Wyrok KIO KIO 5868/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5868/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.02.2026
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5868/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Instytut Przemysłów Kreatywnych z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: aktualność dokumentów, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, brak przekazania odwołania, oferta złożona przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, uwzględnienie zarzutów odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 239 ust. 1, art. 128 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Uwzględniając dany stan faktyczny, Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego w niniejszej sprawie w oparciu o art. 568 pkt 3 Pzp, zgodnie z którym, Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia w przypadkach określonych w art. 522 Pzp. Stosownie bowiem do brzmienia art. 522 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5868/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 03 lutego 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 03 lutego 2026 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 grudnia 2025 r. przez wykonawcę: IBC Advisory S.A., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawaw postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Instytut Przemysłów Kreatywnych, ul. Mińska 65, 03-828 Warszawa,
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego -wykonawcy:DATADRIVERS Sp. z o.o., ul. Piotrkowska 148/150 lok. 18.01 90-063 Łódź,zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego w sprawie o sygn. akt KIO 5868/25 po stronie zamawiającego,
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych, zero groszy) z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: IBC Advisory S.A., ul. Puławska 2, 02-566 Warszawa,uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………………………….
Sygn. akt KIO 5868/25
UZASADNIENIE
Zamawiający, Instytut Przemysłów Kreatywnych z siedzibą w Warszawie, prowadzipostępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej „Pzp”, w przedmiocie: „Przygotowanie raportu badawczego dotyczącego aktualnego stanu polskiego sektora mody”. Ogłoszenie o zamówieniu opublikowane zostało w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 20 listopada 2025 r. pod numerem 2025/BZP 00546695.
W dniu 19 grudnia 2025 r. Zamawiający powiadomił wykonawców o wyborze oferty najkorzystniejszej w prowadzonym postępowaniu.
Wykonawca: IBC Advisory S.A. z siedzibą w Warszawie wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 grudnia 2025 r. odwołanie wobec czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
Odwołujący zarzucił naruszenie przez Zamawiającego przepisów:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp, poprzez uznanie, że oferta wykonawcy DATADRIVERS Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzijest zgodna z treścią SWZ, co doprowadziło do zaniechania jej odrzucenia przez Zamawiającego,
a z ostrożności procesowej:
2)art. 239 ust. 1 Pzp, poprzez niezgodną z SWZ ocenę oferty DATADRIVERS Sp. z o.o., co doprowadziło do przyznania jej sztucznie zawyżonej liczby punktów,
3)art. 128 ust. 1 Pzp, poprzez nieprawidłową ocenę oferty DATADRIVERS Sp. z o.o. na skutek:
a) zaniechania wezwania DATADRIVERS Sp. z o.o. do uzupełnienia złożonej oferty z uwagi na niewykazanie faktu spełniania warunków udziału w postępowaniu, gdyż referencje oraz wykaz usług przedłożone przez DATADRIVERS Sp. z o.o. nie potwierdzają spełniania warunku udziału określonego w Rozdziale II pkt. 7 ppkt 1 ust. d) tiret 1 SWZ - nie wykazują należytego wykonania (wykonywania) przez DATADRIVERS Sp. z o.o. w okresie ostatnich 5 lat minimum 2 usług/zleceń/projektów obejmujących swoim zakresem wykonanie badań/raportów/analiz rynku przedsiębiorstw, wartość każdej usługi wynosi co najmniej 100 tys. zł brutto, z czego przynajmniej jedna usługa/projekt/zlecenie dotyczy branż kreatywnych tj. np. design, moda, muzyka, av).
b) zaniechanie wezwania DATADRIVERS Sp. z o.o. do uzupełnienia złożonej oferty z uwagi na niewykazanie faktu spełniania warunków udziału w postępowaniu, gdyż wykaz osób przedłożony przez DATADRIVERS Sp. z o.o. nie potwierdza spełniania warunku udziału określonego w rozdziale w Rozdziale II pkt. 7 ppkt 1 ust. d) tiret 2 SWZ.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, ponownego badania i oceny oferty DATADRIVERS Sp. z o.o. i odrzucenia tej oferty jako niezgodnej z SWZ, powtórzenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Odwołujący wniósł również o zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego.
Zamawiający w dniu 30 grudnia 2025 r. przy użyciu środków komunikacji elektronicznej przekazał wykonawcom biorącym udział w postępowaniu kopię wniesionego odwołania.
Pismem z dnia 09 stycznia 2026 r., wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 stycznia 2026 r., Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W dniu 31 grudnia 2025 r. wykonawca: DATADRIVERS Sp. z o.o.z siedzibą w Łodzi zgłosił swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
W dniu 28 stycznia 2026 r. Prezes Krajowej Izby Odwoławczej wezwał wykonawcęDATADRIVERS Sp. z o.o.do złożenia oświadczenia w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów odwołania w całości, w terminie trzech dni, pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego.
W dniu 30 stycznia 2026 r.wykonawca DATADRIVERS Sp. z o.o., który zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, przesłał pocztą elektroniczną informację - oświadczenie – że wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia zarzutów odwołania przez Zamawiającego w całości. Korespondencja powyższa nie zawiera podpisu wymaganego do złożenia stosownego oświadczenia przez wykonawcę. Zgodnie natomiast z wezwaniem z dnia 28 stycznia 2026 r. trzydniowy termin na wniesienie sprzeciwu, zastrzeżony pod rygorem umorzenia postępowania odwoławczego, upłynął w dniu 2 lutego 2026 r.
Mając na uwadze powyższe, Izba zważyła, co następuje.
Uwzględniając dany stan faktyczny, Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego w niniejszej sprawie w oparciu o art. 568 pkt 3 Pzp, zgodnie z którym, Izba umarza postępowanie odwoławcze w formie postanowienia w przypadkach określonych w art. 522 Pzp. Stosownie bowiem do brzmienia art. 522 ust. 2 Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Jak wynika z akt sprawy, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie uwzględnił zarzuty odwołania w całości. W tym zakresie wykonawca DATADRIVERS Sp. z o.o.,, który przystąpił do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, w wyznaczonym przez Prezesa KIO terminie nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów odwołania w całości. W konsekwencji należało uznać, że wystąpiły przesłanki uzasadniające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, zgodnie z art. 522 ust. 2 Pzp.
W związku z powyższym, orzeczono, jak w sentencji, na podstawie art. 568 pkt 3 Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania. W danym stanie rzeczy Izba orzekła o dokonaniu na rzecz Odwołującego zwrotu kwoty 7 500 zł uiszczonej przez Odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:…………………………