Wyrok KIO KIO 589/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 589/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim sp. z o.o. z siedzibą w Gorzów Wielkopolski w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, umorzenie postępowania odwoławczego, uwzględnienie zarzutów odwołania, termin na wniesienie odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 515 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 101 ust. 1, art. 101 ust. 4, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 528, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 589/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 18 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Maria Kacprzyk

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 18 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 lutego 2026 r. przez wykonawcę Bialmed sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim sp.
z o.o. z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim,

przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: wykonawcy Skamex S.A. z siedzibą w Łodzi,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 589/26

Uzasadnienie

Zamawiający – Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Dostawy sprzętu medycznego jedno i wielorazowego użytku na potrzeby Bloku Operacyjnego oraz obłożeń i produktów ochronnych”, nr postępowania: DZPU.2632.58.2025, dalej zwane: „Postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej o numerze: OJ S 215/2025 z dnia 7 listopada 2025 r. Wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.), dalej zwanej „Pzp”.

W dniu 9 lutego 2026 r. Odwołujący – Bialmed sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, działając na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1 i 2, art. 515 ust. 1 Pzp, wniósł odwołanie wobec czynności odrzucenia oferty Odwołującego w zakresie zadania nr 22.

Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie:

1.art. 226 ust. 1 pkt 5 Pzp przez jego błędne zastosowanie i odrzucenie oferty;

2.art. 101 ust. 1 i 4 Pzp – poprzez wskazanie w opisie przedmiotu zamówienia rozwiązań, norm lub parametrów prowadzących do uprzywilejowania określonych produktów lub wykonawców;

3.art. 16 pkt 1–3 Pzp – poprzez naruszenie zasad: uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności oraz przejrzystości postępowania.

Odwołujący przedstawił uzasadnienie faktyczne i prawne podniesionych zarzutów.

Podnosząc powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenie oferty Odwołującego w zakresie zadania nr 22, powtórzenia czynności oceny ofert w zakresie zadania nr 22, w konsekwencji dokonania wyboru w zakresie zadania nr 22 oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

W ustawowym terminie, do Izby wpłynęło zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego od wykonawcy Skamex S.A. z siedzibą w Łodzi. Izba dopuściła do udziału w postępowaniu odwoławczym ww. wykonawcę.

W dniu 12 marca 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której wniósł o oddalenie odwołania w całości.

W dniu 17 marca 2026 r., do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości.

Izba zważyła, co następuje.

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp.

Izba ustaliła, że wobec złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu. Zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

W tym stanie rzeczy niniejsze postanowienie jest uzasadnione.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.

Przewodnicząca:………….…….