Wyrok KIO KIO 5427/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5427/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 05.01.2026
- Przewodniczący
- Marek Bienias
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Jordanów Śląski
- Miejscowość
- Jordanów Śląski
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5427/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Jordanów Śląski z siedzibą w Jordanów Śląski w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 106 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Gmina Jordanów Śląski – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji (art. 275 pkt 1 Ustawy), pn. „Przebudowa boiska sportowego na sztuczną nawierzchnię, wraz z budową bieżni o długości 120 m oraz skoczni w dal wraz z niezbędną dokumentacją projektową” w systemie zaprojektuj i wybuduj, numer postępowania ZP.271.7.2025....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5427/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 5 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 5 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Sport-Track Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Jordanów Śląski
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Sport-Track Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty 9 000 zł 00 gr(słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ……………………….....
Sygn. akt: KIO 5427/25
Uzasadnienie
Zamawiający –Gmina Jordanów Śląski– prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznegow trybie podstawowym bez negocjacji (art. 275 pkt 1 Ustawy), pn. „Przebudowa boiska sportowego na sztuczną nawierzchnię, wraz z budową bieżni o długości 120 m oraz skoczni w dal wraz z niezbędną dokumentacją projektową” w systemie zaprojektuj i wybuduj, numer postępowania ZP.271.7.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00562747.
W dniu 3 grudnia 2025 r.wykonawca Sport-Track Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiuwniósł odwołanie, zarzucając Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
I.art. 99 ust. 1 i 4 Ustawy poprzez opisanie przedmiotu zamówienia z użyciem określeń i parametrów odpowiadających jednemu, konkretnemu producentowi trawy syntetycznej – tj. FieldTurf Tarkett, co w konsekwencji doprowadziło do pozbawienia Odwołującego możliwości udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (możliwości złożenia ważnej i niepodlegającej, z uwagi na niezgodność z warunkami zamówienia, odrzuceniu oferty),
II.art. 16 pkt 1 w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 Ustawy poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób prowadzący do zawężenia kręgu wykonawców potencjalnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego do tych, którzy oferują nawierzchnię producenta FieldTurf Tarkett, co w sposób bezpośredni narusza zasady prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, tj. zasadę uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców,
III. art. 16 pkt 2 w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 Ustawy poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób prowadzący do nieuzasadnionego ograniczenia konkurencji, bez wykazania jakichkolwiek obiektywnych, uzasadnionych i niedyskryminujących potrzeb uzasadniających rygorystyczne wymagania w zakresie trawy syntetycznej, co w sposób bezpośredni narusza zasady prowadzenia postępowania o udzielnie zamówienia publicznego, w szczególności zasadę przejrzystości postępowania, która nakłada na zamawiającego obowiązek celowego i efektywnego wydatkowania środków publicznych.
IV. art. 16 ust. 2 w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 w zw. z 106 ust. 1 Ustawy poprzez wprowadzenie nadmiernych i nieproporcjonalnych wymagań w zakresie środków dowodowych, tj. wprowadzenie obowiązku przedłożenia raportu z badań testu Lisport na minimum 300 000 cykli włókna monofilowego, wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium, zgodnie z normą EN 15306 oraz ISO/IEC 17025:2018, potwierdzających brak widocznych uszkodzeń włókna po badaniu, co prowadzi do nieuzasadnionej eliminacji potencjalnych wykonawców z udziału w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o:
1. przeprowadzenie dowodów powołanych w treści odwołania;
2. nakazanie Zamawiającemu zmiany opisu przedmiotu zamówienia poprzez zastąpienie obecnych parametrów trawy syntetycznej (usunięcie parametrów wskazujących nawierzchnię producenta FieldTurf Tarkett) takimi, które:
1) nie będą wskazywały na konkretny wyrób, konkretnego producenta,
2) obiektywnych, uzasadnionych potrzebami Zamawiającego;
3) niezawężających kręgu wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego do tych, którzy oferują nawierzchnię producenta FieldTurf Tarkett,
3. zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Wykaz kosztów zostanie złożony na rozprawie.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.
Przed otwarciem rozprawy, oświadczeniem złożonym do Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 stycznia 2026 r. (pismo z dnia 2 stycznia 2026 r.), Odwołujący cofnął odwołanie w całości wniesione w dniu 3 grudnia 2025 r.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w sytuacji cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
Przewodniczący: ……………………….......