Wyrok KIO KIO 5265/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5265/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach z siedzibą w Kielce w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 128 ust. 1, art. 266, art. 58 ust. 2, art. 552 ust. 1, art. 568 pkt 2.

Istota sprawy

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 5265/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 22 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Maria Kacprzyk

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 22 grudnia 2025 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 25 listopada 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia „STEKOP” spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, „STEKOP – OCHRONA” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.znosi wzajemnie koszty i nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:…………………………

Sygn. akt: KIO 5265/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach prowadzi w trybie w trybie podstawowym postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Świadczenie usług ochrony osób i mienia w Muzeum Zabawek i Zabawy”, numer postępowania: ADM.262.3.2025.T, dalej zwane: „Postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00505509 z dnia 30 października 2025 r. Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.), dalej zwanej „Pzp”.

W dniu 25 listopada 2025 r. Odwołujący - wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia „STEKOP” spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, „STEKOP – OCHRONA” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, działając na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1 i 2, art. 515 ust. 1 Pzp, wnieśli odwołanie wobec czynności i zaniechań polegających na: wyborze w postępowaniu jako najkorzystniejszej oferty konsorcjum w składzie: P.B. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą RONIN P.B. z siedzibą w Kielcach i RONIN Serwis spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Małacentowie (dalej jako Konsorcjum RONIN); zaniechaniu wezwania Konsorcjum RONIN do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w postaci dokumentów potwierdzających posiadanie przez Konsorcjum RONIN ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia, w tym potwierdzeń opłacenia składek ubezpieczenia; zaniechaniu wezwania Konsorcjum RONIN do uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego w postaci referencji wystawionych przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach potwierdzających należyte wykonanie zamówienia przez Konsorcjum RONIN; zaniechaniu wezwania Konsorcjum RONIN do uzupełnienia dokumentów potwierdzających ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania Konsorcjum RONIN w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie

1)art. 128 ust. 1 Pzp w zw. z art. 266 Pzp w zw. z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy i § 6 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie poprzez zaniechanie wezwania Konsorcjum RONIN do przedłożenia dokumentów potwierdzających, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia wraz z potwierdzeniami opłacenia składek, pomimo, że Konsorcjum RONIN, w odpowiedzi na wezwanie Zamawiającego do złożenia podmiotowych środków dowodowych przedłożyło polisę OC w nieprawidłowej formie, tj. w formie skanu wydruku dokumentu wystawionego elektronicznie i podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, poświadczonego przez Wykonawcę za zgodność z oryginałem i nie przedłożyło dowodów opłacenia składek ubezpieczenia, pomimo, że wszystkie składki z polisy OC są już wymagalne, co doprowadziło do niezgodnego z Pzp wyboru oferty Konsorcjum RONIN jako najkorzystniejszej;

2)art. 128 ust. 1 Pzp w zw. z art. 266 Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w zw. z § 6 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie poprzez zaniechanie wezwania Konsorcjum RONIN do uzupełnienia podmiotowego środka dowodowego w postaci referencji wystawionych przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach potwierdzających należyte wykonanie zamówienia przez Konsorcjum RONIN w prawidłowej formie, pomimo, że złożone przez Konsorcjum RONIN – w odpowiedzi na wezwanie Zamawiającego – referencje zostały złożone w nieprawidłowej formie, tj. skanu wydruku dokumentu elektronicznego podpisanego elektronicznie przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach, poświadczonego za zgodność z oryginałem przez Konsorcjum RONIN, co doprowadziło do niezgodnego z Pzp wyboru oferty Konsorcjum RONIN jako najkorzystniejszej;

3)art. 128 ust. 1 Pzp w zw. z art. 58 ust. 2 Pzp w zw. z art. 266 Pzp w zw. z § 13 ust. 3 i 4 i § 15 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w zw. z § 7 ust. 2 i ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie poprzez zaniechanie wezwania Konsorcjum RONIN do uzupełnienia dokumentów potwierdzających ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania Konsorcjum RONIN w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, pomimo że Konsorcjum RONIN nie dołączyło do oferty takich dokumentów, a złożone pełnomocnictwa (do oferty i następnie złożone bez wezwania) przez Konsorcjum RONIN: nie wskazują na ustanowienie pełnomocnika Konsorcjum, a jedynie na ustanowienie pełnomocnika dla Partnera Konsorcjum – RONIN Serwis sp. z o.o., oraz zostały złożone w nieprawidłowej formie, tj. skanu dokumentu papierowego, podpisanego odręcznie i poświadczonego za zgodność z oryginałem, w przypadku jednego pełnomocnictwa – przez mocodawcę, a w przypadku drugiego pełnomocnictwa – przez pełnomocnika, co doprowadziło do niezgodnego z Pzp wyboru oferty Konsorcjum RONIN jako najkorzystniejszej.

Podnosząc powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, dokonania ponownego badania i oceny ofert, wezwania Konsorcjum RONIN do uzupełnienia dokumentów potwierdzających posiadanie przez tego Wykonawcę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia wraz z potwierdzeniami opłacenia składek; uzupełnienia referencji wystawionych przez Izbę Administracji Skarbowej w Kielcach potwierdzających należyte wykonanie zamówienia przez Konsorcjum RONIN w prawidłowej formie; uzupełnienia dokumentów potwierdzających ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania Konsorcjum RONIN w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania, według rachunków, które zostaną przedłożone na posiedzeniu bądź na rozprawie.

W ustawowym terminie do akt sprawy nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia.

W dniu 10 grudnia 2025 r., do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, Odwołujący złożył pismo, w którym wniósł o umorzenie Postępowania, z uwagi na unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej dokonane przez Zamawiającego w dniu 26 listopada 2025 r.

Izba zważyła, co następuje.

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp.

Wobec unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej przez, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp.

Zgodnie z art. 568 pkt 2 Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Zbędność postępowania w niniejszej sprawie wyraża się w unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej przez Zamawiającego, co unicestwia substrat zaskarżenia, czyniąc bezprzedmiotowym dalsze postępowanie odwoławcze. Izba wydając orzeczenie – zgodnie z art. 552 ust. 1 Pzp – bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia – co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie.

W tym stanie rzeczy niniejsze postanowienie jest uzasadnione.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 Pzp, koszty znosi się wzajemnie - w takim przypadku Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Przewodnicząca:…………………………