Wyrok KIO KIO 62/20

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 62/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 stycznia 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 568 pkt 1 p.z.p. Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. W wywiedzionym stanie faktycznym i prawnym Izba stwierdziła spełnienie przesłanek opisanych w dyspozycji art. 568 pkt 1 p.z.p. i zobligowana była postępowanie umorzyć, w związku z czym orzeczono jak w sentencji. Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 62/21

POSTANOWIENIE
z dnia 24 lutego 2021 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:    Monika Szymanowska

Członkowie:    Klaudia Szczytowska-Maziarz

Ryszard Tetzlaff

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników postępowania odwoławczego
w dniu 24 lutego 2021 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej w dniu 4 stycznia 2021 r. przez odwołującego SIMPLE S.A. w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
przy udziale wykonawcy KALASOFT Sp. z o.o. w Poznaniu przystępującego do
postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.    umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.    nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot na rzecz odwołującego SIMPLE S.A.
w Warszawie kwoty 13 500,00 zł (trzynaście tysięcy pięćset złotych) stanowiącej
90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 ze zm.) w zw. z art. 92 ust. 2 ustawy z
dnia 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo zamówień publicznych

(Dz.U. 2019, poz. 2020) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego
doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do
Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:    .......................................

Członkowie:    .......................................

U z a s a d n i e n i e

postanowienia z dnia 24 lutego 2021 r. w sprawie o sygn. akt: KIO 62/21

Zamawiający - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 13 pok. 55, 20-
950 Lublin, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Zakup
i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dostosowanego do potrzeb
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wraz z utrzymaniem, rozwojem i gwarancją”,
ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 24 grudnia 2020 r. pod
numerem 2020/S 251-630443, zwane dalej jako „postępowanie”.

Postępowanie na usługę jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego
i posiada wartość powyżej kwoty określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 11
ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz.
1843 ze zm.). Zaś mając na uwadze, że odwołanie zostało wniesione do Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej w dniu 4 stycznia 2021 r. do postępowania odwoławczego - zgodnie z art.
92 ust. 2 ustawy dnia 11 września 2019 r. przepisy wprowadzające ustawę Prawo zamówień
publicznych (Dz.U. z 2019 poz. 2020) - znajdują zastosowanie przepisy ustawy z dnia
11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 ze zm.), dalej
zwanej jako „p.z.p.”.

W dniu 4 stycznia 2021 r. odwołanie wobec treści dokumentacji postępowania wniósł
wykonawca SIMPLE S.A., ul. Bronisława Czecha 49/51, 04-555 Warszawa, dalej zwany jako
„odwołujący”. Odwołujący w dniu 24 lutego 2021 r. przekazał Izbie stanowisko procesowe,
w którym oświadczył, że wycofuje wniesione odwołanie. Oświadczenie zostało podpisane
przez osobę uprawnioną do reprezentowania strony, zgodnie z dokumentami znajdującymi
się w aktach postępowania odwoławczego.

Ponadto, wobec spełnienia przesłanek art. 525 ust. 2 i 3 p.z.p., Izba postanowiła
dopuścić do udziału w postępowaniu odwoławczym wykonawcę KALASOFT Sp. z o.o.,
ul. Władysława Nehringa 3, 60-247 Poznań, zgłaszającego przystąpienie po stronie
zamawiającego.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 568 pkt 1 p.z.p. Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie
postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

W wywiedzionym stanie faktycznym i prawnym Izba stwierdziła spełnienie przesłanek
opisanych w dyspozycji art. 568 pkt 1 p.z.p. i zobligowana była postępowanie umorzyć,
w związku z czym orzeczono jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie
§ 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r.
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437),
zgodnie z którym Izba nakazała dokonanie zwrotu na rzecz odwołującego 90% kwoty
uiszczonej z tytułu wpisu od odwołania.

Przewodniczący:    .......................................

Członkowie:    .......................................

4