Wyrok KIO KIO 583/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 583/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 11.03.2022
- Przewodniczący
- Emilia Garbala
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Miasto Oława
- Miejscowość
- Oława
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 583/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Miasto Oława z siedzibą w Oława w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 583/22
POSTANOWIENIE
z dnia 11 marca 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Emilia Garbala
Protokolant: Rafał Komoń
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 11 marca 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
28 lutego 2022 r. przez wykonawcę odwołującego: Geotermia Polska sp. z o.o., ul. Krucza
5/11D lok. 115, 00-548 Warszawa,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Gmina Miasto Oława, Pl. Zamkowy
15, 55-200 Oława,
przy udziale wykonawcy Multiconsult Polska sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203
Warszawa, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
zamawiającego,
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze,
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy
Geotermia Polska sp. z o.o., ul. Krucza 5/11D lok. 115, 00-548 Warszawa, kwoty
6 750,00 zł (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), tytułem
zwrotu 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ..........................
Zamawiający - Gmina Miasto Oława, Pl. Zamkowy 15, 55-200 Oława, prowadzi w trybie
podstawowym bez negocjacji, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.
„Pełnienie nadzoru i dozoru podczas realizacji projektu: »Poszukiwanie i rozpoznanie złóż
wód geotermalnych na terenie miasta Oława« oraz wykonanie części badawczej projektu”,
numer referencyjny: INW.271/3/22. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane
w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 23.02.2022 r., nr 2022/BZP 00065842/01. W tym
samym dniu została opublikowana specyfikacja warunków zamówienia (dalej: „swz”).
W dniu 28.02.2022 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie
wniesione przez wykonawcę Geotermia Polska sp. z o.o., ul. Krucza 5/11D lok. 115, 00-548
Warszawa (dalej: „odwołujący”), w którym odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
art. 112 ust. 2 pkt 4 i art. 281 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U.
z 2021 poz. 1129), zwanej dalej „ustawą Pzp”, w zw. z art. 50 ust. 1, art. 50 ust. 2 pkt. 2, 4 i
13, art. 58 ust. 1 pkt. 4, 6, 8, 10, 11, art. 58 ust. 2, 4 i 6, art. 58 ust. 7, art. 86 ustawy Prawo
geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1420), poprzez niewłaściwe zastosowanie
tych przepisów w zakresie wymaganych kwalifikacji osób, które będą brały udział w realizacji
przedmiotu zamówienia.
W związku z tym odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu dokonania
modyfikacji swz w sposób określony w odwołaniu.
Pismem z dnia 04.03.2022 r. wykonawca Multiconsult Polska sp. z o.o.,
ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa (dalej: „przystępujący”), zgłosił przystąpienie do
postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego. Izba stwierdziła, że przystąpienie
zostało dokonane skutecznie.
Pismem z dnia 10.03.2022 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której
wniósł o jego oddalenie.
Pismem z dnia 10.03.2022 r. przystępujący przedstawił swoją argumentację
w sprawie i również wniósł o oddalenie odwołania.
Pismem z dnia 10.03.2022 r. (przed terminem posiedzenia wyznaczonym na dzień
11.03.2022 r.) odwołujący poinformował o cofnięciu odwołania.
Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu
zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa
wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów
kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania
wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437):
W przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek
cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na
który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników
postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku
Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem
wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Dlatego też Izba orzekła jak w sentencji i nakazała zwrócić odwołującemu 90% kwoty
uiszczonego wpisu od odwołania.
Przewodniczący: ..............................
KIO 583/22
4