Wyrok KIO KIO 548/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 548/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 28 lutego 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez POLSKA GRUPA GÓRNICZA SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, czyn nieuczciwej konkurencji, zamówienie sektorowe, aukcja elektroniczna, warunki zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 223 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku przystąpienia, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, p...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 548/25

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 28 lutego 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Małgorzata Jodłowska

Protokolant: Oskar Oksiński

  

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem Stron w dniu 28 lutego 2025 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 lutego 2025 roku przez wykonawcę MARAT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Rybniku w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego POLSKA GRUPA GÓRNICZA SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Katowicach

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy MARAT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Rybniku kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ………………………..

Sygn. akt KIO 548/25

UZASADNIENIE:

Zamawiający POLSKA GRUPA GÓRNICZA SPÓŁKA AKCYJNA z siedzibą w Katowicach prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia sektorowego pn.: „Dostawa łożysk dla Oddziałów Polskiej Grupy Górniczej S.A., nr grupy 285-7”, nr referencyjny: 702400353.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawa Pzp”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 23 sierpnia 2024 r. pod numerem: 507769-2024.

W postępowaniu tym wykonawca MARAT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą w Rybniku (dalej jako Odwołujący) w dniu 14 lutego 2025r. wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej od niezgodnych z przepisami ustawy czynności i zaniechań Zamawiającego, tj.:

1)odrzuceniu oferty Odwołującego w zakresie dot. zadania nr 16, pomimo jej zgodności z warunkami zamówienia oraz wyjaśnienia istniejących braków pismem z dnia 07.11.2024r. znak: DW/23/11/2024 oraz pismem producenta łożysk ISB zaoferowanych przez Odwołującego;

2)zaniechaniu odrzucenia oferty firmy Qbus Serwis P.L. (dalej Qbus), ul. Gubińska 8/30, 54-434 Wrocław z zadania nr 1 na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 oraz pkt 7 PrZamPubl, którego oferta:

a)nie spełnia wymagań określonych dla przedmiotowych środków dowodowych – załącznika nr 3a zad. 1 do SWZ,

b)zawiera niezgodności powodujące niespełnianie warunków zamówienia,

c)której złożenie oraz udzielone w toku postępowania Zamawiającemu wyjaśnienia co do spełniania warunków określonych ww. załącznikiem SWZ stanowią przejaw czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu m.in. art. 15 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z 16.4.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, w szczególności wskutek utrudniania innym przedsiębiorcom, w tym unijnym, dostępu do rynku i zamówienia, co spowodowało skutek w postaci rzeczowo nieuzasadnionego zróżnicowania w traktowaniu oferentów,

3)dopuszczeniu niespełniającej wymagań określonych w SWZ i zawierającej niezgodności powodujące niespełnienie warunków zamówienia oferty firmy Qbus do dalszego toku postępowania o udzielenie zamówienia – aukcji elektronicznej w zadaniu nr 1, która to oferta nie zawiera środków dowodowych pozwalających na potwierdzenie, że oferowane łożyska spełniają wymagania określone dla przedmiotowych środków dowodowych – załącznika nr 3a zad. 1 do SWZ;

4)zaniechaniu uzyskania rzetelnych i wyczerpujących wyjaśnień od Qbus w trybie art. 223 ust. 1 i 224 ust. 1 i 5 PrZamPubl w sprawie parametrów oferowanych łożysk i niezgodności oznaczeń z danymi katalogowymi producenta, które wskazywałyby kompleksowo i spójnie obiektywne czynniki mające wpływ na potwierdzenie posiadania wymaganych SWZ parametrów łożysk, pomimo, że:

a)przedstawione przez Qbus informacje na temat parametrów łożysk nie mają potwierdzenia w złożonych z ofertą dokumentach, katalogach, ani linkach do stron internetowych, są z nimi sprzeczne,

b)wprowadzają w istotny błąd co do rzeczywistych parametrów oferowanych łożysk, nie dając możliwości obiektywnego, jednoznacznego i nie budzącego wątpliwości ustalenia takich parametrów,

c)stanowią czyn nieuczciwej konkurencji w zakresie dowolnego pozyskiwania od producenta spoza UE katalogów produktów, których treść odnosi się do produktów nie istniejących, a jedynie potencjalnie możliwych do produkcji, przez co poddaje w wątpliwość rzetelność zawartych w nich danych i wskazuje na ich opracowanie wyłącznie pod kątem zadanych przez Zamawiającego pytań, a nie dla skatalogowania rzeczywistych, oferowanych produktów i określenia ich parametrów fizycznych, co utrudnia innym przedsiębiorcom, zwłaszcza unijnym, dostęp do rynku co spowodowało skutek w postaci rzeczowo nieuzasadnionego zróżnicowania traktowania oferentów,

5)nieprawidłowym uwzględnieniu wyjaśnień co do parametrów i oznaczeń o parametrach łożysk zaoferowanych przez Qbus za pismem z dnia 04.12.2024 r.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 16 pkt 1 PrZamPubl poprzez przeprowadzenie postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji, w szczególności wskutek nieodrzucenia i zaproszenia do dalszego udziału w aukcji elektronicznej wykonawcy, który zaoferował produkty, co do których wykonawca nie spełnił wymagań określonych dla przedmiotowych środków dowodowych – załącznika nr 3a zad. 1 do SWZ, i którego oferta zawiera niezgodności powodujące niespełnianie warunków zamówienia, a nadto której złożenie oferty i udzielone wyjaśnienia stanowią czyn nieuczciwej konkurencji, przede wszystkim polegający na wykluczeniu innych wykonawców z dostępu do rynku;

2.art. 232 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 PrZamPubl poprzez dopuszczenie do dalszego postępowania wykonawcy niezgodnie z przepisami PrZamPubl, a tym samym poprzez umożliwienie udzielenia zamówienia i wyboru w toku dalszej aukcji elektronicznej, w szczególności wskutek zaniechania uzyskania od wykonawcy Qbus rzetelnych i kompleksowych wyjaśnień w sprawie zaoferowanych produktów – łożyska oraz ceny realizacji usługi, a tym samym oparcie decyzji o dalszym udziale oferty na danych (wyjaśnieniach), które nie pozwalają w obiektywny sposób ocenić zasadności i spełniania warunków określonych w SWZ;

3.art. 223 ust. 1 PrZamPubl poprzez uwzględnienie ogólnych (nieprecyzyjnych), niespójnych oraz niemających potwierdzenia wyjaśnień i tym samym nieuwzględnienie obiektywnych czynników, które mają wpływ na spełnianie wymagań określone dla przedmiotowych środków dowodowych – załącznika nr 3a zad. 1 do SWZ w zakresie zaoferowanych łożysk;

4.art. 223 ust. 1 PrZamPubl poprzez zaniechanie uzyskania od Qbus rzetelnych i kompleksowych wyjaśnień w sprawie złożonej oferty (przekazane przez Qbus informacje nie uzasadniają w sposób precyzyjny ani jednoznaczny, że oferta spełnia wymagania określone dla przedmiotowych środków dowodowych – załącznika nr 3a zad. 1 do SWZ w zakresie zaoferowanych łożysk;

5.art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy PrZamPubl, poprzez jego błędne zastosowanie, a w konsekwencji błędne odrzucenie oferty Odwołującego, podczas gdy oferta Odwołującego jest zgodna z warunkami zamówienia, a istniejące w niej braki zostały poprawione oraz jednoznacznie wyjaśnione w sposób dopuszczony treścią SWZ;

6.art. 226 ust. 1 pkt 5 oraz pkt 7 w zw. z art. 16 pkt 1 oraz z w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 i ust. 2 ustawy PrZamPubl poprzez ich niezastosowanie, a w konsekwencji nieodrzucenie oferty Qbus, podczas gdy w tej ofercie znajdują się niezgodności z warunkami zamówienia, zarówno podobne do niezgodności, które spowodowały odrzucenie oferty Odwołującego – co powoduje naruszenie zasady równego traktowania wykonawców, bowiem Zamawiający przykłada do wykonawców różne miary i w tożsamej sytuacji (podobnych omyłek w ofertach), jedną ofertę odrzuca, a drugą dopuszcza do dalszego etapu jakim jest aukcja elektroniczna.

Odwołujący wniósł o:

1)uwzględnienie odwołania w całości;

2)nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego;

3)nakazanie Zamawiającemu przeprowadzenia ponownego badania i oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego i zaproszenia do aukcji elektronicznej w zakresie zadania nr 16;

4)nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności dopuszczenia oferty Qbus do aukcji w zadaniu nr 1;

5)nakazanie Zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert dopuszczanych do aukcji elektronicznej w zakresie zadania nr 1;

6)nakazanie Zamawiającemu odrzucenia oferty Qbus z zadania nr 1 z powodu jej niezgodności z warunkami zamówienia oraz z powodu celowego wprowadzenia w błąd Zamawiającego w celu uzyskania zamówienia

W dniu 24 lutego 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający poinformował o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku przystąpienia, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp, zgodnie z którym W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego albo uczestnik postępowania, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, koszty o których mowa w § 5 pkt 2 rozporządzenia znosi się wzajemnie. Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.

Przewodnicząca: ………………………..….