Wyrok KIO KIO 569/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 569/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 16 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: udzielenie zamówienia publicznego, odwołanie, postępowanie odwoławcze, cofnięcie odwołania, umorzenie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 16 ust. 1, art. 44 ust. 3 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp)....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 569/26

 

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 16 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca: Joanna Stankiewicz-Baraniak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 16 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 06 lutego 2026 r. przez wykonawcę TDZ Technika Dla Zdrowia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Janowie przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 74 (05-082 Janów) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład OpiekiZdrowotnej w Warszawie przy ul. Cegłowskiej 80 (01-809 Warszawa)

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy TDZ Technika Dla Zdrowia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Janowie, stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca: ……………………

Sygn. akt KIO 569/26

UZASADNIENIE

Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład OpiekiZdrowotnej w Warszawie (zwany dalej: „Zamawiającym”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: Dostawę sprzętu medycznego dla Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oraz Bloku Operacyjnego Szpitala Bielańskiego” z podziałem na pakiety - wewnętrzny identyfikatorZP - 08/2026 (zwane dalej: „postępowaniem”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 27 stycznia 2026 r., pod numerem publikacji58956-2026. Szacunkowa wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 oraz z 2025 r. poz. 620) (zwanej dalej: „pzp” lub „ustawa Pzp”).

W dniu 06 lutego 2026 r. wykonawca TDZ Technika Dla Zdrowia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Janowie (zwany dalej również: „Odwołującym”) wniósł odwołanie w odniesieniu do pakietu 1, zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

I. art. 99 ust. 4 pzp w zw. z art. 16 ust. 1 pzp poprzez postawienie wymagania w dokumencie

Załącznik nr 2 do SWZ. – Opis przedmiotu zamówienia – PAKIET 1 - APARATY DO ZNIECZULENIA OGOLNEGO dla Bloku Operacyjnego (2 szt.) pkt 99: „Na wyposażeniu system ultrasonograficzny wpostaci bezprzewodowej głowicy z sondą konweksową oraz liniową w jednym urządzeniu,przewidziany do dostępów dożylnych i blokad regionalnych - 2 szt.” co skutkuje dokonaniem opisu przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, w szczególności poprzez postawienie wymagań możliwych do spełnienia tylko przez jeden produkt jednego producenta i w tym zakresie wnoszę o: wykreślenie pkt 99 dla pakietu 1 oraz innych postanowień wskazujących na produkty GE HealthCare.

II. art. 99 ust. 1 i 4 pzp w zw. z art. 16 ust. 1 pzp w zw. z art. 44 ust. 3 pkt 1) ustawy o finansach publicznych, poprzez postawienie wymagań w dokumencie Załącznik nr 2 do SWZ. – Opis przedmiotu zamówienia – PAKIET 1 - APARATY DO ZNIECZULENIA OGOLNEGO dla Bloku Operacyjnego (2 szt.) pkt 101 - 144, obejmujących wymagania dla Elektronicznej karty znieczulenia, podczas gdy Zamawiający dysponuje już wdrożonym i działającym systemem Elektronicznej karty znieczulenia, a nie przewidział zaoferowania licencji Elektronicznej karty znieczulenia zapewniających współdziałanie kardiomonitorów i aparatów do znieczulania ogólnego na potrzeby Bloku Operacyjnego ze szpitalnym systemem Elektronicznej karty znieczulenia używanym w Szpitalu Bielańskim kompatybilnych z tym systemem, tak jak określił to Zamawiający w zakresie innych wymagań, tj:

(1) pkt 148 OPZ w zakresie opisu wymaganych funkcjonalności poz. III „Kardiomonitor do aparatu do znieczulania”: 148. Kardiomonitor kompatybilny ze szpitalnym systemem centralnego monitorowania Philips PIC IX używanym w Szpitalu Bielańskim, wyposażony w licencję niezbędną do podłączenia do systemu;

(2) pkt 160 OPZ w zakresie opisu wymaganych funkcjonalności poz. III „Kardiomonitor do aparatu do znieczulania”: Wyżej opisane moduły pomiarowe w postaci dedykowanych, wymiennych kostek, jedno lub wieloparametrowych, wpinanych i przenoszonych między monitorami bez udziału serwisu i użycia narzędzi. Moduły kompatybilne z kardiomonitorami używanymi przez Zamawiającego w OAiIT i CBO;

(3) pkt 166 OPZ w zakresie opisu wymaganych funkcjonalności poz. III „Kardiomonitor do aparatu do znieczulania”: 166 Moduł transportowy musi zapewniać automatyczne przenoszenie danych pacjenta, wyników pomiarów, trendów oraz ustawień pomiarów i alarmów pomiędzy kardiomonitorami. Moduł transportowy musi być w tym zakresie kompatybilny z kardiomonitorami Intellivue posiadanymi przez Zamawiającego w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii;

(4) pkt 211 OPZ w zakresie opisu wymaganych funkcjonalności poz. III „Kardiomonitor do aparatu do znieczulania”: 211 Powyższe akcesoria kompatybilne z kardiomonitorami posiadanymi przez Zamawiającego w OAiIT i CBO;

i w tym zakresie wniósł Odwołujący o wykreślenie pkt 101 – 144 dla Pakietu 1 i wprowadzenie do OPZ zapisów:

(1) Aparat do znieczulenia ogólnego kompatybilny ze szpitalnym systemem Elektronicznej karty znieczulenia produkcji TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o.o, używanym w Szpitalu Bielańskim, wraz z licencjami zawiniającymi współdziałanie aparatu oraz podłączenie do systemu.

(2) Kardiomonitor kompatybilny ze szpitalnym systemem Elektronicznej karty znieczulenia produkcji TDZ Technika dla zdrowia Sp. z o. o, używanym w Szpitalu Bielańskim, wraz z licencjami zawiniającymi współdziałanie kardiomonitora oraz podłączenie do systemu.

III. art. 99 ust. 1 i 4 pzp w zw. z art. 16 ust. 1 pzp poprzez postawienie wymagania w dokumencie Załącznik nr 2 do SWZ. – Opis przedmiotu zamówienia – PAKIET 1 - APARATY DO ZNIECZULENIA OGOLNEGO dla Bloku Operacyjnego (2 szt.) pkt 104, że oferowany system Elektroniczna karta znieczulenia: „W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz gwarancji jakości system [musi być]1 produkowany przez firmę medyczną mająca doświadczenie w produkcji, sprzedaży oraz integracji ze szpitalnymi systemami informatycznymi m.in. klinicznych systemów typu CIS, kardiomonitorów i aparatów do znieczulenia.", co skutkuje dokonaniem opisu przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny niewyczerpujący, za pomocą niedostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, utrudniający uczciwą konkurencję, wskazujący na konkretnego producenta systemu i w efekcie prowadzący do prowadzenia postępowania w sposób niezapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców;

i w tym zakresie wniósł o: wykreślenie pkt 104 dla pakietu 1

i wobec powyższego wniósł o:

I. uwzględnienie odwołania;

II. nakazanie Zamawiającemu dokonania czynności ujętych we wnioskach powyżej,

III. zasądzenie na rzecz Odwołującego kosztów postępowania.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.

W dniu 09 marca 2026 r. Odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie w całości. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Odwołujący – jak podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie Prawa zamówień publicznych - jest dysponentem wniesionego przez siebie odwołania, co przejawia się również w uprawnieniu do jego wycofania. Krajowa Izba Odwoławcza nie bada i nie ocenia przyczyn cofnięcia odwołania. Bada wyłącznie formalną skuteczność złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania. Skuteczne cofnięcie odwołania jest wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto cofnięcie odwołania nie wymaga zgody pozostałych stron i uczestników postępowania.

Tym samym Izba, zgodnie z art. 568 pkt 1 w związku z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, postanowiła o umorzeniu postępowania odwoławczego.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz Odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 15 000 zł 00 gr.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.

      Przewodnicząca: …………………………