Wyrok KIO KIO 5655/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5655/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiat Gdański z siedzibą w Gdańsk w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, czyn nieuczciwej konkurencji, naruszenie obowiązków zawodowych, oferta złożona przez wykonawcę, który nie złożył dokumentów lub oświadczeń, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 16 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 107 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 568 pkt 3, art. 528 pkt 3, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

powyższe czynności Zamawiającego doprowadziły do tego, iż wniesione odwołanie utraciło swój byt. Tym samym nie istnieje, tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów Pzp. W tej sytuacji dalsze postępowanie stało się zbędne. W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 5655/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 20 stycznia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Marek Bienias

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 20 stycznia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 grudnia 2025 r. przez wykonawcę AJP Technology sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w postępowaniu prowadzonym przez Powiat Gdański

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy AJP Technology sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, kwoty 7 500 zł 00 gr(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………………………

sygn. akt KIO 5655/25

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający –Powiat Gdański – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznegow trybie podstawowym pn. „Małe Kroki – Wielkie wsparcie w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim”, numer postępowania: ZPiFZ.272.1.54.2025.KT.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00546432 z dnia 20 listopada 2025.

W dniu 15 grudnia 2025 r.wykonawca AJP Technology sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie wniósł odwołanie od:

i. czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty Alltech spółka jawna Z.P., A.P., ul. Spółdzielcza 33, 09-407 Płock, NIP: 774-001-38-94 (dalej: „ALLTECH”), która to oferta w ogóle nie powinna podlegać ocenie Zamawiającego i powinna zostać odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: ustawa Znk) jako oferta złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy Znk, polegającego na wprowadzeniu Zamawiającego w błąd poprzez posłużenie się przez ALLTECH przerobionymi dokumentami „Passmark z dnia 15-10-2025 dla Intel Core i7-13620H.BES.pdf” oraz „Passmark z dnia 15-10-2025 dla Intel Core i7-13620H PL.BES.pdf”, co również wypełnia znamiona przestępstwa wyłudzenia przetargu z art. 297 § 1 ustawy Kodeks karny.

ii. zaniechania odrzucenia oferty ALLTECH na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy Znk, jako oferty złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy Znk, polegającego na wprowadzeniu Zamawiającego w błąd poprzez posłużenie się przez ALLTECH przerobionymi dokumentami „Passmark z dnia 15- 10-2025 dla Intel Core i7-13620H.BES.pdf” oraz „Passmark z dnia 15-10-2025 dla Intel Core i7- 13620H PL.BES.pdf”, co również wypełnia znamiona przestępstwa wyłudzenia przetargu z art. 297 § 1 ustawy Kodeks karny.

iii. czynności odrzucenia oferty Odwołującego, podczas gdy oferta Odwołującego jest zgodna

z warunkami Zamówienia i nie zachodzą żadne podstawy wykluczenia Odwołującego.

iv. zaniechania odrzucenia oferty NKK System Sp. z o.o. ul. Tatarska 5, 30-103 Kraków, NIP:

6760000925 (dalej: NKK), na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy Znk, jako oferty złożonej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy Znk, polegającego na wprowadzeniu Zamawiającego w błąd poprzez posłużenie się przez NKK przerobionym dokumentem „Środki_dowodowe.pdf”, co również wypełnia znamiona przestępstwa wyłudzenia przetargu z art. 297 § 1 ustawy Kodeks karny.

v. czynności wezwania Odwołującego do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych

z 03.12.2025 r. podczas gdy brak było podstaw do takiego wezwania i Zamawiający nie wymagał przedłożenia w Postępowaniu dokumentu, do złożenia którego wzywał w wezwaniu z 03.12.2025 r.

vi. zaniechania czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty złożonej przez Odwołującego.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:

i. art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wybór oferty ALLTECH pomimo, że nie jest to oferta najkorzystniejsza;

ii. art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy Znk poprzez zaniechanie odrzucenia oferty ALLTECH z uwagi na jej złożenie w warunkach czynunieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy Znk.

iii. art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy Znk poprzez zaniechanie odrzucenia oferty NKK z uwagi na jej złożenie w warunkach czynu nieuczciwejkonkurencji w rozumieniu przepisów ustawy Znk.

iv. art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego, podczas gdy treść oferty Odwołującego jest zgodna z warunkami zamówienia;

v. art. 107 ust. 2 ustawy Pzp poprzez bezpodstawne wezwanie Odwołującego do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, których Zamawiający w Postępowaniu nie wymagał;

vi. art. 16 pkt 3 ustawy Pzp poprzez rażąco nieproporcjonalne żądanie przez Zamawiającego od Odwołującego jako przedmiotowego środka dowodowego, nie wskazanego w warunkach zamówienia „testu wydajności procesora z datą określoną w Opisie Przedmiotu Zamówienia”, który to dokument jest obiektywnie niemożliwy do uzyskania i nie został m.in. z tego powodu przedłożony przez żadnego z Wykonawców i odrzucenie oferty Odwołującego z powołaniem na niespełnienie tego rażąco nieproporcjonalnego i bezpodstawnego wymogu.

Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o:

1. uwzględnienie odwołania;

2. nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej;

3. nakazanie Zamawiającemu unieważnienie czynności odrzucenia oferty Odwołującego;

4. nakazanie Zamawiającemu odrzucenie oferty ALLTECH;

5. nakazanie Zamawiającemu odrzucenie oferty NKK;

6. nakazanie Zamawiającemu powtórzenie czynności badania i oceny ofert i wyboru oferty

najkorzystniejszej z uwzględnieniem oferty Odwołującego.

Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.

W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę AJP Technology sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 19 stycznia 2026 r. (pismo z dnia 19 stycznia 2026 r.) wnosił o:

I. umorzenie postępowania odwoławczego w całości na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 Ustawy Pzp - alternatywnie – na wypadek nieuwzględnienia wniosku z pkt. I.:

Ia. umorzenie postępowania odwoławczego w części dotyczącej zarzutów z pkt i., ii. oraz iii. Odwołania na podstawie przepisu art. 568 pkt 3 Ustawy Pzp;

Ib. oddalenie Odwołania w części dotyczącej zarzutu z pkt. iv. Odwołania jako bezzasadnego;

Ic. odrzucenie Odwołania w części dotyczącej zarzutów z pkt. v. i vi. Odwołania na podstawie przepisu art. 528 pkt 3 Ustawy Pzp.

Izba zważa, iżZamawiający w ww. odpowiedzi na odwołanie wskazał, iż: „uwzględnił zarzuty z pkt i., ii. i iii. Odwołania, wobec czego w dniu 23 grudnia 2025 r. zawiadomił wykonawców biorących udział w postępowaniu o:

1) unieważnieniu czynności wyboru oferty ALLTECH jako najkorzystniejszej;

2) powtórzeniu czynności badania i oceny ofert;

3) odrzuceniu oferty NKK;

4) odrzuceniu oferty ALLTECH.

Następnie, wobec braku ofert niepodlegających odrzuceniu, Zamawiający tego samego dnia poinformował Wykonawców o unieważnieniu postępowania. Od powyższej czynności Zamawiającego odwołania nie wniósł żaden z wykonawców, w tym Odwołujący”.

Jednocześnie Izba zważa, iż na platformie zakupowej Zamawiającego widnieje zawiadomienie z dnia 23 grudnia 2025 r. o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzeniu czynności badania oraz informacja z dnia 23 grudnia 2025 r. o unieważnieniu postępowania.

W ocenie Izby, powyższe czynności Zamawiającego doprowadziły do tego, iż wniesione odwołanie utraciło swój byt. Tym samym nie istnieje, tzw. substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów Pzp. W tej sytuacji dalsze postępowanie stało się zbędne.

W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 ustawy, koszty znosi się wzajemnie.

Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………