Wyrok KIO KIO 5429/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5429/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 16.01.2026
- Przewodniczący
- Elżbieta Dobrenko
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Wrocław
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5429/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 16 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez SIM KZN Zielona Dolina Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Wrocław w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak formalnych odwołania, cofnięcie odwołania, kwota na sfinansowanie zamówienia, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 125 ust. 1 i 3, art. 126 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt. 1.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Izba ustaliła, że przystąpienia do postępowania odwoławczego nie zgłosił żaden wykonawca. Odwołujący w piśmie z 14 stycznia 2026 r. oświadczył, że cofa odwołanie oraz wnosi o zwrot 90% wpisu od odwołania na rachunek bankowy, z którego wpis został dokonany....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5429/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 16 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Elżbieta Dobrenko
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 16 stycznia 2026 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 3 grudnia 2025 r. przez ECA DESIGN GW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu
w postępowaniu prowadzonym przez SIM KZN Zielona Dolina Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Prusicach
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy ECA DESIGN GW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu kwoty 9 000 zł 00 gr (dziewięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:…………….…………
Sygn. akt: KIO 5429/25
Uzasadnienie
Zamawiający SIM KZN Zielona Dolina Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Prusicach, dalej: „zamawiający” prowadzi, na podstawie ustawy z dnia
11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, dalej: „ustawa Pzp”, postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Budowa budynku wielorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce nr. 108 - Obręb 0001, Wąsosz”, dalej jako: „postępowanie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 6 października 2025 r., pod nr 2025/BZP 00459905.
W dniu 3 grudnia 2025 r. wykonawca ECA DESIGN GW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu, dalej: „odwołujący” wniósł odwołanie czynności, podjętej w postępowaniu przez zamawiającego, polegającej na bezpodstawnym wyborze oferty konsorcjum Lider: „H.” Monika Banaszkiewicz, pozostali wykonawcy: H. Sp. z o.o., (dalej „H.”) pomimo, że na dzień składania ofert, tj. 7 listopada 2025 r. H. nie spełniał warunków udziału w postępowaniu w zakresie sytuacji ekonomicznej lub finansowej tj. „posiada środki finansowe lub zdolność kredytową do zaciągania kredytu w wysokości min.
2 000 000,00 złotych.” oraz zdolności technicznej lub zawodowej, tj. „że w okresie ostatnich
5 lat, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał co najmniej jedną robotę budowlaną polegające na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej minimum 700 m2 i wartości inwestycji nie mniejszej niż 3 000 000,00 PLN brutto”,
w związku z czym oferta H. powinna podlegać odrzuceniu.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów prawa:
1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp, polegające na nienależytym przeprowadzeniu badania i oceny ofert, a w konsekwencji nieodrzuceniu oferty H., co doprowadziło do wadliwego uznania, że H. spełniał warunki udziału w postępowaniu dotyczące sytuacji ekonomicznej lub finansowej oraz zdolności technicznej lub zawodowej, podczas gdy przedstawione podmiotowe środki dowodowe nie potwierdzają spełnienia warunków udziału w postępowaniu;
2)art. 125 ust. 1 i 3 w zw. z art. 126 ust. 1 ustawy Pzp, polegające na wadliwym uznaniu, że H. spełnia warunki udziału w postępowaniu i nie zachodzą wobec niego podstawy do wykluczenia z udziału w postępowaniu, podczas gdy złożone przez H. wraz z ofertą oświadczenie nie odpowiadało rzeczywistości;
3)art. 16 pkt 1 ustawy Pzp, polegające na naruszeniu zasad zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców wobec H., który nie spełniał warunków udziału w postępowaniu dotyczących sytuacji technicznej lub zawodowej, a mimo to oferta tego wykonawcy została uznana przez zamawiającego za spełniającą warunki udziału
w postępowaniu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o:
1)nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności polegającej na wyborze oferty konsorcjum: Lider: „H.” Monika Banaszkiewicz, pozostali wykonawcy: H. Sp. z o.o.;
2)nakazanie zamawiającemu odrzucenie oferty konsorcjum: Lider: „H.” Monika Banaszkiewicz, pozostali wykonawcy: H. Sp. z o.o.,
3) nakazanie zamawiającemu ponowienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.
Izba ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.
Izba ustaliła, że przystąpienia do postępowania odwoławczego nie zgłosił żaden wykonawca.
Odwołujący w piśmie z 14 stycznia 2026 r. oświadczył, że cofa odwołanie oraz wnosi o zwrot 90% wpisu od odwołania na rachunek bankowy, z którego wpis został dokonany.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy.
Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który został wyznaczony termin posiedzenia
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 10 000 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 9 000 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.
Uwzględniając powyższe, postanowiono jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………