Wyrok KIO KIO 696/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 696/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.03.2022
- Przewodniczący
- Aleksandra Kot
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Tomaszów Mazowiecki
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 696/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 marca 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim z siedzibą w Tomaszów Mazowiecki w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy. Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji. O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 696/22
POSTANOWIENIE
z dnia 29 marca 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aleksandra Kot
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 29 marca 2022 r.
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14
marca 2022 r. przez odwołującego Supply24 Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zespół Szkół Ponadpodstawowych
Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim z siedzibą w Tomaszowie
Mazowieckim
postanawia:
1. umarza postępowanie odwoławcze,
2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego Supply24 Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu kwoty 7 500,00 zł
(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych 00/100) stanowiącej uiszczony wpis od
odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo
zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1129 z późn. zm.) na niniejsze
postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ................................
Sygn. akt: KIO 696/22
UZASADNIENIE
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie
Mazowieckim z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim (dalej: „Zamawiający” oraz „ZSP Nr
1”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych
(t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie
zamówienia publicznego w trybie podstawowym pn. „Doposażenie pracowni zawodowej dla
uczniów/uczennic oraz przeszkolenie 8 nauczycieli z obsługi sprzętu w ramach projektu
„Nowe kwalifikacje - inwestycja w rozwój”” (dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 27 stycznia 2022 r. w Biuletynie
Zamówień Publicznych pod numerem 2022/BZP 00036852/01.
W dniu 14 marca 2022 r. wykonawca Supply24 Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej:
„Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec niezgodnych z przepisami ustawy Pzp czynności
Zamawiającego polegających na:
1) nieprawidłowym badaniu ofert i nieprawidłowej ocenie oferty Supply24 Sp. z o.o.,
pomimo tego, że spełniała ona w zakresie zaoferowanych w niej produktów wszelkie
wymogi SWZ, w szczególności poprzez nieuprawnione pominięcie złożonych w tym
zakresie wyjaśnień;
2) odrzuceniu oferty Odwołującego, pomimo, że w postępowaniu wyjaśniającym
prowadzonym na podstawie art. 223 ustawy Pzp złożył on wyczerpujące i prawidłowe
wyjaśnienia, a jego oferta jest w pełni zgodna z SWZ i warunkami zamówienia;
3) wyborze oferty wykonawcy RENEX PREDRAG T. oraz w konsekwencji tego
zaniechanie wyboru prawidłowej i najkorzystniejszej oferty Supply24 Sp. z o.o., co
stanowiło naruszenie art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 253 ust. 1 ustawy Pzp.
Odwołujący wniósł o:
1) uwzględnienie odwołania w całości;
2) unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz czynności odrzucenia
oferty Supply24 Sp. z o.o.;
3) powtórzenie czynności badania ofert, a w jego wyniku prawidłowej oceny oferty
złożonej przez Supply24 Sp. z o.o.;
4) dokonanie prawidłowego wyboru najkorzystniejszej oferty;
5) zwrot poniesionych kosztów postępowania, w tym zastępstwa procesowego oraz
kosztów uczestnictwa.
W piśmie z dnia 21 marca 2022 r. złożonym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej,
Zamawiający poinformował, że po przeanalizowaniu argumentów prawnych zawartych
w uzasadnieniu odwołania postanowił w całości uwzględnić zarzuty przedstawione
w odwołaniu.
Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie
odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że
w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden
wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu”.
Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania
odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia,
że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym
mowa w art. 522”.
Mając na uwadze powyższe oświadczenie ZSP Nr 1 Izba uznała, że Zamawiający
uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy.
Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki
umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie
z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020
r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: ............................
3