Wyrok KIO KIO 669/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 669/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 23.03.2022
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Nazwa
- Uniwersytet Wrocławski
- Miejscowość
- Wrocław
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 669/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersytet Wrocławski z siedzibą w Wrocław w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoł...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 669/22
POSTANOWIENIE
z 23 marca 2022 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Ernest Klauziński
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie 23 marca 2022 r.
odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 10 marca 2022 roku
przez odwołującego: Ekolavit Sp. z o.o. z siedzibą w Siechnicach, w postępowaniu
prowadzonym przez zamawiającego: Uniwersytet Wrocławski z siedzibą we Wrocławiu
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego Ekolavit Sp. z o.o. z siedzibą w Siechnicach kwoty 15 000 zł 00 gr
(słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia
jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ..........................................................
Sygn. akt: KIO 669/22
Uniwersytet Wrocławski z siedzibą we Wrocławiu (dalej: Zamawiający) prowadzi
postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego
pn.: „Kompleksowe utrzymanie czystości w pomieszczeniach oraz obsługa szatni
w budynkach Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Koszarowej 3 we Wrocławiu, Zadanie 1:
Kompleksowe utrzymanie czystości w budynku 20 i 25 przy ul. Koszarowej 3 we Wrocławiu,
Zadanie 2: Kompleksowe utrzymanie czystości w budynku 2/3 i 21 przy ul. Koszarowej 3
we Wrocławiu”, nr referencyjny BZP.2711.26.2021.BO (dalej: Postępowanie). Postępowanie
jest prowadzone zgodnie z przepisami z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2019 r., poz. 2019 ze zm.) zwanej dalej w skrócie Pzp. Ogłoszenie o zamówieniu
zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 22 października 2021 r.
pod nr 2021/S 206-537944.
10 marca 2022 r. wykonawca Ekolavit Sp. z o.o. z siedzibą w Siechnicach (dalej Odwołujący)
złożył odwołanie w postępowaniu wobec czynności podjętych przez Zamawiającego w
sposób sprzeczny z przepisami Pzp.
Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie pismem z 21 marca 2022 r., które wpłynęło
do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przed otwarciem posiedzenia Izby (22 marca 2022
r.) i złożył oświadczenie o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w wymaganym terminie nie
przystąpił żaden wykonawca.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia
postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. -
Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia
przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć
postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników
postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy,
pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem
zawartym w odwołaniu. Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu
odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, natomiast po jego
stronie nie przystąpił do postępowania odwoławczego żaden wykonawca, co wyczerpuje
dyspozycję ww. przepisu i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego.
Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego
rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 3 Pzp umorzyła postępowanie
odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 Pzp.
Przewodniczący: ........................................................
3