Wyrok KIO KIO 689/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 689/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 22.03.2022
- Przewodniczący
- Agnieszka Trojanowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Korfantów
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 689/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Opolskie Centrum Rehabilitacji z siedzibą w Korfantów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 ustawy. Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła- nia z art. 505 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, któ...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 689/22
POSTANOWIENIE
z dnia 22 marca 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 22 marca
2022 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 marca
2022 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Kon-
sorcjum: Remondis Medison spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w
Dąbrowie Górniczej, ul. Puszkina 41, Remondis Medison Chrzanów spółka z ograni-
czoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chrzanowie, ul. Powstańców Styczniowych 9,
Promarol - Plus spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ciepielówku 2
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Opolskie Centrum Rehabilitacji w
Korfantowie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Korfantowie, ul.
Wyzwolenia 11
postanawia:
1. Umorzyć postępowanie.
1.1. Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty
7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz
wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia Kon-
sorcjum: Remondis Medison spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z
siedzibą w Dąbrowie Górniczej, ul. Puszkina 41, Remondis Medison
Chrzanów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Chrza-
nowie, ul. Powstańców Styczniowych 9, Promarol - Plus spółka z ogra-
niczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ciepielówku 2 tytułem zwrotu
wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:...............................
Sygn. akt KIO 689/22
Uzasadnienie
Postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym bez negocjacji na odbiór i
utylizację odpadów medycznych z Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Sp. z o.o.
zostało wszczęte ogłoszeniem w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia za numerem
2022/BZP 00057432/01.
W dniu 9 marca 2022 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania i wyborze oferty
Eco-ABC spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Bełchatowie jako najko-
rzystniejszej.
W dniu 12 marca 2022 r. na tę czynność zamawiającego i zaniechanie odrzucenia oferty
wybranej odwołanie wnieśli wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
Konsorcjum: Remondis Medison spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Dą-
browie Górniczej, ul. Puszkina 41, Remondis Medison Chrzanów spółka z ograniczoną od-
powiedzialnością z siedzibą w Chrzanowie, ul. Powstańców Styczniowych 9, Promarol - Plus
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ciepielówku 2. Odwołanie zostało
wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 11 marca
2022 r. udzielonego przez wszystkich członków konsorcjum i podpisanego zgodnie z zasa-
dami reprezentacji każdego z członków konsorcjum wynikającymi z załączonych odpisów
KRS. Odwołanie zostało przekazane zamawiającemu w dniu 12 marca 2022 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 4 oraz art. 226 ust. 1 pkt
5 Prawa zamówień publicznych przez przyjęcie przez zamawiającego, że oferta złożona
przez spółkę ECO-ABC Sp. z o.o. nie podlega odrzuceniu jako nieważna na podstawie od-
rębnych przepisów, jak również jest niezgodna z warunkami zamówienia, które zostały przez
zamawiającego przedstawione.
Wniósł o:
1. Unieważnienie czynności zamawiającego o wyborze oferty spółki ECO - ABC Sp. z o.o.;
2. Dokonania powtórnej oceny ofert oraz podjęcie czynności wykluczenia spółki ECO - ABC
sp. z o.o. oraz odrzucenia oferty spółki ECO - ABC Sp. z o.o. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt
4 oraz art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy;
3. Zasądzenie na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego poniesionych z
tytułu wpisu od odwołania oraz wynagrodzenia pełnomocnika.
Interes prawny odwołującego polega na tym, że złożona przez niego oferta jest najkorzyst-
niejsza i gdyby zamawiający nie podjął decyzji o wyborze oferty spółki ECO - ABC Sp. z o.o.
odwołujący byłby wykonawcą przedmiotowego zamówienia.
W dniu 18 marca 2022 r. zamawiający unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej,
wskazując, że wpłynęło odwołanie odwołującego zarzucające zamawiającemu naruszenie
ustawy i zaniechanie odrzucenia oferty najkorzystniejszej na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 4 i
5 ustawy. W związku z tym odwołaniem zamawiający unieważnił czynność wyboru oferty
najkorzystniejszej i zawiadomił, że przystąpi do ponownego badania i oceny ofert.
W dniu 18 marca 2022 r. zamawiający poinformował o unieważnieniu postępowania na pod-
stawie art. 253 ust. 2 ustawy i dokonał odrzucenia oferty Eco-ABC spółka z ograniczoną od-
powiedzialnością na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy wskazując, że złożona oferta
narusza art. 20 ustawy o odpadach formułujący obowiązek przestrzegania zasady bliskości,
ponieważ wykonawca wskazał możliwość unieszkodliwiania odebranych od zamawiającego
odpadów w instalacji położonej w Bełchatowie przy ul Przemysłowej 7 w odległości 190 km
od siedziby zamawiającego, natomiast odwołujący zaoferował możliwość unieszkodliwiania
odpadów w instalacji położonej w Chrzanowie w odległości 166 km od siedziby zamawiają-
cego. Zamawiający poinformował także, że oferta odwołującego przewyższa kwotę, którą
zamawiający zamierzył przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wartość oferty brutto 226
479,50zł., a zamawiający przeznaczył 223 492,50 zł. brutto. Zamawiający wskazał, że nie
ma możliwości zwiększenia tej kwoty do wartości podanej w ofercie odwołującego. W związ-
ku z tym na podstawie art. 260 ust. 1 i 2 ustawy zamawiający poinformował o unieważnieniu
postępowania na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy, gdyż cena najkorzystniejszej oferty prze-
wyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
W dniu 21 marca 2022 r. zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył,
że uwzględnia zarzuty odwołania w całości i wnosi o umorzenie postępowania.
Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Izba zważyła, co następuje:
Izba nie stwierdziła zaistnienia przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania
na podstawie art. 528 ustawy.
Izba oceniła, że odwołujący wykazał przesłankę materialnoprawną dopuszczalności odwoła-
nia z art. 505 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości
zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na
posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego,
którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowa-
niu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W
takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowa-
niu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Izba ustaliła, że zaistniały wszystkie przesłanki, o których mowa w tym przepisie tj. zamawia-
jący uwzględnił zarzuty odwołania w całości i do postępowania nie zgłosił się żaden uczest-
nik, z tego względu postępowanie należało umorzyć.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie
szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wyso-
kości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r.
poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na
skutek uwzględnienia całości zarzutów przez zamawiającego, koszty, o których mowa w
znosi się wzajemnie, a Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku
Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 7 500zł.,
to do zwrotu pozostała ta kwota, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.
Przewodniczący:..........................
4