Wyrok KIO KIO 5270/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5270/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 15.01.2026
- Przewodniczący
- Luiza Łamejko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Podgórzyn
- Miejscowość
- Podgórzyn
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5270/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Podgórzyn. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, zamówienie publiczne, postępowanie odwoławcze, podmiotowe środki dowodowe, unieważnienie czynności. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 253 ust. 1, art. 226 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 552 ust. 1, art. 557.
Istota sprawy
Gmina Podgórzyn (dalej: „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dowóz uczniów do szkół w Gminie Podgórzyn w roku szkolnym 2025-2026”. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 202 4 r. poz. 1320 ze zm. ) , zwanej dalej: „ustawa Pzp”....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5270/25
POSTANOWIENIE
Warszawa dnia 15 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Luiza Łamejko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego w dniu 15 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 listopada 2025 r. przez wykonawcę J.O. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą P.P.T.H.U. "L & D" J.O., Ścięgny 58a, 58-535 Miłków
w postępowaniu prowadzonym przez Gmina Podgórzyn, ul. Żołnierska 14, 58-562 Podgórzyn
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy J.O. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą P.P.T.H.U. "L & D" J.O., Ścięgny 58a, 58-535 Miłków kwoty 7 500 zł 00 gr(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca :………………………………
Sygn. akt: KIO 5270/25
U z a s a d n i e n i e
Gmina Podgórzyn (dalej: „Zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dowóz uczniów do szkół w Gminie Podgórzyn w roku szkolnym 2025-2026”. Postępowanie to prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy
z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawa Pzp”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane
w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 16 października 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00480278/01.
W dniu 26 listopada 2025 r. wykonawca J.O. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą P.P.T.H.U. "L & D" J.O. (dalej: Odwołujący) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec czynności
i zaniechań Zamawiającego polegających na:
1.Wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „TOUR” sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze, podczas gdy oferta ta, przy prawidłowym przeprowadzeniu Postępowania, nie jest ofertą najkorzystniejszą;
2.Odrzuceniu oferty Odwołującego;
3.Zaniechaniu wskazania podstawy prawnej i faktycznej stanowiących podstawę odrzucenia oferty Odwołującego;
4.Zaniechaniu wezwania Odwołującego do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w przypadku stwierdzenia wadliwego sposobu ich przedstawienia na wezwanie w trybie art. 274 ust. 1 ustawy Pzp.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 253 ust. 1 ustawy Pzp przez niewskazanie w zakresie odrzucenia oferty Odwołującego podstawy prawnej ani faktycznej takiego odrzucenia, przez co Odwołujący nie wie co legło u podstaw decyzji Zamawiającego;
2.art. 226 ust. 1 ustawy Pzp przez odrzucenie oferty Odwołującego w sytuacji, gdy
w przedmiotowym Postępowaniu brak jest przesłanek do podjęcia takiej decyzji;
3.art. 128 ust. 1 ustawy Pzp przez jego niezastosowanie i niewezwanie Odwołującego do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych, w przypadku uznania, że w odpowiedzi na wezwanie w trybie art. 274 ust. 1 ustawy Pzp podmiotowe środki dowodowe zostały złożone w sposób nieprawidłowy;
4.art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 16 pkt 2 oraz art. 17 ust. 2 ustawy Pzp przez dokonanie wyboru oferty, która w przedmiotowym Postępowaniu nie jest ofertą najkorzystniejszą, co było konsekwencją nierespektowania przez Zamawiającego przepisów ustawy Pzp, a co
w konsekwencji doprowadziło do naruszenia podstawowych zasad prowadzenia Postępowania w sposób przejrzysty, z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także naruszenia zasady udzielenia zamówienie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy, co wpłynęło na wynik Postępowania.
Odwołujący wniósł o:
1.Uwzględnienie odwołania w całości;
2.Dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentów wymienionych w treści odwołania;
3.Nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „TOUR” sp. z o.o.;
4.Nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego - J.O. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą P.P.T.H.U. „L & D” J.O.;
5.Nakazanie Zamawiającemu ponownego przeprowadzenia badania i oceny ofert
z uwzględnieniem oferty Odwołującego;
6.Nakazanie Zamawiającemu wezwania Odwołującego - J.O. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą P.P.T.H.U. "L & D" J.O. do uzupełnienia podmiotowych środków dowodowych w trybie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp;
7.Zasądzenie od Zamawiającego (względnie uczestnika postępowania odwoławczego,
w przypadku uwzględnienia odwołania przez Zamawiającego i wniesienia sprzeciwu przez uczestnika postępowania, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego) na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa Odwołującego przez pełnomocnika.
Pismem z dnia 13 stycznia 2026 r. Zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, że w dniu 13 stycznia 2026 r. unieważnił czynność z dnia 21 listopada 2025 r. polegającą na wyborze najkorzystniejszej oferty oraz odrzuceniu oferty Odwołującego. Wobec powyższego, Zamawiający wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego zainicjowanego wniesieniem odwołania w przedmiotowej sprawie przez PPTHU „L&D” J.O. na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Zamawiający stwierdził, że obecnie nie istnieje substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp.
Wobec powyższych ustaleń Krajowa Izba Odwoławcza postanowiła umorzyć postępowanie na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Stosownie do art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Zbędność postępowania odwoławczego wynika z faktu, że po wniesieniu odwołania Zamawiający unieważnił kwestionowane przez Odwołującego czynności
i zadeklarował przystąpienie do ponownego badania i oceny ofert zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu. Od momentu zawiadomienia wykonawców o wynikach ww. czynnościach może być liczony termin na ewentualne zaskarżenie tych czynności, gdyż wówczas będzie można mówić o istnieniu substratu zaskarżenia (to jest czynności lub zaniechania Zamawiającego). Izba dodatkowo wskazuje, że wydając orzeczenie - zgodnie
z art. 552 ust. 1 ustawy Pzp bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia, co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie w sprawie w toku postępowania przed Izbą.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodnicząca :………………………………