Wyrok KIO KIO 731/23 | KIO 733/23 | KIO 734/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 731/23 | KIO 733/23 | KIO 734/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 29.03.2023
- Przewodniczący
- Agnieszka Trojanowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 731/23 | KIO 733/23 | KIO 734/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 29 marca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Generalny Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta najkorzystniejsza, unieważnienie postępowania, zwrot odwołania, wezwanie do złożenia wyjaśnień. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 1, art. 224 ust. 2, art. 224 ust. 4, art. 224 ust. 3 pkt 6, art. 223 ust. 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 505 ust. 1.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, że zgłoszone przystąpienia spełniają wymogi formalne określone w art. 525 ustawy. Izba nie dopatrzyła się okoliczności, które skutkowałyby odrzuceniem któregokolwiek z odwołań na podstawie art. 528 ustawy. Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania. Stosownie do art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 731/23
KIO 733/23
KIO 734/23
POSTANOWIENIE
z dnia 29 marca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska
Członkowie: Adriana Urbanik
Anna Wojciechowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Warszawie w dniu 29 marca 2023 r. odwołań wniesionych do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 marca 2023 r.:
A.przez wykonawcęECM Group Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1 (sygn. akt KIO 731/23 w zakresie części 1 zamówienia)
B.przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie BICO GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Św. Jacka Odrowąża nr 15 i TNM Limited z siedzibą w Izraelu, Tel Aviv-Jaffa, 37 Sheerit Israel (sygn. akt KIO 733/23 w zakresie części 2 zamówienia i sygn. akt KIO 734/23 w zakresie części 3 zamówienia)
- w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa – Generalny Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Warszawie, ul. Wronia 53, Oddział w Lublinie, ul. Ogrodowa 21
przy udziale wykonawcy ZDI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Kiepury 6 zgłaszającego swoje przystąpienie w sprawach sygn. akt KIO 731/23, KIO 733/23, KIO 734/23 po stronie odwołującego
przy udziale wykonawcy Safage S.A.S. z siedzibą we Francji w Nanterre Cedex, Parc de L`Ile 15-27 Rue du Port zgłaszającego swoje przystąpienie w sprawach sygn. akt KIO 731/23, KIO 733/23, KIO 734/23 po stronie odwołującego
przy udziale wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie BICO GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Św. Jacka Odrowąża nr 15 i TNM Limited z siedzibą w Izraelu, Tel Aviv-Jaffa, 37 Sheerit Israel zgłaszających swoje przystąpienie w sprawie sygn. akt KIO 731/23 po stronie zamawiającego
przy udziale wykonawcy ECM Group Polska spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1 zgłaszającego swoje przystąpienie w sprawach sygn. akt KIO 733/23 i KIO 734/23 po stronie zamawiającego
postanowienie:
1.umarza postępowanie,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 40 500 zł 00 gr (słownie: czterdzieści tysięcy pięćset złotych zero groszy) to jest 13 500zł. (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzeczwykonawcyECM Group Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1 i 27 000zł. 00 gr (słownie: dwadzieścia siedem tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie BICO GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Św. Jacka Odrowąża nr 15 i TNM Limited z siedzibą w Izraelu, Tel Aviv-Jaffa, 37 Sheerit Israel tytułem zwrotu 90% wpisów od odwołań.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………….
Członkowie: …………………………..
………………………….
Sygn. akt KIO 731/23, KIO 733/23, KIO 734/23
Uzasadnienie
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Pełnienie nadzoru nad projektowaniem i realizacją Robót oraz zarządzanie Kontraktem pn.: „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S12 Piaski – Dorohusk z podziałem na trzy części” zostało wszczęte ogłoszeniem opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr 2022/S 226-650510 z dnia 23.11.2022 r.
W dniu 6 marca 2023 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania.
Sygn. akt KIO 731/23
W dniu 16 marca 2023 r. ECM Group Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1 wniósł odwołanie. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 29 grudnia 2022 r. udzielonego przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji ujawnionymi w KRS. Odwołanie zostało przekazane zamawiającemu w dniu 6 marca 2023 r.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie przepisu:
1. art. 226 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 224 ust. 6 ustawy przez ich niezastosowanie i zaniechanie odrzucenia oferty Konsorcjum Bico w sytuacji, gdy złożone wyjaśnienia w zakresie rażąco niskiej ceny nie uzasadniają podanej w ofercie ceny w szczególności w zakresie kosztów personelu, biura oraz wizualizacji, jak również w sytuacji, gdy Konsorcjum Bico nie złożyło w ogóle wyjaśnień w zakresie zgodności z przepisami z zakresu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego;
a w razie uznania, że odrzucenie oferty z przyczyn wskazanych w pkt 1 powyżej jest przedwczesne zarzucam naruszenie:
2. art. 224 ust. 1, 2 i 4 w zw. z art. 224 ust. 3 pkt 6 oraz 223 ust. 1 ustawy przez zaniechanie wezwania Konsorcjum Bico do złożenia dalszych wyjaśnień w sytuacji, gdy pierwotnie złożone wyjaśnienia winny budzić wątpliwości w zakresie wykazania kosztów personelu, biura i wizualizacji oraz braku jakichkolwiek wyjaśnień w zakresie zgodności z przepisami z zakresu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego.
Wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i w konsekwencji nakazanie zamawiającemu:
1)unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 06.03.2023 r.,
2)odrzucenie oferty Konsorcjum Bico z powodu rażąco niskiej ceny względnie wezwanie do złożenia dalszych wyjaśnień;
3)dokonanie ponownej oceny ofert i wybór oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.
Ponadto o zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przewidzianych przepisami prawa, zgodnie z fakturą przedstawioną na rozprawie.
Odwołujący wskazał, że jest wykonawcą biorącym udział w postępowaniu i może ponieść szkodę w związku z bezprawnymi działaniami zamawiającego polegającą na braku możliwości pozyskania zamówienia. Odwołujący podał, że zajmuje drugie miejsce w rankingu ofert. W związku z powyższym, w sytuacji odrzucenia oferty Konsorcjum Bico, to oferta odwołującego zostałaby uznana za najkorzystniejszą.
W dniu 17 marca 2023 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosili swój udział wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie BICO GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Św. Jacka Odrowąża nr 15 i TNM Limited z siedzibą w Izraelu, Tel Aviv-Jaffa, 37 Sheerit Israel. Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 16 marca 2023 r. udzielonego przez prezesa zarządu Bico Group sp. z o.o. i przez pełnomocnika TNM Limited, który działał na podstawie pełnomocnictwa z dnia 24 listopada 2022 r. udzielonego przez dyrektora spółki, zgodnie z zasadami reprezentacji. Zgłoszenie zostało przekazane stronom w dniu 20 marca 2023 r. Przystępujący wskazał, że posiada interes prawny w przystąpieniu do postępowania odwoławczego, gdyż jego oferta została uznana za najkorzystniejszą, a tym samym w przypadku oddalenia odwołania uzyska zamówienie publiczne. W tym stanie rzeczy jest zainteresowany wynikiem sprawy oraz aktywnym udziałem w postępowaniu odwoławczym, co ma na celu zagwarantowanie mu uzyskania zamówienia.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił się wykonawca ZDI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oświadczył, że posiada interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść odwołującego. Jeżeli Izba uwzględniłaby odwołanie odwołującego w zakresie czynności wyboru oferty Konsorcjum Bico Group i nakazałaby unieważnienie czynności wyboru tej oferty i jednocześnie na skutek ponownej oceny ofert doszłoby do odrzucenia lub wykluczenia odwołującego przedmiotowe zamówienie udzielone zostałoby przystępującemu. Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 27 lutego 2023 r. udzielonego przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom postępowania.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił się wykonawca Safage S.A.S. z siedzibą we Francji, Nanterre Cedex, Parc de L`Ile 15-27 Rue du Port Safage S.A.S. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie Eurocentrum Office Complex – budynek Gamma Al. Jerozolimskie 134. Oświadczył, że posiada interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść odwołującego, gdyż bierze udział w tym postępowaniu, a jego oferta została sklasyfikowana poniżej oferty najkorzystniejszej. Zamawiający dokonując wyboru oferty najkorzystniejszej z naruszeniem przepisów prawa naraża przystępującego na szkodę. W wyniku uwzględnienia odwołania szanse przystępującego na uzyskanie zamówienia rosną, bo zamawiający zostanie zobowiązany do ponownego badania i oceny ofert Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 9 lipca 2021 r. udzielonego przez Dyrektora Generalnego, zgodnie z zasadami reprezentacji. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom postępowania.
W dniu 24 marca 2023 r. odwołujący wycofał odwołanie.
Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 29 marca 2023 r.
Sygn. Akt KIO 733/23
W dniu 16 marca 2023 r. odwołanie wnieśli wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie BICO GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Św. Jacka Odrowąża nr 15 i TNM Limited z siedzibą w Izraelu, Tel Aviv-Jaffa, 37 Sheerit Israel. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 16 marca 2023 r. udzielonego przez prezesa zarządu Bico Group sp. z o.o. i przez pełnomocnika TNM Limited, który działał na podstawie pełnomocnictwa z dnia 24 listopada 2022 r. udzielonego przez dyrektora spółki, zgodnie z zasadami reprezentacji. Odwołanie zostało przekazane zamawiającemu w dniu 16 marca 2023 r.
Odwołanie dotyczy części 2 zamówienia.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 10 ustawy przez jego niezastosowanie i nieodrzucenie oferty ECM Group Polska S.A. w Warszawie, jako oferty, w której ECM Group Polska S.A. w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd zamawiającego, co mogło mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
1)unieważnienia czynności wyboru oferty ECM Group Polska S.A. w Warszawie jako najkorzystniejszej;
2)wykluczenia ECM Group Polska S.A. w Warszawie z postępowania i w zw. z tym odrzucenia oferty ECM Group Polska S.A. w Warszawie,
3)nakazania zamawiającemu dokonania ponownej oceny ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej, z uwzględnieniem oferty odwołującego
4)zasądzenie od zamawiającego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym zwrotu kosztów wynagrodzenia pełnomocnika oraz kosztów dojazdu (wg rachunków, które zostaną przedłożone na posiedzeniu bądź rozprawie).
Odwołujący wskazał, że w rozumieniu art. 505 ust. 1 PZP posiada interes w uzyskaniu zamówienia oraz może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Zgodnie z informacją z otwarcia ofert opublikowaną przez zamawiającego, oferta odwołującego jest ofertą z drugą najniższą ceną wśród ofert nieodrzuconych, a w zw. z faktem, iż odwołujący spełnia w wymiarze maksymalnym wszystkie pozostałe kryteria pozacenowe, to gdyby nie naruszająca przepisy zaskarżona czynność zamawiającego, to oferta odwołującego, wybrana być powinna w przedmiotowym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jako oferta najkorzystniejsza.
W dniu 17 marca 2023 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił swój udział wykonawca ECM Group Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1. Zgłoszenie zostało wniesione przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji. Zgłoszenie zostało przekazane stronom w dniu 20 marca 2023 r. Przystępujący wskazał, że posiada interes prawny w przystąpieniu do postępowania odwoławczego, gdyż uwzględnienie odwołania spowoduje cofnięcie decyzji zamawiającego o wyborze oferty przystępującego jako najkorzystniejszej oraz wykluczenie go z postępowania, co uniemożliwi przystępującemu podpisanie umowy na realizację tego zamówienia.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił się wykonawca ZDI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oświadczył, że posiada interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść odwołującego. Jeżeli Izba uwzględniłaby odwołanie odwołującego w zakresie czynności wyboru oferty ECM Group Polska i nakazałaby unieważnienie czynności wyboru tej oferty i jednocześnie na skutek ponownej oceny ofert doszłoby do odrzucenia lub wykluczenia odwołującego przedmiotowe zamówienie udzielone zostałoby przystępującemu. Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 27 lutego 2023 r. udzielonego przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom postępowania.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił się wykonawca Safage S.A.S. z siedzibą we Francji, Nanterre Cedex, Parc de L`Ile 15-27 Rue du Port Safage S.A.S. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie Eurocentrum Office Complex – budynek Gamma Al. Jerozolimskie 134. Oświadczył, że posiada interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść odwołującego, gdyż bierze udział w tym postępowaniu, a jego oferta została sklasyfikowana poniżej oferty najkorzystniejszej. Zamawiający dokonując wyboru oferty najkorzystniejszej z naruszeniem przepisów prawa naraża przystępującego na szkodę. W wyniku uwzględnienia odwołania szanse przystępującego na uzyskanie zamówienia rosną, bo zamawiający zostanie zobowiązany do ponownego badania i oceny ofert Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 9 lipca 2021 r. udzielonego przez Dyrektora Generalnego, zgodnie z zasadami reprezentacji. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom postępowania.
W dniu 27 marca 2023 r. odwołujący cofnął odwołanie.
Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 29 marca 2023 r.
Sygn. Akt KIO 734/23
W dniu 16 marca 2023 r. odwołanie wnieśli wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie BICO GROUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Św. Jacka Odrowąża nr 15 i TNM Limited z siedzibą w Izraelu, Tel Aviv-Jaffa, 37 Sheerit Israel. Odwołanie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 16 marca 2023 r. udzielonego przez prezesa zarządu Bico Group sp. z o.o. i przez pełnomocnika TNM Limited, który działał na podstawie pełnomocnictwa z dnia 24 listopada 2022 r. udzielonego przez dyrektora spółki, zgodnie z zasadami reprezentacji. Odwołanie zostało przekazane zamawiającemu w dniu 16 marca 2023 r.
Odwołanie dotyczy części 3 zamówienia.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:
1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy w zw. z art. 109 ust. 1 pkt 10 ustawy przez jego niezastosowanie i nieodrzucenie oferty ECM Group Polska S.A. w Warszawie, jako oferty, w której ECM Group Polska S.A. w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd zamawiającego, co mogło mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu:
1)unieważnienia czynności wyboru oferty ECM Group Polska S.A. w Warszawie jako najkorzystniejszej;
2)wykluczenia ECM Group Polska S.A. w Warszawie z postępowania i w zw. z tym odrzucenia oferty ECM Group Polska S.A. w Warszawie,
3)nakazania zamawiającemu dokonania ponownej oceny ofert i wyboru oferty najkorzystniejszej, z uwzględnieniem oferty odwołującego
4)zasądzenie od zamawiającego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym zwrotu kosztów wynagrodzenia pełnomocnika oraz kosztów dojazdu (wg rachunków, które zostaną przedłożone na posiedzeniu bądź rozprawie).
Odwołujący przedstawił argumentacje faktyczną i prawną oraz powołał te same dowody, co w sprawie sygn. Akt KIO 733/23.
W dniu 17 marca 2023 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił swój udział wykonawca ECM Group Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo ONZ 1. Zgłoszenie zostało wniesione przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji. Zgłoszenie zostało przekazane stronom w dniu 20 marca 2023 r. Przystępujący wskazał, że posiada interes prawny w przystąpieniu do postępowania odwoławczego, gdyż uwzględnienie odwołania spowoduje cofnięcie decyzji zamawiającego o wyborze oferty przystępującego jako najkorzystniejszej oraz wykluczenie go z postępowania, co uniemożliwi przystępującemu podpisanie umowy na realizację tego zamówienia.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił się wykonawca ZDI spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Oświadczył, że posiada interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść odwołującego. Jeżeli Izba uwzględniłaby odwołanie odwołującego w zakresie czynności wyboru oferty ECM Group Polska i nakazałaby unieważnienie czynności wyboru tej oferty i jednocześnie na skutek ponownej oceny ofert doszłoby do odrzucenia lub wykluczenia odwołującego przedmiotowe zamówienie udzielone zostałoby przystępującemu. Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 27 lutego 2023 r. udzielonego przez prezesa zarządu, zgodnie z zasadami reprezentacji. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom postępowania.
W dniu 20 marca 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego zgłosił się wykonawca Safage S.A.S. z siedzibą we Francji, Nanterre Cedex, Parc de L`Ile 15-27 Rue du Port Safage S.A.S. Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie Eurocentrum Office Complex – budynek Gamma Al. Jerozolimskie 134. Oświadczył, że posiada interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść odwołującego, gdyż bierze udział w tym postępowaniu, a jego oferta została sklasyfikowana poniżej oferty najkorzystniejszej. Zamawiający dokonując wyboru oferty najkorzystniejszej z naruszeniem przepisów prawa naraża przystępującego na szkodę. W wyniku uwzględnienia odwołania szanse przystępującego na uzyskanie zamówienia rosną, bo zamawiający zostanie zobowiązany do ponownego badania i oceny ofert Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 9 lipca 2021 r. udzielonego przez Dyrektora Generalnego, zgodnie z zasadami reprezentacji. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania zgłoszenia stronom postępowania.
W dniu 27 marca 2023 r. odwołujący cofnął odwołanie.
Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 29 marca 2023 r.
Izba zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, że zgłoszone przystąpienia spełniają wymogi formalne określone w art. 525 ustawy.
Izba nie dopatrzyła się okoliczności, które skutkowałyby odrzuceniem któregokolwiek z odwołań na podstawie art. 528 ustawy.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania.
Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy - odwołującemu zwraca się 90% wpisu.
W związku z powyższym odwołujący spełnili warunki do zwrotu wpisu. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującym z rachunku Urzędu kwot uiszczonych tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący ECM uiścił wpis w wysokości 15 000,00 zł., to do zwrotu pozostała kwota 13 500,00 zł. Z kolei odwołujący Konsorcjum BICO uiścił dwa wpisy: osobno w sprawie sygn. akt KIO 733/23 i osobno w sprawie sygn. akt KIO 734/23 po 15 000zł., co oznacza, że odwołującemu Konsorcjum BICO przysługiwał zwrot dwukrotnie po 13 500zł., czyli w łącznej wysokości 27 000zł., o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji postanowienia.
Mając na względzie powyższe orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: ………………………….
Członkowie: ………………………….
…………………………