Wyrok KIO KIO 5539/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5539/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 15 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Kraśnik z siedzibą w Kraśnik w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: wadliwe oceny wyjaśnień, unieważnienie postępowania, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, zaniechania czynności zamawiającego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 239 ust. 1 pkt 1, art. 16 pkt 1, art. 17 ust. 2, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 3, art. 11 ust. 2, art. 525 ust. 1, art. 525 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

W dniu 10 grudnia 2025 r. zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania za pośrednictwem platformy e-Zamówienia. W dniu 12 grudnia 2025 roku wykonawca WOD-BUD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedziba w Kraśniku zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Izba ustaliła, że zgłoszenie przystąpienia ww. wykonawcy spełnia wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 5539/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 15 stycznia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 grudnia 2025 r. przez wykonawcę ZOMIX” G.Z., P.Z. Spółka komandytowa z siedzibą w Niskuw postępowaniu prowadzonym przez Miasto Kraśnik

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy WOD-BUD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kraśniku, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ZOMIX” G.Z., P.Z. Spółka komandytowa z siedzibą w Nisku kwoty 10 000(słownie: dziesięć tysięcy złotych), uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych. 

Przewodnicząca: ……………….….…………

 

Sygn. akt: KIO 5539/25

U z a s a d n i e n i e

Miasto Kraśnik (zwane dalej: „zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Remont nawierzchni drogi gminnej nr 108513 L ul. Św. Faustyny od km 0+000 do 0+421 w miejscowości Kraśnik”, numer postępowania: ZP.271.1.24.2025.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 7 listopada 2025 r., numer ogłoszenia: 2025/BZP 00524165. Wartość zamówienia nie przekracza wartości progów unijnych, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Wykonawca „ZOMIX” G.Z., P.Z. Spółka komandytowa z siedzibą w Nisku (zwany dalej: „odwołującym”) w dniu 9 grudnia 2025 r. wniósł odwołanie od zaniechań i czynności zamawiającego, podjętych w postępowaniu w zakresie: 1) prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z naruszeniem podstawowych zasad wyrażonych w ustawie Pzp, tj. jawności, równego traktowania wykonawców, zachowania uczciwej konkurencji i legalizmu,

2) wyboru w przedmiotowym postępowaniu jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy WOD–BUD Sp. z o.o. z siedzibą w Kraśniku (dalej: „WOD–BUD”);

3) wadliwej oceny wyjaśnień złożonych przez odwołującego i w konsekwencji odrzucenia jego oferty na podstawie art. 226 ust 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust 6 ustawy Pzp, 4) zaniechania odtajnienia wyjaśnień (wraz z załącznikami) złożonych przez wykonawcę WOD-BUD na wezwanie zamawiającego, wystosowane w trybie art. 224 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1) art. 239 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 ustawy Pzp i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp przez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy WOD-BUD z naruszeniem zasad legalizmu, uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców;

2) art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez błędną ocenę wyjaśnień złożonych przez wykonawcę ZOMIX, polegającą na uznaniu, iż wartości wskazane w „Kosztorysie Inwestorskim” – w szczególności zaś stawki roboczogodziny, wyrażone są w wartościach „brutto”, co doprowadziło w konsekwencji zamawiającego do wniosku, iż wykonawca przyjął nieprawidłową stawkę wynagrodzenia minimalnego dla przedmiotowego zamówienia i w oparciu o powyższe do odrzucenia oferty wykonawcy ZOMIX;

3) art. 18 ust. 1 i 3 ustawy Pzp w zw. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez zaniechanie odtajnienia wyjaśnień i załączników do wyjaśnień z dnia 27 listopada 2025 r., złożonych przez wykonawcę WOD-BUD, pomimo iż dokonane zastrzeżenie jako „tajemnicy przedsiębiorstwa” dla wyjaśnień i załączników do nich, nie wypełnia przesłanek wskazanych w art. 11 ust. 2 u.z.n.k., co doprowadziło do sytuacji, iż odwołujący i inni wykonawcy pozbawieni zostali dostępu do pełnej treści wyjaśnień w celu dokonania ich oceny, weryfikacji i zaskarżenia.

W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o:

1) merytoryczne rozpoznanie przez Izbę odwołania;

2) nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru w postępowaniu jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy WOD-BUD;

3) nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego;

4) nakazanie zamawiającemu odtajnienia wyjaśnień złożonych w trybie art. 224 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp przez WOD-BUD;

5) nakazanie zamawiającemu przeprowadzenie ponownego badania i oceny złożonych ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego się.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.

W dniu 10 grudnia 2025 r. zamawiający przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu kopię odwołania za pośrednictwem platformy e-Zamówienia.

W dniu 12 grudnia 2025 roku wykonawca WOD-BUD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedziba w Kraśniku zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego.

Izba ustaliła, że zgłoszenie przystąpienia ww. wykonawcy spełnia wymagania określone w art. 525 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

W dniu 13 stycznia 2025 roku zamawiający przekazał do Krajowej Izby Odwoławczej dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zapisaną na nośniku USB.

Izba ustaliła, że w dokumentacji postępowania znajduje się zawiadomienie zamawiającego z dnia 31 grudnia 2025 roku o unieważnieniu wyboru oferty najkorzystniejszej i unieważnieniu postępowania, z uwagi na to, że środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu. Zawiadomienie zostało podpisane przez Burmistrza Miasta Kraśnika.

Izba, mając na uwadze powyższe ustalenia, uznała, że w niniejszej sprawie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o przepis art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

Zgodnie bowiem z art. 568 pkt 2 ustawy Pzp Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne.

W sprawie będącej przedmiotem rozstrzygnięcia, czynność, wobec której zostało wniesione odwołanie, na dzień rozpoznawania sprawy przez Izbę, nie istnieje, ponieważ zamawiający dokonał unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i unieważnieniu postępowania.

Tym samym nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy też nie. W konsekwencji dalsze postępowanie odwoławcze stało się zbędne, gdyż stan faktyczny uległ zmianie, a wykonawcom przysługuje prawo do wniesienia odwołania na nowe czynności podjęte przez zamawiającego w postępowaniu.

Wobec powyższego Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w oparciu o przepis art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).

Izba nakazała dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 10 000 zł uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze Izba orzekła jak w sentencji.

Przewodnicząca: ……………….………………