Wyrok KIO KIO 606/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 606/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.03.2023
- Przewodniczący
- Aneta Mlącka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Koszalin
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 606/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 marca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: kryteria oceny ofert, odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 242 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 522 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.
Istota sprawy
Zamawiający Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest: „Unieszkodliwianie odpadów medycznych” Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 27 lutego 2023 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 041- 120754. 06 marca 2023 roku Odwołujący ECO-ABC sp. z o.o. wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 242 ust. 1 w zw. z art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 606/23
POSTANOWIENIE
z dnia 13 marca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aneta Mlącka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 13 marca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 06 marca 2023 r. przezOdwołującego ECO-ABC sp. z o.o. (ul. Przemysłowa 7, 97-400 Bełchatów) w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika (ul. T. Chałubińskiego 7, 75-581 Koszalin)
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego ECO-ABC sp. z o.o. (ul. Przemysłowa 7, 97-400 Bełchatów) kwoty 15000zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:
………………………………
Sygn. akt: KIO 606/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest: „Unieszkodliwianie odpadów medycznych”
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 27 lutego 2023 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 041-120754.
06 marca 2023 roku Odwołujący ECO-ABC sp. z o.o. wniósł odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 242 ust. 1 w zw. z art. 16 pkt 1) ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez określenie kryteriów oceny ofert w sposób, który nie będzie uwzględniał stosunku jakości do ceny w sytuacji, gdy w postępowaniu złożona zostanie wyłącznie 1 oferta na unieszkodliwianie odpadów na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu dokonania modyfikacji treści SWZ w zakresie rozdziału XVII.
Z akt sprawy wynika, że 07 marca 2023 roku Zamawiający zamieścił informację o wniesieniu odwołania na stronie internetowej prowadzonego postępowania oraz na stronie wraz z wezwaniem Wykonawców do przystąpienia do postepowania odwoławczego.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
09 marca 2023 roku Zamawiający przesłał pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie Izba wskazuje, że powyższy przepis zobowiązuje Zamawiającego do wykonania, powtórzenia lub unieważnienia czynności zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutów przez Zamawiającego nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, o kosztach postępowania orzeczono na podstawie §9 ust. 1 pkt 2a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (t.j. Dz.U. 2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku, poz. 2437). Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:
………………………………