Wyrok KIO KIO 5748/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 5748/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Jastków z siedzibą w Jastków w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, rażąco niska cena, unieważnienie czynności, uwzględnienie zarzutów odwołania, wykluczenie wykonawcy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 16 pkt 1, art. 17 ust. 2, art. 224 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 574, art. 575, art. 576.

Istota sprawy

W świetle art. 522 ust. 1 ustawy PZP „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił ‎ w terminie żaden wykonawca....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 5748/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 27 stycznia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący:Michał Pawłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 stycznia 2026 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
22 grudnia 2025 r. przez wykonawcę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe PPHU Anmax M.M. z siedzibą w Uniszowicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Jastków

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe PPHU Anmax M.M. z siedzibą
w Uniszowicach kwoty 10 000 zł 00 gr (dziesięć tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej równowartość uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ......................................................

Sygn. akt KIO 5748/25

Uzasadnienie

Gmina Jastków, zwana dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy PZP postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na„budowę sieci oświetlenia drogi wewnętrznej ozn. Nr ewid. 567 w miejscowości Tomaszowice-Kolonia”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych
z dnia 20 listopada 2025 r., pod numerem 2025/BZP 00546093/01.

W dniu 22 grudnia 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe PPHU Anmax M.M. z siedzibą w Uniszowicach, zwany dalej „Odwołującym”, wniósł odwołanie od czynności wyboru jako oferty najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Firma Kowalczyk Z.K. z siedzibą w Lublinie (dalej jako „wykonawca Z.K.”) i zaniechania czynności odrzucenia oferty tego wykonawcy, ewentualnie wezwania wykonawcy Z.K. do dalszych wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 w zw. z art. 16 pkt 1 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Z.K. mimo, że oferta tego wykonawcy zawiera rażąco niską cenę, w szczególności wyjaśnienia z dnia 17 grudnia 2025 r. nie pozwalają uznać, że wykonawca Z.K. wykazał, iż cena zaoferowana przez niego nie jest rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia, w tym uwzględnia wszystkie koszty realizacji zamówienia, w tym koszty pracy, sprzętu, materiałów, a w konsekwencji bezzasadne wybranie oferty wykonawcy Z.K. jako oferty najkorzystniejszej, a tym samym naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców poprzez wybranie jako oferty najkorzystniejszej oferty, która powinna zostać odrzucona.

Ewentualnie, w razie stwierdzenia przez Izbę przedwczesności postawionego zarzutu odwołania, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 224 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy PZP poprzez zaniechanie wezwania do dalszych wyjaśnień,
w tym przedstawienia dowodów, w zakresie dotyczącym zaoferowanej ceny, w szczególności w zakresie dotyczącym kosztów pracy, sprzętu oraz materiałów.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, odrzucenia oferty wykonawcy Z.K., ewentualnie wezwania tego wykonawcy do dalszych wyjaśnień dotyczących ceny.

Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 stycznia 2026 r. wynika, że kopia odwołania została przesłana przez Zamawiającego wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu poprzez Platformę e-Zamówienia w dniu 23 grudnia 2025 r. Do dnia wydania przez Izbę postanowienia na posiedzeniu niejawnym do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden z wykonawców – po żadnej ze stron.

Następnie w dniu 21 stycznia 2026 r. Zamawiający wniósł pismo, w którym oświadczył, że zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy PZP uwzględnia w całości zarzuty przedstawione we wniesionym odwołaniu.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

W świetle art. 522 ust. 1 ustawy PZP „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.

Wobec ustalenia, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione
w odwołaniu wniesionym przez wykonawcę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe PPHU Anmax M.M. z siedzibą w Uniszowicach, natomiast po stronie Zamawiającego nie przystąpił do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie żaden z wykonawców uczestniczących
w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że ziściły się przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie regulacji art. 522 ust. 1 ustawy PZP w zw. z art. 568 pkt 3 ustawy PZP.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku tego postępowania na podstawie regulacji art. 574-576 ustawy PZP oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a w zw. z § 5 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Ze względu na umorzenie tego postępowania odwoławczego Izba nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę 10 000 zł 00 gr z tytułu uiszczonego wpisu od odwołania.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: .....................................................