Wyrok KIO KIO 5513/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5513/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.01.2026
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5513/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 2, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn: „Zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych wraz z wyposażeniem (zaprojektuj, wybuduj, wyposaż) w ramach zadania pn.: Wzmocnienie potencjału Szpitala Bielańskiego w zakresie opieki kardiologicznej. Numer sprawy: ...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5513/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, 12 stycznia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Ernest Klauziński
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 12 stycznia 2026 r. w Warszawie
w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 8 grudnia 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Climamedic spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Regułach oraz Adamietz Warszawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Warszawie
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: PORR Spółka Akcyjna z siedzibą
w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego - wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Climamedic spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Regułach oraz Adamietz Warszawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Warszawie kwoty 18 000 zł 00 gr (osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………….…….………….…….……
Sygn. akt: KIO 5513/25
Uzasadnienie
Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
z siedzibą w Warszawie (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy
z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn: „Zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych wraz
z wyposażeniem (zaprojektuj, wybuduj, wyposaż) w ramach zadania pn.: Wzmocnienie potencjału Szpitala Bielańskiego w zakresie opieki kardiologicznej. Numer sprawy:
ZP-119/2025 (dalej: Postępowanie).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
z 30 września 2025 r., numer ogłoszenia 638653-2025, nr wydania Dz. U. S 187/2025.
8 grudnia 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: Climamedic spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Regułach oraz Adamietz Warszawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 255 pkt 2 w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 w zw. z art. 17 ust. 2 Pzp przez bezzasadne unieważnienie postępowania i odrzucenie oferty złożonej przez Odwołującego, mimo jej zgodności z treścią Specyfikacji Warunków Zamówienia i przepisami Pzp.
16 grudnia 2025 r. Odwołujący złożył pismo procesowe w którym oświadczył, że wycofuje odwołanie.
Izba uznała w tej sytuacji, że odwołanie zostało w całości skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: ………….…….……………….….…….……