Wyrok KIO KIO 5459/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5459/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.01.2026
- Przewodniczący
- Monika Banaszkiewicz
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Radzyn Podlaski
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5459/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim z siedzibą w Radzyn Podlaski w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zawiadomienie o unieważnieniu postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego, wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń, zwrot odwołania, zasada uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 505 ust. 1, art. 513 ust. 1, art. 513 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 520, art. 568 pkt 1.
Istota sprawy
Odwołujący w piśmie procesowym z 28 stycznia 2026 r. złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości, które zostało podpisane przez osoby umocowane do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5459/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 29 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Monika Banaszkiewicz
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania w dniu 29 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 5 grudnia 2025 r. przez wykonawcę Simple S.A. z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Simple S.A. z siedzibą w Warszawie kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), tytułem zwrotu 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - sądu zamówień publicznych.
Przewodnicząca:………….................
Sygn. akt: KIO 5459/25
Uzasadnienie
Zamawiający Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim prowadzi z zastosowaniem przepisów ustawy z 11 września 2019 r. prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620 dalej: „ustawa Pzp”) w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie pn.: Dostawa sprzętu i oprogramowania w ramach projektu: „Transformacja cyfrowa SP ZOZ Radzyń Podlaski” realizowanego w ramach Inwestycji D 1.1.2 „Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia” będącej elementem komponentu D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (znak sprawy: 26/2025/PN). Wartość zamówienia jest wyższa, niż progi unijne. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 30 października 2025 r. pod numerem nr 717374-2025
5 grudnia 2025 r. wykonawca Simple S.A. z siedzibą w Warszawie wniósł na podstawie art. 505 ust. 1 w zw. z art. 513 ust. 1 i 2 ustawy Pzp odwołanie (Sygn. akt: KIO 5459/25) wobec postanowień dokumentów zamówienia w zakresie dotyczącym opisu przedmiotu zamówienia dla części 1 zamówienia określonego w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Zamawiającego w dniu 25 listopada 2025 r. oraz w dniu 3 grudnia 2025 r.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
- art. 99 ust.1 i ust. 4 ustawy Pzp oraz art. 16 pkt 1-3 ustawy Pzp poprzez opisanie przedmiotu w sposób nieprzejrzysty, niejednoznaczny, niewyczerpujący i nieproporcjonalnych do przedmiotu zamówienia,
a) poprzez zaniechanie wprowadzenia do opisu przedmiotu zamówienia kryteriów równoważności dla wymagań ogólnych systemu ERP (kody wymagań: WYM.ERP.001 – WYM.ERP.056), w sytuacji gdy takie kryteria określono dla pozostałych obszarów systemu ERP mogących podlegać rozbudowie, co skutkuje niejednoznacznością opisu przedmiotu zamówienia;
b) utrzymanie wymogu działania systemu ERP w oparciu o ten sam motor bazy danych co system HIS (kod wymagania WYM.ERP.003), w sytuacji w której Zamawiający dopuścił możliwość posiadania rozbudowy posiadanego systemu, a nadto nie wymaga pochodzenia systemu HIS i ERP od jednego producenta oraz dopuszcza możliwość rozdzielenia baz danych obu systemów, co powoduje, iż utrzymanie wymogu WYM.ERP.003 skutkuje obecnie wewnętrzną sprzecznością opisu przedmiotu zamówienia oraz narusza zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Odwołujący wnosił o uwzględnienie zarzutu oraz o:
a) określenie kryteriów równoważności także dla wymagań ogólnych systemu ERP (kody wymagań: WYM.ERP.001 – WYM.ERP.056) oraz
b) wykreślenie wymagania z pkt WYM.ERP.003 lub ewentualnie potraktowanie tego wymagania jako funkcjonalność opcjonalną (punktowaną) ocenianą w ramach kryterium jakościowego (niebędącą obligatoryjną funkcjonalnością systemu ERP).
Odwołujący wskazał, że posiada interes w złożeniu odwołania, ponieważ jest zainteresowany udziałem w przedmiotowym postępowaniu (w szczególności jest producentem systemu klasy ERP), a czynności Zamawiającego uniemożliwiają mu prawidłową kalkulację i przygotowanie oferty zgodnej z warunkami zamówienia, czego skutkiem będzie poniesienie przez Odwołującego szkody w postaci utraty korzyści, jakie osiągnąłby w przypadku uzyskania zamówienia. Uwzględnienie odwołania, jak wskazał Odwołujący, będzie skutkowało dokonaniem zmiany treści dokumentacji postępowania, w wyniku czego Odwołujący będzie mógł złożyć konkurencyjną ofertą i skutecznie ubiegać się o udzielenie zamówienia.
Przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego, ani po stronie zamawiającego w ustawowym terminie nie zgłosił żaden wykonawca.
14 stycznia 2026 r. do akt sprawy wpłynęła odpowiedź na odwołanie, w której Zamawiający wnosił o oddalenie odwołania w całości.
28 stycznia 2026 r. do akt sprawy wpłynęło pismo procesowe Odwołującego, w którym oświadczył on, że cofa wniesione odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego oraz zwrot wpisu.
Mając powyższe na uwadze, Izba zważyła i ustaliła, co następuje:
Odwołujący w piśmie procesowym z 28 stycznia 2026 r. złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości, które zostało podpisane przez osoby umocowane do podjęcia tej czynności, a jak stanowi art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Wobec powyższego orzeczono, jak w sentencji.
Przewodnicząca:………….................