Wyrok KIO KIO 613/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 613/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 03.03.2026
- Przewodniczący
- Natalia Kurek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Dęblin
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 613/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Lotnicza Akademia Wojskowa z siedzibą w Dęblin w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, decyzja o umorzeniu postępowania, unieważnienie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 2, art. 17 ust. 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do post...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 613/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 03 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca: Natalia Kurek
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 03 marca 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 09 lutego 2026 r. przez Odwołującego – UpHOTEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jeleniej Górze
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Lotniczą Akademię Wojskową z siedzibą w Dęblinie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 7 500 zł 00 gr (siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ………….…….………….…….……
Sygn. akt: KIO 613/26
UZASADNIENIE
Lotnicza Akademia Wojskowa z siedzibą w Dęblinie (dalej jako Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. 2024, poz. 1320 – dalej jako PZP, ustawa), którego przedmiotem jest rezerwacja, sprzedaż i dostawa biletów lotniczych na przewozy pasażerskie krajowe i zagraniczne na potrzeby Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, znak postępowania Zp/tp/80/2025 (dalej jako postępowanie).
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów PZP. Szacunkowa wartość zamówienia jest niższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 12 grudnia 2025 r., pod numerem 2025/BZP 00613552.
W dniu 09 lutego 2026 r. wykonawca UpHOTEL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jeleniej Górze (dalej jako Odwołujący, Spółka), wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec czynności przez Zamawiającego polegających na wyborze jako najkorzystniejszej w postępowaniu oferty złożonej przez wykonawcę TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie i zaniechaniu odrzucenia tej oferty, pomimo, że treść złożonej przez niego oferty była niezgodna z warunkami zamówienia.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5 PZP polegające na zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie, pomimo, że treść tej oferty pozostawała w sposób oczywisty i nieusuwalny niezgodna z warunkami zamówienia określonymi w dokumentach zamówienia, w szczególności w zakresie obligatoryjnego wymogu minimalnej wartości ceny brutto opłaty transakcyjnej za wystawienie jednego biletu, co miało istotny wpływ na wynik postępowania, gdyż doprowadziło do utrzymania w postępowaniu i wyboru oferty, która podlegała odrzuceniu, mimo, że:
a)Zamawiający w dokumentach zamówienia jednoznacznie określił dopuszczalny przedział ceny opłaty transakcyjnej dla obu kategorii biletów jako: min. 1 zł – max. 10 zł, co stanowiło element treści oferty podlegający ocenie i porównaniu,
b)Wykonawca TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie zaoferował opłatę transakcyjną dla obu kategorii biletów w wysokości 0,01 zł brutto, a więc poniżej minimalnej wartości dopuszczonej w dokumentach zamówienia, co stanowiło bezpośrednie i jednoznaczne naruszenie warunków zamówienia,
c)niezgodność oferty wykonawcy TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie miała charakter obiektywny, oczywisty i niepodlegający usunięciu ani wyjaśnieniu, gdyż dotyczyła elementu oferty określonego jednoznacznie i obligatoryjnie w dokumentacji postępowania, a nie elementu interpretacyjnego lub omyłki rachunkowej,
2)art. 239 ust. 1 PZP w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 PZP oraz art. 17 ust. 2 i 3 PZP polegające na dokonaniu wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie, pomimo, że oferta ta podlegała odrzuceniu oraz poprzez przeprowadzenie badania i oceny ofert w sposób naruszający zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości postępowania oraz wyboru wykonawcy zgodnie z przepisami ustawy, co miało istotny wpływ na wynik postępowania, mimo, że:
a)oferta wykonawcy TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie nie odpowiadała wymaganiom dokumentów zamówienia, a mimo to została poddana ocenie punktowej i uznana za najkorzystniejszą,
b)dopuszczenie do oceny oferty zawierającej cenę poniżej minimalnego poziomu określonego w dokumentach zamówienia narusza zasadę równego traktowania wykonawców, gdyż pozostali wykonawcy byli związani wymogami dokumentacji postępowania i kalkulowali oferty w ramach określonych przez Zamawiającego ograniczeń,
c)Zamawiający miał pełną świadomość tej niezgodności, skoro sam wskazał w wezwaniu do wyjaśnień, że zaoferowana cena jest niższa niż przewidziany w dokumentach zamówienia przedział wartości.
W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o:
1)merytoryczne rozpatrzenie odwołania przez Krajową Izbę Odwoławczą,
2)dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentacji postępowania, a także dowodów, które zostaną powołane i przedłożone na rozprawie,
3)uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu:
a)unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej wykonawcy TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie,
b)odrzucenie oferty złożonej przez wykonawcę TOP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie,
c)dokonanie czynności ponownego badania i oceny oraz wyboru oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych, niepodlegających odrzuceniu ofert,
4)zasądzenie od Zamawiającego na rzecz Odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa i wszelkich form doradztwa prawnego w sprawie, według norm przepisanych bądź zgodnie z fakturą przedstawioną przez Odwołującego na rozprawie.
Pismem z dnia 19 lutego 2026 r. Zamawiający złożył oświadczenie o uwzględnieniu odwołania w całości. Zamawiający w treści swojego pisma wyjaśnił, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, jak również Odwołującego nie przystąpił żaden wykonawca. Natomiast informacja o uwzględnieniu zarzutów została przekazana Odwołującemu. Zamawiający w dniu 19 lutego 2026 r. unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 03 lutego 2026 r. oraz przeprowadził ponownie ocenę ofert.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.”. Taka sytuacja miała miejsce w przedmiotowej sprawie, bowiem Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 3 PZP orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 PZP
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodnicząca: ………….…….………….…….……