Wyrok KIO KIO 5883/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 5883/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.01.2026
- Przewodniczący
- Justyna Tomkowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Lublin
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 5883/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 stycznia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Lubelskie Centrum Ekonomiczno-Administracyjne Oświaty z siedzibą w Lublin w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, termin na wniesienie odwołania, termin składania ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 3, art. 224 ust. 4, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 520, art. 568 pkt 1, art. 553 ust. 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Odwołanie nie zawierało braków formalnych. Zgłoszenie do postępowania odwoławczego złożył wykonawca P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą AGHiH P.K. z siedzibą w Krężnicy Jarej. Izba potwierdziła skuteczność zgłoszenia i dopuściła wykonawcę jako Przystępującego. Odwołujący, w dniu 30 grudnia 2025 roku, przed wyznaczeniem terminu na posiedzenie i rozprawę złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 5883/25
POSTANOWIENIE
z dnia 29 stycznia 2026 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Justyna Tomkowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału Stron w dniu 29 stycznia 2026 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 grudnia 2025 roku przez wykonawcę FUDEKO Spółkę Akcyjną z siedzibą w Gdyni (Odwołujący)
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Lubelskie Centrum Ekonomiczno-Administracyjne Oświaty z siedzibą w Lublinie
przy udziale Przystępującego zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego – wykonawcy P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą AGHiH P.K. z siedzibą w Krężnicy Jarej
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500zł 00gr(słownie: trzynastu tysięcy pięciuset złotych zero groszy) na rzecz Odwołującego - FUDEKO Spółkę Akcyjną z siedzibą w Gdyni stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:
……………………………….
Sygn. akt KIO 5883/25
UZASADNIENIE
Zamawiający: Lubelskie Centrum Ekonomiczno-Administracyjne Oświaty z siedzibą
w Lublinie postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez przeprowadzenia negocjacji na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) pn. „Usługi w zakresie posiłków szkolnych – Sukcesywne świadczenie usług cateringowych dla jednostek oświatowych w roku 2026 – V części”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w DzUUE S: 219/2025 pod numerem 754545-2025.
Dnia 29 grudnia 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie, na podstawie art. 513 pkt 1 ustawy Pzp odwołanie złożył wykonawca FUDEKO Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdyni, dalej jako „Odwołujący”.
Powiadomienie o czynności stanowiącej podstawę do złożenia odwołania zostało opublikowane w dniu 19 grudnia 2025 roku (informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej), zatem odwołanie złożono z zachowaniem ustawowego terminu. Kopia odwołania została przekazana Zamawiającemu. Odwołujący uiścił wpis w wymaganej wysokości.
Odwołanie złożono wobec czynności polegających na:
1. zaniechaniu wezwania Wykonawcy AGHiH P.K. (dalej: AGHIH) do złożenia wyjaśnień dotyczących treści złożonej oferty, w zakresie oferty złożonej w części III postępowania, jako zawierającej rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,
2. wyborze jako najkorzystniejszej oferty bez zbadania zaoferowanej ceny, w zakresie części III, pomimo że zachodzą przesłanki do uznania oferty za zawierającą rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Odwołujący zarzucał Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 224 ust. 1, 3 i 4 PZP w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) PZP poprzez zaniechanie wezwania Wykonawcy AGHIH do złożenia wyjaśnień w zakresie zaoferowanej ceny, podczas gdy budzi ona wątpliwości w stosunku do rzeczywistego kosztu realizacji przedmiotu zamówienia, co powinno według Odwołującego wzbudzić wątpliwości Zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie
z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia;
2. art. 226 ust. 1 pkt 8) PZP w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) PZP w zw. z art. 239 PZP poprzez: dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej, oferty mogącej zawierać rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Odwołujący wnosił o:
1.unieważnienie czynności Zamawiającego polegającej na dokonaniu wyboru oferty Wykonawcy AGHIH w części III jako najkorzystniejszej;
2.nakazanie Zamawiającemu powtórzenia czynności badania i oceny ofert
i wykonania czynności polegającej na wezwaniu Wykonawcy AGHIH do złożenia wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny oferty w trybie art. 224 PZP;
Odwołujący wskazał, że posiada interes prawny we wniesieniu odwołania, ponieważ jest wykonawcą, który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego i złożył ofertę, która została sklasyfikowana na 2 miejscu w rankingu ofert dla części III. W przypadku uwzględnienia odwołania ma możliwość uzyskania tego zamówienia, gdyż Zamawiający dokona ponownego badania i oceny ofert. W takim wypadku w dalszym ciągu ma szansę na wybór jego oferty jako najkorzystniejszej. Niezgodne z ustawą czynności Zamawiającego, które zostały podjęte w tym postępowaniu mogą doprowadzić Odwołującego na brak możliwości pozyskania zamówienia i w konsekwencji szkodę w postaci utraty zysku, który Odwołujący mógłby osiągnąć w wypadku wyboru jego oferty.
Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:
Odwołanie nie zawierało braków formalnych.
Zgłoszenie do postępowania odwoławczego złożył wykonawca P.K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą AGHiH P.K. z siedzibą w Krężnicy Jarej. Izba potwierdziła skuteczność zgłoszenia i dopuściła wykonawcę jako Przystępującego.
Odwołujący, w dniu 30 grudnia 2025 roku, przed wyznaczeniem terminu na posiedzenie i rozprawę złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w całości. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało złożone przez osobę umocowaną do działania w imieniu Wykonawcy.
Skład orzekający Izby, działając na podstawie art. 520, art. 568 pkt 1 oraz art. 553 ust. 1 zdanie drugie ustawy Pzp postanowił umorzyć postępowanie odwoławcze w sprawie, ponieważ oświadczenie o cofnięciu odwołania uznać należy za oświadczenie najdalej idące złożone przez Stronę, która zainicjowała postępowanie odwoławcze. Złożenie takiego oświadczenia warunkuje zakończenie postępowania odwoławczego bez konieczności rozpoznawania zarzutów i merytorycznego stanowiska Izby. Odwołujący podejmuje bowiem decyzję o ostatecznym zaniechaniu kontynuowania sporu przed Izbą.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła okoliczność, iż cofnięcie odwołania miało miejsce najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia
z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego, zatem Odwołującemu należało zwrócić 90% kwoty wpisu uiszczonego na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych, stosownie do art. 557 i art. 575 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.
Przewodnicząca: ………….…………………