Wyrok KIO KIO 63/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 63/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 21.01.2022
- Przewodniczący
- Irmina Pawlik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Katowice
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 63/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 stycznia 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Transportu Metropolitarnego z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 63/22
POSTANOWIENIE
z dnia 21 stycznia 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Irmina Pawlik
Rafał Malinowski
Aleksandra Patyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 21 stycznia 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
10 stycznia 2022 r. przez wykonawcę Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej
w Grodzisku Maz. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grodzisku
Mazowieckim w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zarząd Transportu
Metropolitarnego z siedzibą w Katowicach
przy udziale wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia B. N.
prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B. N. „N. Transport” w Świerklańcu, PKS
Południe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Świerklańcu i LZ A. L. M. L.
Spółka jawna z siedzibą w Zendeku, zgłaszających przystąpienie do postępowania
odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Grodzisku Maz. Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim kwoty 13 500 zł
00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90%
uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ..............................................
Sygn. akt: KIO 63/22
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający Zarząd Transportu Metropolitarnego z siedzibą w Katowicach prowadzi
postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na
świadczenie usług autobusowego transportu publicznego na obszarze działania Zarządu
Transportu Metropolitalnego (nr referencyjny postępowania: OP/14/ZP/11/21). Ogłoszenie
o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 27
lipca 2021 r. pod numerem 2021/S 143-381489. Do ww. postępowania o udzielenie
zamówienia zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm., dalej „ustawa Pzp”). Wartość
szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne, o których mowa w art. 3 ustawy Pzp.
W dniu 10 stycznia 2022 r. wykonawca Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej
w Grodzisku Maz. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Grodzisku
Mazowieckim (dalej jako „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec czynności zaniechania
wykluczenia z postępowania w części 3 zamówienia wykonawców wspólnie ubiegających się
o udzielenie zamówienia: B. N. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B. N. „N.
Transport” w Świerklańcu, PKS Południe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z
siedzibą w Świerklańcu i LZ A. L. M. L. Spółka jawna z siedzibą w Zendek i odrzucenia oferty
ww. podmiotów, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 108 ust 1 pkt 5 ustawy Pzp oraz w konsekwencji art. 226 ust 1 pkt 2 lit. a) ustawy Pzp
poprzez zaniechanie ich zastosowania mimo iż w świetle okoliczności Zamawiający mógł
stwierdzić, na podstawie wiarygodnych przesłanek, że ww. Konsorcjum zawarło z innymi
wykonawcami porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji;
2. art. 226 ust 1 pkt 7 ustawy Pzp z uwagi na fakt iż oferta ww. Konsorcjum została złożona
w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia
1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu
unieważnienia czynności badania i oceny ofert oraz wyboru oferty ww. Konsorcjum
w postępowaniu, wykluczenia Konsorcjum z postępowania oraz odrzucenia jego oferty.
Izba uznała za skuteczne zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po
stronie Zamawiającego dokonane przez wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
Benedykta Nowaka prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B. N. „N. Transport” w
Świerklańcu, PKS Południe Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w
Świerklańcu i LZ A. L. M. L. Spółka jawna z siedzibą w Zendeku i dopuściła ww. podmiot do
udziału w postępowaniu odwoławczym.
Izba ustaliła, iż w dniu 20 stycznia 2022 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
wpłynęło oświadczenie Odwołującego o wycofaniu odwołania, podpisane przez osobę
umocowaną do reprezentacji Odwołującego zgodnie z dokumentami znajdującymi się
w aktach sprawy.
Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp Odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu
zamknięcia rozprawy (ust. 1). Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie
ustawa wiąże z wniesienie odwołania do Izby (ust. 2). Biorąc pod uwagę powyższe, Izba
uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art.
568 pkt 1 ustawy Pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie
postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575
ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020
r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu
Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ..............................................
4