeszu

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Clar System S.A. w Poznaniu, kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% wartości kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 518/26

Uzasadnienie

Zamawiający, Szpital Chorób Płuc w Orzeszu prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym w oparciu o art. 275 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, pn. „Świadczenie usług w zakresie kompleksowego utrzymania czystości z uwzględnieniem dezynfekcji w Szpitalu Chorób Płuc w Orzeszu”, wewnętrzny identyfikator: ZP/TP/2/2026. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 27 stycznia 2026 r., pod nr: 2025/BZP 00073143. Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych.

W dniu 4 lutego 2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Clar System S.A. w Poznaniu wobec czynności polegającej na udzieleniu w dniu 30 stycznia 2026 r. odpowiedzi na pytanie nr 9 do Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej: „SWZ”).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 99 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”)w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez udzielenie w dniu 30 stycznia 2026 r. odpowiedzi na pytanie nr 9 wykonawców do treści SWZ, skutkującej odmową umieszczenia w dokumentacji zamówienia wzoru umowy dzierżawy/najmu pomieszczeń, pomimo że zarazem w dokumentacji zamówienia Zamawiający informował i nadal informuje wykonawców o tym, że wzór takiej umowy dzierżawy/najmu stanowi część dokumentacji zamówienia (SWZ str. 21 oraz OPZ), co stanowi o dokonaniu opisu przedmiotu zamówienia w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań i okoliczności mogących mieć wpływ na treść oferty, w sposób niejednoznaczny i nieprecyzyjny, a także w sposób utrudniający uczciwą konkurencję i naruszający obowiązek (zasadę) równego traktowania wykonawców.

Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania zmian w dokumentacji zamówienia poprzez wskazanie w opisie przedmiotu zamówienia, że albo:

1)kwestię najmu pomieszczeń na cele magazynowe wykonawcy oraz kwestie najmu pomieszczeń na cele socjalne pracowników wykonawcy każdy z wykonawców jest obowiązany załatwić we własnym zakresie z podmiotami trzecimi, np. zapewnić posadowienie właściwych kontenerów na nieruchomości udostępnionej przez Zamawiającego (odpłatnie albo nie – to także wymaga wskazania i określenia zasad rozliczeń w tym zakresie), albo

2)pomieszczenia te zapewnia instytucja zamawiająca w związku z prowadzonym postępowaniem na usługi porządkowe. Wówczas, Zamawiający powinien określić dodatkowo, wskazane w odwołaniu informacje, w tym wysokość czynszu.

Do postępowania żaden wykonawca nie zgłosił przystąpienia.

Pismem wniesionym do Prezesa Izby dnia 16 lutego 2026 r., Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, w tym prawidłowo uiszczono wpis w kwocie 7.500,00 PLN na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych.

Odwołujący przed terminem rozprawy oświadczył, że cofa odwołanie. Wobec powyższego, w świetle art. 568 pkt 1) PZP, konieczne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego.

Zgodnie z art. 520 PZP, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, zaś cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Tym samym, cofnięte odwołanie nie może być przedmiotem rozpatrzenia przez Izbę, zatem postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 574 PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437 ze zm.), z których wynika, że jeżeli postępowanie zostało umorzone na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........