Wyrok KIO KIO 5347/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5347/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 grudnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o. z siedzibą w Słupsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, przedmiotowe środki dowodowe, zwrot odwołania, zamówienie publiczne, wniesienie odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 2.

Istota sprawy

stanowi de facto uwzględnienie odwołania w całości, albowiem zamawiający wykonał wszystkie żądane przez odwołującego czynności. Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp. Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza wzięła pod uwagę okoliczność, iż uwzględnienie odwołania miało miejsce przed otwarciem rozprawy, zatem koszty te znoszą się wzajemnie stosownie do...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

sygn. akt: KIO 5347/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 29 grudnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Emil Kuriata

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron 29 grudnia 2025 r.,
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
01 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Bialmed sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.K. w Słupsku sp. z o.o.,

postanawia:

1. Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2. Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Bialmed sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący:…………………………


sygn. akt: KIO 5347/25

Uzasadnienie

Zamawiający – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J.K. w Słupsku
sp. z o.o., prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, pn. „Dostawa wyrobów medycznych”.

01 grudnia 2025 roku, wykonawca Bialmed sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej „odwołujący”) wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej.

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie zostało zgłoszone żadne przystąpienie.

Zamawiający, pismem procesowym z 09 grudnia 2025 roku, wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego. Jednocześnie zamawiający wskazał, że „w dniu 03.12.2025 r. zawiadomił Wykonawców o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz powtórzeniu czynności badania i oceny ofert w części nr 11. Również dnia 03.12.2025 r. Zamawiający, z uwagi na niekompletność, wezwał Wykonawcę Sinmed Sp. z o.o. do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych w zakresie części nr 11 poz. 2 oraz 3
o średnicę mankietu dla każdego rodzaju rurek w terminie najpóźniej do 08.12.2025 r. do godziny 10:00. W dniu 08.12.2025 r. o godzinie 8:24 Wykonawca Sinmed Sp. z o.o. uzupełnił Zamawiającemu przedmiotowe środki dowodowe o wymagane średnice mankietów dla rurek i wyjaśnił, że zaoferowany przez niego w części nr 11 poz. 2 i 3 asortyment jest
w powyższym zakresie zgodny z treścią SWZ. Zamawiający stwierdził, że uzupełnione przez Sinmed Sp. z o.o. przedmiotowe środki dowodowe potwierdzają spełnienie wymogów określonych przez Zamawiającego w treści Formularza asortymentowo-ilościowego dla części nr 11 poz. 2 i 3 odnośnie średnicy mankietów. Ponadto Zamawiający podkreśla,
że zdjęcia, znajdujące się w przedmiotowych środkach dowodowych złożonych przez Sinmed Sp. z o.o. w zakresie części nr 11 poz. 2 oraz 3 są zdjęciami poglądowymi, na co wskazuje zamieszczony pod nimi zapis i co sam Odwołujący zauważa w treści odwołania. Zdjęcie poglądowe ma na celu jedynie ogólne zobrazowanie typu asortymentu a nie przedstawienie konkretnego, zaoferowanego w tym przypadku asortymentu i nie należy traktować go jako źródła informacji o tym konkretnym asortymencie. Niezasadne jest zatem stawianie przez Odwołującego zarzutów, że zdjęcia poglądowe zaoferowanych rurek przedstawiają coś odmiennego niż opis rurek przedstawiony w katalogu lub odwrotnie. Zamawiający badając ofertę Sinmed Sp. z o.o. w części nr 11 poz. 2 i 3 opierał się na opisach asortymentu zawartych w przedmiotowych środkach dowodowych oraz
w Formularzu asortymentowo-ilościowym dla cz. 11, a następnie na dokumentach złożonych w ramach uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych. Informacje zawarte w ww. dokumentach potwierdzają spełnienie wymogów stawianych w SWZ w zakresie asortymentu zaoferowanego przez Sinmed Sp. z o.o. w części 11 poz. 2 i 3 w tym m.in. odnośnie posiadania przez rurki intubacyjne znaczników głębokości w postaci dwóch pełnych pierścieni. Zamawiający informuje również, że w treści SWZ nie stawiał wymogu zaoferowania konkretnego koloru balonika kontrolnego, drenu, czy korpusu rurki, dlatego, pomijając kwestię zdjęć poglądowych, zarzut niezgodności zaoferowanych przez Sinmed
Sp. z o.o. polegającej na niezgodności kolorystycznej należy uznać za bezzasadny”.

Powyższe, w ocenie Izby, stanowi de facto uwzględnienie odwołania w całości, albowiem zamawiający wykonał wszystkie żądane przez odwołującego czynności.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie przepisu art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza wzięła pod uwagę okoliczność, iż uwzględnienie odwołania miało miejsce przed otwarciem rozprawy, zatem koszty te znoszą się wzajemnie stosownie do § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437 ze zmianami), orzekając w tym zakresie o konieczności zwrotu kwoty wpisu uiszczonego przez odwołującego.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący:…………………………