Wyrok KIO KIO 743/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 743/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 02.04.2026
- Przewodniczący
- Barbara Loba
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Sławków
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 743/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Euroterminal Sławków spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sławkowie z siedzibą w Sławków w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: zasada uczciwej konkurencji, zasada równego traktowania wykonawców, zasada proporcjonalności, warunki udziału w postępowaniu, zamówienie publiczne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 132, art. 16 pkt 1 i 3, art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 241 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający Euroterminal Sławków spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sławkowie (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Budowa terminala intermodalnego TK-2 wraz z zakupem urządzeń przeładunkowych na terenie TPSM” w trybie zaprojektuj i wybuduj. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, o którym mowa w art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO: 743/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 2 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Barbara Loba
Protokolantka: Karina Karpińska
po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2026 r. w Warszawie, na posiedzeniu jawnym z udziałem stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 16 lutego 2026 r. przez wykonawcę ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego DORACO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Euroterminal Sławków spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sławkowie,
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy DORACO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku kwoty
20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………..…….…….
Sygn. akt KIO: 743/26
Uzasadnienie
Zamawiający Euroterminal Sławków spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Sławkowie (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Budowa terminala intermodalnego TK-2 wraz z zakupem urządzeń przeładunkowych na terenie TPSM” w trybie zaprojektuj
i wybuduj.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, o którym mowa w art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej: ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
S: 25/2026 w dniu 5 lutego 2026 r. pod numerem 85576-2026.
W dniu 16 lutego 2026 r. wykonawca DORACO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Gdańsku (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia, zarzucając zamawiającemu naruszenie:
1. art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp – tj. naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasady proporcjonalności, poprzez sformułowanie w rozdziale 8 pkt 8.1 ppkt 3a SWZ wymogu spełnienia przez wykonawcę warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, polegającego na tym, że wykonawca wykonał co najmniej jedno zamówienie polegające na wykonaniu robót budowlanych, które obejmowały wykonanie „konstrukcji żelbetowych z betonu cementowego lanego w technologii ciągłej 24/7”, co jest wymogiem nieuzasadnionym i nadmiernym w relacji do przedmiotu zamówienia;
2. art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp – tj. naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasady proporcjonalności, poprzez sformułowanie w rozdziale 8 pkt 8.1 ppkt 3b SWZ wymogu dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, tj. projektantem – branża konstrukcyjno-architektoniczna, projektantem – branża instalacyjna (sanitarna/elektryczna), projektantem – branża kolejowa, którzy wykonali co najmniej jedną dokumentację projektową dla obiektów: „wykonywanych jako konstrukcje żelbetowe z betonu cementowego, lanego
w technologii ciągłej całodobowej, o parametrach technologicznych zgodnych z wymaganiami polskich norm dla nawierzchni odpornych na warunki atmosferyczne, oraz o minimalnych wielkościach: • powierzchnia ≥ 25 000 m², lub • ilość betonu ≥ 8 750 m³ w pełni zintegrowanych z konstrukcjami żelbetowych płyt placów składowych kat. XXII lub obiektów przemysłowych kat. XVIII, nabrzeży portowych kat. XXI”, co jest wymogiem nieuzasadnionym i nadmiernym
w przedmiotowym postępowaniu;
3. art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp – tj. naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasady proporcjonalności, poprzez sformułowanie w rozdziale 8 pkt 8.1 ppkt 3b SWZ wymogu dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, tj. Kierownikiem robót instalacyjnych, Kierownikiem robót elektrycznych, Kierownikiem robót kolejowych oraz Kierownikiem robót w zakresie kierowania ruchem kolejowym, którzy brali „udział w minimum 1 robotach związanych z infrastrukturą placów składowych / płyt terminalowych lub obiektów przemysłowych/nabrzeży portowych kat. XVIII/XXII/XXI wykonanego jako konstrukcje żelbetowe z betonu cementowego lanego ciągle 24/7, o parametrach jak powyżej (≥25 000 m² lub ≥8 750 m³)”, co jest wymogiem nieuzasadnionym i nadmiernym w przedmiotowym postępowaniu;
4. art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp – tj. naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasady proporcjonalności, poprzez sformułowanie w rozdziale 8 pkt 8.1 ppkt 3b SWZ wymogu dysponowania osobą zdolną do wykonania zamówienia, tj. Kierownikiem robót elektrycznych, który „posiada aktualne świadectwo kwalifikacyjne do wykonywania pracy na stanowisku dozoru i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych w zakresie obsługi, konserwacji, remontu, naprawy, montażu lub demontażu, czynności kontrolno pomiarowych urządzeń Grupa I E i D”, co jest wymogiem nieuzasadnionym i nadmiernym w przedmiotowym postępowaniu;
5. art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 241 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp – tj. naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także zasady proporcjonalności, poprzez sformułowanie w rozdziale 19 pkt 19.2.2. SWZ, w zakresie pozacenowych kryteriów oceny ofert kryterium związanego z jakością potencjału kadrowego, w zakresie dotyczącym projektanta – branża konstrukcyjno-architektoniczna, projektanta – branża instalacyjna (sanitarna/elektryczna), projektanta – branża kolejowa, punktującego wykonanie dokumentacji projektowej dla obiektów: „wykonywanych jako konstrukcje żelbetowe z betonu cementowego, lanego w technologii ciągłej całodobowej, o parametrach technologicznych zgodnych z wymaganiami polskich norm dla nawierzchni odpornych na warunki atmosferyczne, oraz o minimalnych wielkościach: • powierzchnia ≥ 25 000 m², lub
• ilość betonu ≥ 8 750 m³, w pełni zintegrowanych z konstrukcjami żelbetowych płyt placów składowych kat. XXII lub obiektów przemysłowych kat. XVIII, nabrzeży portowych kat. XXI”, co nie jest kryterium związanym z przedmiotem zamówienia.
W oparciu o tak postawione zarzuty odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu dokonania zmiany treści warunków udziału w postępowaniu.
Na posiedzeniu z udziałem stron w dniu 2 kwietnia 2026 r. zamawiający przedstawił propozycję zmiany zapisów dokumentów zamówienia, która została przez odwołującego zaakceptowana, jako uwzględniająca żądania odwołania.
Stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Jak wynika z brzmienia art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze
w formie postanowienia w przypadku, o którym mowa w art. 522 ustawy Pzp.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………………